MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie tylko łokieć tenisisty. 7 rzeczy, które łokcie mogą powiedzieć o stanie twojego zdrowia

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Zwracamy uwagę na skórę, włosy czy paznokcie. Mogą nas niepokoić, kiedy ich stan ulega pogorszeniu, lub wręcz przeciwnie – cieszyć, kiedy zauważamy poprawę. Sygnały, które wysyła nam ciało, mogą wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Jednym z miejsc, na które warto zwrócić uwagę, są łokcie. Co łokcie zdradzają o naszej kondycji zdrowotnej? Tych 7 schorzeń rozpoznasz po łokciach.

Spis treści

Łokieć to potoczna nazwa stawu łokciowego. Łączy górną część ramienia z dolną, umożliwiając ruch. Składa się z kości, więzadeł, nerwów i naczyń krwionośnych. Na co dzień intensywnie korzystamy ze stawów łokciowych, a powtarzające się używanie lub przeciążanie ich może powodować urazy i ból.

Choroby łokcia mogą dotyczyć mięśni, więzadeł czy ścięgien, ale też skóry. Poniżej przedstawiamy siedem rzeczy, które łokcie mogą powiedzieć o stanie zdrowia.

Osoba trzymająca się za bolący łokieć
Na co dzień intensywnie korzystamy ze stawów łokciowych, a powtarzające się używanie lub przeciążanie ich może powodować urazy i ból. onlyblack/123RF

Łokieć tenisisty – przeciążenie okolicy stawu łokciowego

Łokieć tenisisty, czyli zespół nadkłykcia bocznego kości ramiennej, to stan powodujący ból w zewnętrznej części tej części ciała. Może wystąpić przy wielokrotnym używaniu mięśni przedramienia, które znajdują się w pobliżu stawu łokciowego, podczas czynności takich jak gra w tenisa.

Łokieć tenisisty może utrudniać wyprostowanie ramienia i powodować ból w łokciu i przedramieniu podczas wykonywania następujących czynności:

 • skręcanie przedramienia (np. podczas otwierania słoika),
 • podnoszenie lub zginanie ramienia,
 • chwytanie małych przedmiotów (np. długopisów).

Jeżeli zaobserwujemy dolegliwości wskazujące na łokieć tenisisty, należy starać się unikać czynności, które powodują ból i odpoczywaj przez kilka dni. Jeżeli objawy nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

Zapalenie kaletki maziowej – dolegliwość hydraulików

Zapalenie kaletki maziowej występuje najczęściej w efekcie przeciążenia lub silnego uderzenia w łokieć. Kaletka może wytwarzać nadmiar płynu i puchnąć, powodując tworzenie się kieszeni płynu nad spiczastym końcem i rozluźnienie skóry z tyłu łokcia.

Symptomami, które wskazują na zapalenie kaletki maziowej, są zaczerwienienie, opuchlizna, zwiększenie temperatury ciała w danym miejscu, a także silny ból przy wykonywaniu ruchów oraz ograniczenie ich zakresu. Szczególnie narażeni są na nie m.in. hydraulicy i sportowcy.

Na zapalenie kaletki może wskazywać, jeśli jeden ze stawów jest:

 • tkliwy lub cieplejszy niż otaczająca go skóra,
 • spuchnięty,
 • bolesny,
 • bardziej bolesny podczas poruszania nim lub naciskania na niego.

Zapalenie ścięgna łokcia

Zapalenie ścięgna występuje, gdy ścięgno ulega zapaleniu po urazie, powodując obrzęk. Odczuwalny jest wtedy ból w łokciu oraz sztywność, która uniemożliwia prawidłowe poruszanie.

Łagodne zapalenie ścięgna można wyleczyć samodzielnie w domu, odpoczywając, stosując okłady z lodu i wsparcie, takie jak bandaż elastyczny. Poprawa powinna nastąpić w ciągu dwóch do trzech tygodni.

Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawu łokciowego

Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów to zapalenie wywołane przez drobnoustroje (wirusy, bakterie, grzyby), które dostały się do wewnętrznej części torebki stawowej. Zwykle dotyczy jednego stawu, np. łokciowego.

Jego objawy to:

 • nagły, silny ból stawów,
 • obrzęk wokół stawu,
 • zmiana koloru skóry wokół stawu,
 • wysoka temperatura lub uczucie gorąca,
 • dreszcze,
 • ogólne złe samopoczucie.

Objawy septycznego zapalenia stawów zwykle rozwijają się szybko w ciągu kilku dni i wymagają natychmiastowego sprawdzenia. W razie ich wystąpienia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Egzema na łokciach

Egzema, czyli inaczej wyprysk, to nieinfekcyjna choroba skóry. Charakteryzuje się występowaniem na skórze czerwonych grudek, które wraz z upływem czasu zmieniają się w pęcherze, a następnie w nadżerki. Choć może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, to szczególnie często pojawia się na wewnętrznej stronie łokci, a także na dłoniach i tylnej części kolan.

Egzema powoduje swędzenie, suchość, pękanie i bolesność skóry. Jej najczęstsza forma, wyprysk atopowy, może przybierać formę od łagodnej do ciężkiej. Osoby, które cierpią na egzemę, mogą doświadczać zaostrzeń nawet dwa lub trzy razy w miesiącu.

Łuszczyca – choroba, która pojawia się na stawach

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną. Przez szybkie gromadzenie się komórek skóry dochodzi do łuszczenia się jej powierzchni. Łuski łuszczycowe zwykle są biało-srebrne. Tworzą grube płaty – w zależności od koloru skóry czerwone, purpurowe lub ciemnobrązowe.

Łuszczyca może się pojawić na różnych częściach ciała, np. na łokciach, kolanach lub skórze głowy. Choruje na nią ok. 3 proc. populacji. W Polsce dotkniętych tą chorobą jest ok. 700-800 tys. osób.

Dławica piersiowa – czerwona flaga dla zdrowia

Ból łokcia w niektórych przypadkach może wskazywać na dolegliwości związane z innymi narządami. Przykładem tego jest dławica piersiowa – ból w klatce piersiowej spowodowany zmniejszonym przepływem krwi do serca. Choć zwykle nie zagraża życiu, to może być czerwoną flagą ryzyka zawału serca lub udaru mózgu.

Ucisk lub tępy, silny ból w klatce piersiowej można odczuwać po ćwiczeniach lub z powodu stresu. Ustępuje on po kilku minutach odpoczynku. Często obejmuje on też ramiona, łokcie, szyję, szczękę lub plecy. Jeżeli taki rodzaj bólu występuje bez wysiłku fizycznego lub stresu, to należy się skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Źródła:

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie tylko łokieć tenisisty. 7 rzeczy, które łokcie mogą powiedzieć o stanie twojego zdrowia - Strona Zdrowia

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto