Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rudy: Magiczny park

(adr)
To ulubione miejsce naszych wycieczek – mówi Genowefa Andrzejewska, mama 2-letniego Kacpra i 7-letniego Patryka.
To ulubione miejsce naszych wycieczek – mówi Genowefa Andrzejewska, mama 2-letniego Kacpra i 7-letniego Patryka.
Rudy to ulubione miejsce weekendowych wycieczek mieszkańców naszego regionu. Ale docierają tutaj również mieszkańcy pobliskich Gliwic. Co przyciąga turystów? Przepiękny pocysterski klasztor, który w części jest ...

Rudy to ulubione miejsce weekendowych wycieczek mieszkańców naszego regionu. Ale docierają tutaj również mieszkańcy pobliskich Gliwic. Co przyciąga turystów? Przepiękny pocysterski klasztor, który w części jest udostępniony zwiedzającym, i urokliwy kompleks parkowy.

- Staram się jak najwięcej czasu spędzać razem z synami na świeżym powietrzu, a ten park jest naszym ulubionym miejscem na wypoczynek - mówi Genowefa Andrzejewska, którą spotkaliśmy w parku z synami: 2,5-letnim Kacprem i 7-letnim Patrykiem.

Można tu dojechać zarówno samochodem, jak i na rowerze. W upalne dni polecamy oczywiście wycieczkę na dwóch kółkach. Początki tej urokliwej miejscowości leżącej obecnie w powiecie raciborskim związane są z założeniem w Rudach klasztoru Cystersów. Trudno określić, kiedy to dokładnie nastąpiło, bo był

to przecież proces długotrwały. Przyjęto jednak, że klasztor został założony w 1258 roku. Dokument fundacyjny został wydany przez księcia Władysława. Cystersi dostali spory teren. Słynęli z pracy, więc prowadzili działalność gospodarczą, ich klasztor był również prężnym i niezwykle ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym. 1 lipca 1812 roku dobra klasztorne stały się własnością księcia von Hessen-Kassel. Cystersi musieli opuścić posiadłość. W 1820 roku klasztor stał się siedzibą książąt raciborskich. Był nią do drugiej wojny światowej. W styczniu 1945 roku klasztor został niemal doszczętnie zniszczony. Obecnie trwa jego odbudowa.

W weekendy niektóre zabytkowe budynki są udostępniane zwiedzającym. W jednej z cel znajduje się bogata kolekcja starych radioodbiorników, patefonów i telewizorów. W kolejnych pomieszczeniach utworzono izbę edukacyjno-leśną. Są tam m.in. tablice edukacyjne z 1861 roku, mapa terenów leśnych sprzed stu lat, kolekcja motyli i innych owadów, poroża i skamienieliny.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto