Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Huta Silesia przypomniana na Paruszowcu. Makatka z dzbanuszkiem na familoku [ZDĘCIA]

ALEK
Biała, płócienna makata, a na niej otoczony kwiatowym motywem dzbanuszek z charakterystycznym koziołkiem... Jak w starej, babcinej kuchni. Takim widokiem wita nas ulica Przemysłowa w dzielnicy Paruszowiec-Piaski, gdzie na jednym z familoków pojawiła się właśnie ta oryginalna dekoracja przypominająca o Hucie Silesia.

Huta Silesia przypomniana na Paruszowcu. Makatka z dzbanuszkiem na familoku

Okoliczni mieszkańcy przyglądają się z zaciekawieniem tradycyjnej makacie, tak kiedyś charakterystycznej dla dawnych, śląskich kuchni, a dziś zdobiącej ceglaną ścianę familoka. Widok „garnitury” zdobnej w motywy nawiązujące do dawnej Huty Silesia - nieistniejącej już, a działającej w sąsiedztwie przez blisko 250 lat - sprawia, że ożywają wspomnienia i sentymenty.

Ktoś uśmiecha się z rozrzewnieniem, przypominając sobie kuchnię własnej babci, ktoś inny mówi, że wciąż używa sprzętów powstałych dawno temu w paruszowickim zakładzie, ktoś opowiada o latach przepracowanych przy produkcji słynnych, rybnickich garnków, brytfann czy czajników…

Założeniem Dominiki i Marcina Stachów z Instytutu Społecznego Silesia - pomysłodawców tej formy wspomnienia o Hucie Silesia - było pewnego rodzaju „odczarowanie” historii i dziedzictwa Paruszowca, i kolejnych pokoleń jego mieszkańców, w których codzienne życie nierozerwalnie wpisywał się ciężki przemysł. Obserwując życzliwe reakcje mieszkańców dzielnicy, już wiadomo, że nie będzie to ostatnia taka inicjatywa ożywiająca wspomnienia i wpisująca tradycję we współczesną przestrzeń publiczną.

Nic nie łączy ludzi lepiej niż wspólne wspomnienia, dlatego pomysł z makatką może okazać się dobrym wstępem do dłuższej rozmowy o przyszłości i industrialnym dziedzictwie Rybnika. Tym bardziej, że inicjatywa wpisuje się doskonale w działania rewitalizacyjne, realizowane m.in. właśnie w dzielnicy Paruszowiec-Piaski, w ramach projektu "Rewitalizacja miasta - nowa energia rybnickiej tradycji". Projekt ten przewiduje bazowanie na historii miejsca i ludzi mieszkających na danym obszarze i wspieranie w ten sposób aktywności lokalnej.

Warto dodać, że współczesne rozumienie rewitalizacji oraz szczególne zainteresowanie dziedzictwem kulturowym będą przedmiotem rozmów samorządowców podczas przyszłotygodniowej konferencji zaplanowanej w siedzibie w Zabytkowej Kopalni "Ignacy". Już wkrótce ruszą też spotkania w dzielnicach skierowane m.in. do organizacji pozarządowych, rad dzielnic i lokalnych liderów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto