MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

9 najpiękniejszych skansenów wiejskich w Polsce. Lipce Reymontowskie i inne miejsca niczym z „Chłopów" Reymonta

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Lipce Reymontowskie to urocza wieś, słynąca z tego, że właśnie tutaj Władysław St. Reymont osadził akcję swojej słynnej powieści „Chłopi”. Na pewno warto odwiedzić ją w czasie weekendu – czeka tam was sporo atrakcji, które opisujemy niżej. Ale Lipce Reymontowskie to nie jedyne miejsce, w którym możecie przekonać się, jak wyglądała dawna polska wieś. Zapraszamy do galerii 9 wyjątkowych skansenów wiejskich, w których możecie zobaczyć śliczne malowane chałupy, urocze drewniane kościoły i cerkwie, dawne wiatraki, olejarnie, a nawet starą remizę. Tam naprawdę możecie się poczuć, jakbyście przenieśli się na karty „Chłopów” Władysława Reymonta.

Spis treści

Film „Chłopi” zachwycił widzów. Reymonta zainspirowała wieś, którą możecie odwiedzić

Film „Chłopi”, w reżyserii DK i Hugh Welchmanów, to najnowsza ekranizacja powieści Władysława Reymonta z 1904 r. W piątek 13 października 2023 miała miejsce premiera kinowa tego niezwykłego obrazu. Oscara wprawdzie nie dostanie, ale i tak to jeden z najbardziej oryginalnych polskich filmów minionego roku.

Od wtorku 23 stycznia 2024 r. „Chłopi” są już dostępni online – film można obejrzeć na VOD. Zachęcamy do seansu!

Zabytkowe chałupy w parku etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich
Nowa ekranizacja „Chłopów” Władysława Reymonta zdobyła uznanie krytyków i widowni. Sukces filmu zachęca do zwiedzania Lipiec Reymontowskich, wsi pod Łodzią, w której rozgrywa się akcja słynnej powieści. Ale Lipce to niejedyne miejsce, w którym możecie poczuć się jak na dawnej wsi, pozachwycać kolorowymi drewnianymi domami, uroczymi kościołami czy wiatrakami. Przedstawiamy 9 najpiękniejszych polskich skansenów, gdzie możecie przenieść się w czasie. To gotowe pomysły na wycieczki w weekendy. egotripone, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Zobacz w galerii:

Sukces filmu przyczynia się do popularyzacji polskiej kultury na całym świecie i być może także wśród samych Polaków na nowo rozbudził zainteresowanie wielkim dziełem Reymonta, za które pisarz otrzymał Nagrodę Nobla.

Nie każdy wie, że miejsce akcji „Chłopów” nie jest fikcyjne. Reymont nie tylko wiernie odtworzył realia polskiej wsi przełomu XIX i XX w., ale też osadził akcję powieści w autentycznym miejscu – Lipcach w woj. łódzkim, ok. 50 km od Łodzi.

Wycieczka do Lipiec Reymontowskich to świetny pomysł na weekend pod miastem dla fanów kina, literatury i uroczych, zacisznych zakątków. Co warto zobaczyć w Lipcach? Jakie jeszcze piękne polskie skanseny warto odwiedzić, by poczuć atmosferę dawnej wsi? Zapraszamy do naszego przewodnika: „Nie tylko Lipce. Tam poczujecie atmosferę dawnej polskiej wsi”.

Czytaj też: Tatry tajemnicze jak z „Forsta”: 10 niepokojących miejsc i niesamowitych opowieści z Podhala. Mordercy, duchy, nawiedzone miejsca

Lipce Reymontowskie – wieś z kart powieści „Chłopi”

Okazuje się, że nawet niepozorna polska wieś może zainspirować pisarza do stworzenia dzieła wartego Nagrody Nobla. Tak było w przypadki Lipiec pod Łodzią, w których w latach 1888-1891 mieszkał Władysław Reymont. Pisarz pracował wtedy jako dróżnik Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i do dziś na ścianie starego domu dróżnika wisi tabliczka pamiątkowa, wspominająca ten okres jego życia.

To właśnie w Lipcach Reymont osadził akcję swojej powieści „Chłopi”, unieśmiertelniając wieś. Od 1983 r. Lipce znane są oficjalnie jako Lipce Reymontowskie, dla podkreślenia roli, jaką odgrywają w polskiej literaturze.

Dziś w Lipcach Reymontowskich działa kilka atrakcji, z których główne, jak łatwo się domyślić, wiążą się z postacią noblisty i jego powieści.

Tu mieszkał Wł. St. Reymont - tablica pamiątkowa na ścianie domku dróżnika w Lipcach Reymontowskich
Władysław Reymont sam mieszkał przez kilka lat w Lipcach. Tam poznał środowisko wsi, co pozwoliło mu stworzyć swoją najsłynniejszą powieść.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL. Anna Weronika Brzezińska, CC BY-SA 3.0 PL

Czytaj też: Najlepsze miasta Europy na weekend w lutym. 13 uroczych i niedrogich miejsc na city break: nawet tylko 375 zł za osobę!

Co najbardziej warto zobaczyć w Lipcach Reymontowskich?

Główne atrakcje Lipiec Reymontowskich wiążą się oczywiście z powieścią „Chłopi” i jej autorem:

  • Domek dróżnika. Stoi przy torach, więc jeśli zajedziecie do Lipiec pociągiem, będzie to pierwsza atrakcja związana z Reymontem, którą możecie zwiedzić. Właśnie tutaj mieszkał pisarz w okresie, gdy pracował na kolei. Reymont nie najlepiej wspominał tamte czasy, ale przyniosły one owoc w postaci dobrego rozeznania w życiu polskiej wsi, wykorzystanego później w pracy nad powieścią „Chłopi”.
  • Muzeum Regionalne im. Władysława Reymonta. Mieści się w zabytkowym budynku manufaktury Winklów. Można tu oglądać pamiątki po Reymoncie, w tym listy z podróży, ale chyba największe wrażenie robi wystawa dawnych strojów ludowych.
  • Centrum Reymontowskie – Zagroda ludowa. To przyległy do Muzeum Regionalnego skansen, w którym można obejrzeć stare wiejskie chałupy, spichlerz, stodołę i oborę, by przekonać się, jak mogło wyglądać życie na wsi w czasach „Chłopów”. Stoją tu też rzeźby ukazujące bohaterów powieści Reymonta.

W Lipcach Reymontowskich jest też parę miejsc niezwiązanych z Reymontem ani „Chłopami”, które warto odwiedzić w czasie weekendowej wycieczki:

  • Muzeum Czynu Zbrojnego. Placówka poświęcona historii walk na terenach wokół Lipiec, możecie tu zobaczyć samolot, wozy bojowe, czołg i kilka dział.
  • Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych. To kolejne miejsce, w którym możecie poznać bliżej historię i kulturę regionu za pośrednictwem przedmiotów codziennego użytku, strojów, narzędzi i mebli.

Zobaczcie krótki film dokumentalny o Lipcach Reymontowskich:

Lipce Reymontowskie – mapa i dojazd

Trasa z Warszawy

Trasa z Warszawy do Lipiec Reymontowskich liczy niecałe 100 km i można ją pokonać w nieco ponad godzinę.

Trasa z Łodzi

Z Łodzi do Lipiec Reymontowskich macie niecałe 70 km, które można pokonać w czasie krótszym niż godzina.

Czytaj też: Świetne wieści dla polskiego miasta. Brytyjscy turyści są w nim zakochani! Nie chodzi o Warszawę, Kraków ani Wrocław

Nie tylko Lipce Reymontowskie. Najpiękniejsze polskie skanseny wiejskie

Jeśli lubicie atmosferę dawnej wsi, jej ciszę, spokój i śliczne kolory, brak pośpiechu i bliskość natury, to trudno o lepsze miejsca do napawania się nią i poznawania dawnego wiejskiego życia, niż skanseny. To parki edukacyjne i muzea na świeżym powietrzu, w których zgromadzono autentyczne stare chałupy i budynki gospodarcze, wyposażone zgodnie z realiami epoki.

Skanseny są bardzo różnorodne – gromadzą zabytki wiejskie z różnych regionów i różnych epok. Na miłośników dawnej, malowniczej wsi, czeka w Polsce wiele atrakcji, nie tylko skansen w Lipcach Reymontowskich.

Które polskie skanseny wiejskie są najpiękniejsze i najbardziej wyjątkowe? Wyszukaliśmy dla was 9 niezwykłych miejsc, w których możecie zobaczyć śliczne stare wiejskie budowle (chaty, kościoły i cerkwie, wiatraki i wiele innych) z różnych kultur regionalnych i dawne sprzęty gospodarcze. Możecie się tam poczuć, jakbyście przenieśli się w czasie!

Zapraszamy do galerii, w której przedstawiamy wyjątkowe skanseny w sam raz na weekendowe wycieczki:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 9 najpiękniejszych skansenów wiejskich w Polsce. Lipce Reymontowskie i inne miejsca niczym z „Chłopów" Reymonta - Strona Podróży

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto