MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Maciej Miecznikowski z zespołu Leszcze od lat zmaga się z chorobą. Jest trudna do zdiagnozowania, ale można ją leczyć

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Lider zespołu Leszcze, Maciej Miecznikowski, cierpi na poważną chorobę. Muzyk przeszedł wiele operacji i jest pod opieką specjalistów. Mimo to myśli pozytywnie i zachęca innych do badań. Sprawdź, na co choruje Miecznikowski i na czym polega tajemnicza choroba, z którą zmaga się wokalista.

Spis treści

Maciej Miecznikowski cierpi na poważną chorobę. Przeszedł wiele operacji

Maciej Miecznikowski to śpiewak operowy, piosenkarz, multiinstrumentalista i prezenter telewizyjny. Od 2000 roku występuje z zespołem Leszcze, z przerwą w latach 2013-2018. Najbardziej rozpoznawalne przeboje grupy to „Kombinuj dziewczyno” i „Ta dziewczyna”. Miecznikowski prowadził też program „Tak to leciało” i występował z Piotrem Rubikiem i Zbigniewem Książkiem w oratorium „Tu Es Petrus”.

Maciej Miecznikowski
Maciej Miecznikowski przeszedł wiele operacji i jest pod opieką specjalistów. AKPA

Piosenkarz od wielu lat zmaga się z poważną chorobą – otosklerozą – która może doprowadzić do utraty słuchu. Przeszedł wiele operacji i jest pod opieką specjalistów. Miecznikowski udzielił wywiadu Plejadzie, w którym opowiedział o chorobie. Zaapelował, aby korzystać z pomocy lekarzy.

Miecznikowski choruje na otosklerozę. Jak funkcjonuje muzyk?

Miecznikowski mimo choroby, która wiąże się z upośledzeniem słuchu, wciąż jest aktywny zawodowo i występuje na scenie. Jak mówi piosenkarz, nie jak tak źle, jak mogłoby się wydawać, choć stan ten nie będzie utrzymywał się wiecznie. Choroba postępuje, a bez słuchu nie będzie mógł wykonywać swojego zawodu.

Wokalista przyznał, że więcej problemów, niż śpiewanie i koncertowanie, sprawiają mu rozmowy.

– Jest taki rodzaj głosu u niektórych ludzi, że ja muszę się naprawdę wsłuchiwać, szczególnie kobiety to taki tembr głosu, że tak muszę naprawdę się wysilić, co dana osoba chce powiedzieć – wyznał wokalista. 

Lider zespołu Leszcze zaapelował też, by nie lekceważyć problemów ze słuchem i korzystać z pomocy lekarzy.

– Jeszcze chcę podkreślić, że my w Polsce naprawdę mamy wysoki poziom, jeśli chodzi o leczenie słuchu. Gdyby ktoś z państwa miał coś takiego, podejrzewał, że coś jest nie tak, to można się zgłaszać – naprawdę można wiele zrobić. Uczą się u nas całe zastępy lekarzy z zagranicy – powiedział Miecznikowski.

Mimo poważnego problemu ze zdrowiem muzyk stara się myśleć pozytywnie.

– W ogóle to taka chyba też dla wszystkich rada, że jak coś jest nie tak, to można to też zamienić na plus. Ja staram się tak robić – polecił.

Co to jest otoskleroza?

Otoskleroza (otospongioza) to choroba ucha środkowego, polegająca na nieprawidłowej przebudowie kości. Powoduje stwardnienie tkanek wokół trzech kości: strzemiączka, kowadełka i młoteczka.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Przebudowa kości zazwyczaj wiąże się z naturalnym obrotem i odrostem tkanki kostnej. Nieprawidłowa przebudowa kości może prowadzić do utraty słuchu. Jest to spowodowane tym, że dźwięk może nie być w stanie przedostać się ze środka do ucha wewnętrznego ze względu na sztywność strzemiączka, które normalnie wspiera ten proces. Mimo że otoskleroza prowadzi do upośledzenia słuchu, to całkowita utrata słuchu jest rzadka.

Dokładna przyczyna otosklerozy nie jest znana, ale jej wczesne wykrycie jest kluczowe w leczeniu schorzenia.

Otoskleroza jest rozpoznawana u prawie 10 proc. osób, które są badane z powodu niedosłuchu. Co ciekawe, choroba częściej dotyczy kobiet i może występować rodzinnie. Pogorszenie słuchu następuje m.in. w okresie zmian hormonalnych (np. w czasie ciąży i karmienia piersią). Jest diagnozowana głównie u osób między 15. a 45. rokiem życia.

Jakie są objawy otosklerozy?

Otoskleroza powoduje stopniową utratę słuchu. Objawy, które mogą sugerować tę chorobę, to:

  • stopniowa utrata słuchu – początkowo może być minimalna, ale następnie pogarsza się w ciągu kilku lat,
  • niemożność słyszenia niektórych dźwięków – mogą wystąpić trudności ze słyszeniem szeptów lub niskich dźwięków,
  • utrata słuchu rozpoczynająca się w jednym uchu – zazwyczaj ubytek słuchu zaczyna się w jednym uchu, a następnie rozwija się w drugim,
  • stopień ubytku słuchu jest różny w każdym uchu,
  • szumy uszne – mogą wystąpić objawy szumu w uszach (w tym nagłe dzwonienie lub brzęczenie w uszach),
  • zawroty głowy – u niektórych osób z otosklerozą występują również problemy z równowagą, a także zawroty głowy.

Otoskleroza – diagnoza i leczenie

Otoskleroza jest diagnozowana na podstawie danych z wywiadu, badania laryngologicznego i badania słuchu przez audiologa.

Leczenie otosklerozy zależy od stopnia ubytku słuchu. Jeżeli ubytek słuchu jest łagodny, laryngolog może zalecić podejście wyczekujące i regularne badania słuchu. Inną opcją mogą być aparaty słuchowe, a w przypadku bardziej zaawansowanego ubytku słuchu wszczepienie implantów ślimakowych.

Ciężki ubytek słuchu można również leczyć za pomocą operacji zwanej stapedektomią, która polega na usunięciu strzemiączka i zastąpieniu go protezą.

Źródła:

  • Otosclerosis American Academy of Otolaryngology–Head and Neck Surgery Foundation
  • Otosclerosis National Institute on Deafness and Other Communication Disorders

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Maciej Miecznikowski z zespołu Leszcze od lat zmaga się z chorobą. Jest trudna do zdiagnozowania, ale można ją leczyć - Strona Zdrowia

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto