Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na rynku w Żorach odkryto historyczny ratusz. Nie przeszkodzi to jednak w budowie nowej fontanny, ale badania na rynku będą kontynuowane

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
UM Żory, Michał Bugaj, Jadwiga Michalska, Marek Łabuś, arc
Wracamy do sprawy niezwykłego odkrycia, którego dokonano na rynku w Żorach, podczas prac nad budową nowej fontanny. Wszystko na to wskazuje, że odnaleziono fragmenty muru historycznego ratusza, który kiedyś znajdował się na rynku. Pojawiły się jednak pytania mieszkańców, co dalej z budową fontanny. Znamy już odpowiedź.

Odnaleziono stary ratusz, który mieścił się na rynku w Żorach

Właściwie potwierdziły się już przekazy historyczne, że na żorskim rynku, przez kilka stuleci stał budynek ratusza z wieżą, który spłonął na początku XIX wieku. Choć było to już właściwie pewne od dawna, że taka budowla istniała na rynku, dopiero teraz, przy okazji budowy nowej fontanny, archeolodzy natrafili na niezwykłe odkrycie - ratusz stał kiedyś na środku rynku.

W październiku ubiegłego roku, podczas trwających prac wokół nowej fontanny, z ziemi zaczęły wyłaniać się pozostałości dawnych ceglanych fundamentów, nadpalone drewniane belki oraz kawałki ceramiki.

- Inwestycja była wstrzymana w okresie jesiennym, kiedy natrafiliśmy na to niezwykłe znalezisko. Przez miesiąc były prowadzone badania archeologiczne, zgodnie z zaleceniem wydanym przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Przeprowadziliśmy badania, wyeksplorowaliśmy cały materiał, który został odnaleziony. Jak na Żory było go bardzo dużo, nigdy nie natrafiono na takie artefakty. Znaleźliśmy dużą ilość kości, ceramiki, skór. To wszystko będzie teraz podlegało konserwacji i opracowaniu przez archeologa - mówi Ewa Pańczyk, miejska konserwator zabytków.

Natrafiono również na ceglany mur, który zgodnie z mapami może wskazywać gdzie znajdował się domniemany ratusz.

- Dopóki nie mamy potwierdzeń, to możemy tu mówić o domniemaniu, ale układ cegły i charakter muru wskazują, że rzeczywiście może być to ten obiekt - słyszymy.

Badania będą kontynuowane, ale nie przeszkodzi to w realizacji inwestycji

Archeologom udało się wyeksplorować i zachować część materiału, ponieważ nie koliduje to z misą budowanej właśnie fontanny. Część wykopów została zasypana. Budowlańcy mogą więc bez większych przeszkód realizować inwestycję dotyczącą budowy nowej fontanny. To jednak nie oznacza, że badania nie będą kontynuowane.

- Na tę chwilę będziemy zlecać badania geofizyczne, czyli radarowe utwardzonej części rynku. Być może uda się przeprowadzić te badania na całej płycie rynku. Chcemy sprawdzić, czy nie natrafimy na ślady kontynuacji tych murów. Wtedy podejmiemy decyzję co będziemy dalej z tym robić - mówi Ewa Pańczyk.

Czy historyczne mury będzie można podziwiać?

O to zapytaliśmy miejską konserwator zabytków i okazuje się, że wyeksponowanie historycznych murów może nie być takie proste do zrealizowania. Są jednak pierwsze pomysły jak zachować ślad po historycznym znalezisku.

- W przypadku gdy [znalezisko red.] nie jest głębokie i nie ma piwnic, to wyeksponowanie tego w warunkach naszego klimatu, chociażby w postaci przeszklenia jest bardzo trudne i nie do końca sensowne. Chodzi o ciągłą wilgoć i zamakanie, bo wydaje się, że nawet nawiewy nie poprawiłyby tej sytuacji. W tym momencie nie zakładamy takiej wersji, ponieważ tym naszym klimacie się to po prostu nie sprawdza. Jeśli jednak znajdziemy coś dalej, to przy przeprojektowywaniu płyty rynku będziemy chcieli to pokazać. Być może będzie to ślad w płycie rynku, pokazanie linii przebiegu czy wyeksponowanie tablicą. To wszystko przed nami, na razie najważniejsza jest dla nas próba odnalezienia większej części całości - słyszymy.

Na rynku w Żorach odkryto historyczny ratusz. Nie przeszkodz...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto