Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubisz róże? Nie musisz mieć ogrodu, żeby się nimi cieszyć. Sprawdź, jak uprawiać róże na balkonie

Katarzyna Józefowicz
Róże można uprawiać nie tylko w ogrodach, ale też na balkonach.
Róże można uprawiać nie tylko w ogrodach, ale też na balkonach. tannjuska/123rf.com
Róże to jedne z najpiękniejszych kwitnących krzewów. Kojarzą się z ogrodami, ale można je uprawiać także na balkonach i tarasach. Jest jednak kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Sprawdź, jak uprawiać róże w doniczkach i czego potrzebują te rośliny.

Spis treści

Róże na balkonie i tarasie? To możliwe!

Ogród różany to jedno z najbardziej romantycznych miejsc do wypoczynku w ogrodzie. Czy jednak taki różany zakątek możemy mieć też na balkonie lub tarasie? Jak najbardziej, ale pod pewnymi warunkami. Róże to zwykle okazałe i dość wymagające krzewy, dlatego najlepiej czują się na ogrodowych rabatach. Wyhodowano też jednak odmiany, które poradzą siebie w pojemnikach, ustawionych na balkonach czy tarasach.

Jakie róże wybrać na balkon?

Do krzewów, które można uprawiać na balkonach, należą przede wszystkim róże miniaturowe, które dorastają do ok. 30-40 cm wys. Sprawdzą się też niższe odmiany róż krzaczastych (wielokwiatowych) i okrywowych, osiągające ok. 40-60/100 cm wys., a także róże pienne.

Przed wyborem roślin na balkon, dobrze jest jednak wcześniej sprawdzić, czy w opisie odmiany producent zawarł informację o możliwości uprawy w pojemnikach, co bardzo ułatwi nam sprawę. Jeśli takiej informacji w opisie nie znajdziemy, ale wybrana przez nas róża ma niewielkie rozmiary, też możemy spróbować jej uprawy w donicy, bo może się okazać, że poradzi sobie w pojemniku bardzo dobrze.

Doniczka dla róży to podstawa! Jaką wybrać?

Jeżeli jednak chcemy cieszyć się pięknymi różami na balkonie lub tarasie, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad, w przeciwnym razie różane krzewy zaczną sprawiać nam więcej problemów niż przyjemności. Przede wszystkim pod uprawę róż należy przeznaczyć odpowiednio duże pojemniki. Odmianom karłowym wystarczą donice o pojemności 20-30 litrów, ale róże wielokwiatowe lub odmiany wyższe, będą oczekiwały większych pojemników (ok. 40-80 l).

Trzeba też pamiętać, że róże wytwarzają dość długi system korzeniowy, dlatego ich donice powinny być przede wszystkim wysokie (co najmniej 50 cm wys., w niższych mogą poradzić sobie jedynie róże karłowe), gdyż niższe nie pozwolą systemowi korzeniowemu prawidłowo się rozwijać.

Pojemniki powinny też posiadać otwór odpływowy i warstwę drenażową na dnie (np. w postaci kulek keramzytu), utrzymującą nadmiar wody z dala od korzeni.

Co trzeba zapewnić różom na balkonie? Podłoże, nawożenie, podlewanie

Kolejna sprawa to podłoże. Róże są żarłoczne i wymagające, dlatego trzeba przeznaczyć pod ich uprawę żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. W sezonie wegetacyjnym krzewy należy też systematycznie zasilać odpowiednimi nawozami dla róż, a także regularnie, choć umiarkowanie podlewać, gdyż nie lubią suszy ani zalania.

Róże tylko na słoneczny balkon

Trzeba też pamiętać, że róże kochają słońce i ciepło, dlatego naprawdę dobrze poczują się tylko na słonecznym stanowisku (ich uprawa na zacienionym, północnym balkonie z pewnością się nie uda).

Zimowanie róż balkonowych

Ostatnia sprawa to zimowanie. Róże nie należą do roślin wybitnie mrozoodpornych, ale niektóre odmiany lepiej znoszą zimno od innych, dlatego też, jeśli mają pozostać zimą na balkonie, właśnie takie odmiany należy wybierać. Znajdziemy je głównie wśród róż wielokwiatowych i okrywowych, ale próżno szukać ich wśród róż karłowych czy piennych.

Jeśli zdobędziemy róże, które mogą spędzać zimę na zewnątrz, pojemnik, w którym rosną, należy starannie zabezpieczyć przed mrozem, ustawiając na kawałku styropianu i owijając słomianą mata lub grubą włókniną. Podstawę takiej róży także warto zabezpieczyć np. kopczykiem kory lub torfu. Zimą, w czasie odwilży, róże trzeba też lekko nawadniać, tak, aby ziemia w ich doniczce całkiem nie wyschła.

Róże, które nie są dostatecznie mrozoodporne (pienne, karłowe), zimę powinny natomiast spędzać w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu, w którym temperatura nie będzie spadać poniżej 0°C (optimum to ok.0-5°C). Róże zimujące w pomieszczeniach również należy delikatnie nawadniać.

Jakie róże posadzić na balkonie?

W zależności od źródła, do uprawy w pojemnikach poleca się różne odmiany róż, dlatego warto eksperymentować i sprawdzać, które z nich najlepiej się u nas sprawdzą. Do grona najczęściej polecanych należą m.in.:

  • miniaturowe – „Charmant”, „Zwergenfee”, „Corazon”, ‘Rose de Meaux”, „Mandy”, „Pink Pins”, „Summer Candy”, „Sweet Summer”,
  • niskie, dorastające do ok. 40-50 cm róże wielokwiatowe – „Samba”, „Aladdin Palace”,
  • niskie róże okrywowe – „Meigalpio”, „Coral Pin’s”, „Purple Rain”, „Diamant Rose”.

W większych pojemnikach możemy też spróbować uprawy wyższych róż, osiągających ok. 1,2-1,5 m wys., które znajdziemy m.in. wśród:

  • róż okrywowych – „White Fair”, „The Fairy”,
  • wielkokwiatowych – „Peace”, „Heidi Klum”, „Augusta Luise”, „Ambasador”.
Polecjaka Google News - RegioDom

Modne doniczki w promocyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Lubisz róże? Nie musisz mieć ogrodu, żeby się nimi cieszyć. Sprawdź, jak uprawiać róże na balkonie - RegioDom.pl

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto