Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To były hotel w Czerwionce-Leszczynach - teraz stoi i straszy. Jest szansa na jego drugie życie? Zobacz ZDJĘCIA

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Czerwionka-Leszczyny. Przed laty obiekt ten tętnił życiem. Teraz stoi i niszczeje. Mowa o byłym hotelu pracowniczym, który znajduje się przy ulicy Młyńskiej, w dzielnicy Czuchów. Jest szansa, że już wkrótce pustostan zostanie zagospodarowany.

W ostatnich latach tereny gminne znajdujące się przy ulicy Młyńskiej w Czuchowie przeszły dość sporą modernizację. Pojawił się nowy plac zabaw, wyremontowano także jeden z budynków byłego hotelu robotniczego, w którym powstały mieszkania socjalne oraz Centrum Usług Społecznych. Tuż obok znajduje się jeszcze jeden budynek, w którym również przed laty mieszkali pracownicy pobliskich zakładów. Od wielu lat jednak niszczeje, będąc schronieniem dla osób bezdomnych. W przeszłości dochodziło tu także do tragicznych wydarzeń. Jedno z nich miało miejsce w marcu 2019 roku, gdy 60-letni mężczyzna zaklinował się w dziurze znajdującej się w podłodze. Nie przeżył tego wypadku.

Przez lata nie podjęto jednak decyzji, która zmierzałaby do znalezienia pomysłu na adaptację budynku. Kilkukrotnie podejmowano jedynie działania dotyczące zabezpieczania obiektu, przed dostępem do niego osób trzecich. Mimo wszystko, budynek ciągle był dewastowany. W tej sprawie interweniowali między innymi radni z Czerwionki-Leszczyn. W 2019 roku, radny Adam Karaszewski złożył wniosek o wyburzenie pustostanu.

- Zważywszy na ostatni śmiertelny wypadek w przedmiotowym budynku oraz bezpośrednie sąsiedztwo nowo wybudowanego kompleksu sportowo-rekreacyjnego, wnoszę o wygospodarowanie środków finansowych w budżecie gminy, w celu podjęcia działań zmierzających do wyburzenia pustostanu, gdyż obecny stan techniczny stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia osób postronnych przebywających w pobliżu przedmiotowego budynku, jak również nie licuje z wyremontowaną częścią całego kompleksu - interpelował wówczas radny.

Z propozycją wyburzenia obiektu zgodził się zastępca komendanta komisariatu policji w Czerwionce-Leszczynach. Również przedstawiciele Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej podkreślali, że znają stan techniczny budynku i wystąpili do urzędników o rozebranie pustostanu.

- Celem jest poprawienie bezpieczeństwa w okolicy oraz utrzymanie standardów estetycznych w obrębie nowo powstałej inwestycji - podkreślano wówczas w czerwieńskim ZGM.

Kilka miesięcy temu, na zlecenie urzędników z Czerwionki-Leszczyn opracowywano ekspertyzę, która miała wykazać, czy rzeczywiście budynek powinien zostać wyburzony.

Jest szansa na nowy obiekt mieszkaniowy w Czuchowie

Swoim zakresem ekspertyza obejmowała inwentaryzację budowlaną, oględziny i odkrywki prowadzone w terenie wraz z oceną poszczególnych elementów konstrukcyjnych.

- W opinii eksperta, poszczególne elementy budynku są w dobrej kondycji (nie nastąpiła utrata stateczności, przekroczenie wartości granicznych ugięć czy zwichrowania) i wymagają jedynie prac dostosowawczych związanych z nowymi wymogami dotyczącymi norm obciążeniowych i ochrony cieplnej - podkreśla Katarzyna Mazur z biura rzecznika prasowego Urzędy Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

To były hotel w Czerwionce-Leszczynach - teraz stoi i strasz...

Po raz kolejny obiekt został również zabezpieczony przed wandalami, dzięki czemu w chwili obecnej nie stanowi zagrożenia dla bawiących się tuż obok dzieci. Jaki będzie dalszy los obiektu? Okazuje się, że nie będzie konieczności wyburzenia potężnego budynku, jak pierwotnie to zakładano. Autor opracowania przedstawił możliwości wykorzystania obiektu na funkcję mieszkaniową oraz funkcję budynku użyteczności publicznej.

- Jako rekomendowany przyjęto wariant 1 – budynek mieszkalny wielorodzinny. Koszt prac dostosowawczych pozwalających na dalsze użytkowanie (bez kosztu robót wykończeniowych i instalacyjnych) określono na 5,8 mln zł. W chwili obecnej trwa analiza możliwości pozyskania środków na realizację takiego wariantu. Po jej zakończeniu zostanie podjęta decyzja, co do dalszych losów obiektu - dodaje Katarzyna Mazur.

Mimo, że dostosowanie obiektu do użyteczności pochłonie co najmniej kilka milionów złotych, to i tak jest to o połowę niższy koszt, niż wzniesienie analogicznego nowego obiektu. Zdaniem urzędników, argumenty te przemawiają za pozostawieniem go w zasobie gminnym. Na razie nie wiadomo jednak czy gminie Czerwionka-Leszczyny uda się pozyskać środki na realizację tej inwestycji i kiedy mogłaby się rozpocząć.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto