Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na alzheimera zachoruje 1 na 3 seniorów. Pacjenci są też niestety znacznie młodsi. To trzeba wiedzieć o objawach, diagnozie i przyczynach

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Choroba alzheimera to najczęstsza forma demencji, która jednak występuje nie tylko u seniorów. W rzeczywistości jest rozpoznawana nawet u 30-latków. O tej chorobie, a zwłaszcza jej początkowych objawach, warto wiedzieć jak najwięcej. Światowy Dzień Choroby Alzheimera, który jest obchodzony 21 września, to najlepsza okazja. Wczesna diagnoza może pomóc znacznie spowolnić jej rozwój i wydłużyć życie!

Spis treści

Choroba Alzheimera coraz częstsza

Choroba Alzheimera to przewlekła choroba prowadząca do zaniku komórek mózgowych, która z powodu starzenia się społeczeństw jest coraz częstsza na świecie. Obecnie choruje 55 mln osób, jednak WHO podaje, że w 2030 r. będzie 65 mln, w za kolejne dwie dekady – 115 milionów pacjentów z alzheimerem.

Senior z opiekunką
Alzheimer to najczęstsza forma demencji, na którą zachoruje 1 na 3 seniorów. Rozwija się jednak również w dużo młodszym wieku i drastycznie skraca życie. Od pierwszych objawów często mija jednak wiele lat. Warto więc znać jej objawy i podstawowe fakty na temat tego schorzenia mózgu – zobacz galerię. lacheev/123RF

W Polsce dokładna liczba chorych nie jest znana, jednak wiadomo, że z chorobami otępiennymi zmaga się ok. 600 tys. osób, a ponieważ 2 na 3 przypadki to właśnie alzheimer, pacjentów może być ok. 400 tysięcy. Zdiagnozowanych jest jednak najwyżej 20 procent z nich, co wynika z długiego rozwoju choroby, który u każdej osoby przebiega nieco inaczej.

Jak zachowuje się człowiek z alzheimerem? Jak diagnozuje się chorobę? Jakie są wczesne, a jakie późne objawy choroby? Ile żyje pacjent? Zobacz odpowiedzi na najważniejsze pytania o alzheimera w naszej galerii.

Jak żyje osoba z alzheimerem?

Osoba chora na alzheimera doświadcza stopniowych zmian swoich możliwości i osobowości. Nawet pomimo wiedzy o problemie w pewnym momencie mogą stać się dla niej niezrozumiałe, zwłaszcza, że problemowi towarzyszą zaburzenia takie, jak bezsenność, depresja, stany lękowe.

Zobacz też: Alzheimer chorobą autoimmunologiczną

Na temat choroby alzheimera powstało kilka filmów, które warto obejrzeć. Ich twórcy starali się pokazać życie bohaterów zmagających się z tą formę demencji. Polecamy zwłaszcza:

  • Iris (2001),
  • Daleko od niej (2007),
  • Rozstanie (2011),
  • Poezja (2010),
  • Miłość (2012),
  • Motyl Still Alice (2014).
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na alzheimera zachoruje 1 na 3 seniorów. Pacjenci są też niestety znacznie młodsi. To trzeba wiedzieć o objawach, diagnozie i przyczynach - Strona Zdrowia

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto