MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

COVID-19 sparaliżował struny głosowe nastolatki. Nie mogła oddychać, przełykać i mówić. To pierwszy taki przypadek u dzieci

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Powikłania po COVID-19 utrzymywały się u nastolatki przez ponad rok.
Powikłania po COVID-19 utrzymywały się u nastolatki przez ponad rok. Pawel Kacperek / GettyImages
Porażenie strun głosowych, problemy z mówieniem i oddychaniem – takie objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u nastolatki opisano po raz pierwszy w piśmie medycznym „Pediatrics”. Powrót do zdrowia zajął jej 15 miesięcy.

Spis treści

Trafiła do szpitala z obustronnym porażeniem strun głosowych

Lekarze z Massachusetts Eye and Ear przy Harvard Medical School odnotowali pierwszy przypadek obustronnego porażenia strun głosowych po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, dotyczący dzieci.

15-letnia, zdrowa poza tym pacjentka zgłosiła się na oddział ratunkowy szpitala Massachusetts General Hospital z objawami niewydolności oddechowej, problemami z przełykaniem i mówieniem dziewięć dni od rozpoznania zakażenia SARS-CoV-2. W badaniu endoskopowym stwierdzono obustronne porażenie strun głosowych.

Lekarze doszli do wniosku, że porażenie to było prawdopodobnie skutkiem zachorowania na COVID-19 – szeroko zakrojone badania nie wykazały żadnej innej przyczyny. Wykonano między innymi badania krwi, badania obrazowe, analizę płynu mózgowo-rdzeniowego oraz konsultacje z otolaryngologiem, neurologiem, psychiatrą, logopedą i neurochirurgiem.

Czy to nowe powikłanie po COVID-19?

Przypadek ten sugeruje, że porażenie strun głosowych może być kolejnym powikłaniem zakażenia wirusem SARS- CoV-2 związanym z układem nerwowym (neuropatycznym) – obok dobrze już znanych powikłań neurologicznych u dzieci i dorosłych.

Jak podkreśliła pierwsza autorka badania, lekarz medycyny Danielle Reny Larrow, ze względu na powszechność występowania tego wirusa wśród dzieci należy wziąć pod uwagę to nowo odkryte potencjalne powikłanie u każdego dziecka, które zgłasza dolegliwości związane z oddychaniem, mówieniem lub połykaniem po niedawnej diagnozie COVID-19. Jest to szczególnie ważne ze względu na częsty związek podobnych problemów z bardziej typowymi diagnozami, takimi jak astma.

Ratunkiem okazała się tracheostomia

Ponieważ próby leczenia zachowawczego nie złagodziły objawów, lekarze wykonali tracheostomię – chirurgicznie wytworzyli otwór w tchawicy, aby złagodzić trudności w oddychaniu. Po początkowym leczeniu pacjentka pozostawała zależna od tracheostomii przez ponad 13 miesięcy, co sugeruje, że tego typu powikłania neurologiczne mogą nie być tymczasowe.

Po przedstawieniu opisu przypadku lekarzom udało się usunąć tracheostomię — 15 miesięcy po jej założeniu, tuż przed ukończeniem przez pacjentkę szkoły średniej i balem maturalnym.

Neuropatia powirusowa jest znaną przyczyną porażenia strun głosowych. Pojawiło się kilka doniesień o porażeniu jednej lub obu strun głosowych u dorosłych, jako powikłaniu zakażenia SARS-CoV-2. Jednak to pierwszy raport dotyczący tego powikłania u nastolatków.

Jak podkreślają autorzy, takich powikłań zwykle nie należy spodziewać się u młodych, zdrowych osób, a zgłoszono już ponad 15 milionów przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u dzieci.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki
pmw/ zan/

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: COVID-19 sparaliżował struny głosowe nastolatki. Nie mogła oddychać, przełykać i mówić. To pierwszy taki przypadek u dzieci - Strona Zdrowia

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto