Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komendancie, pora odejść!

Marcin Kasprzyk, Karina Sieradzka
Jeszcze dwa miesiące temu Sałbut rządził rybnicką policją. Fot. Marcin Kasprzyk
Jeszcze dwa miesiące temu Sałbut rządził rybnicką policją. Fot. Marcin Kasprzyk
Nadkomisarz Sławomir Sałbut, który dwa miesiące temu stracił posadę szefa rybnickiej policji, bo nie radził sobie z problemami jednostki, z okazji lipcowego Święta Policji został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

Nadkomisarz Sławomir Sałbut, który dwa miesiące temu stracił posadę szefa rybnickiej policji, bo nie radził sobie z problemami jednostki, z okazji lipcowego Święta Policji został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Odznaczenie przyznawane jest przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego za sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych.

Wniosek o odznaczenie policjanta za wybitne zasługi podpisał w marcu gen. Kazimierz Szwajcowski, szef śląskiej policji. Ten sam, który w maju odwołał Sałbuta z funkcji rybnickiego komendanta mówiąc, że jednostka ma słabe wyniki w walce z przestępczością i trzeba to zmienić. Właśnie w maju światło dzienne ujrzały wyniki kontroli przeprowadzonej w rybnickiej komendzie po tym, jak jeden z miejscowych policjantów spowodował śmiertelny wypadek i uciekł. Przy okazji gruntownej inspekcji wyszło na jaw, że aż 11 gliniarzy z rybnickiej jednostki weszło w konflikt z prawem. Prowadzone były wobec nich postępowania przygotowawcze w różnych sprawach. Część spraw trafiła już do sądów. Za co więc nadkomisarz Sałbut dostał Brązowy Krzyż Zasługi?

- Chodzi o sprawy, które ten policjant rozwiązał czy też do realizacji których przyczynił się z tytułu sprawowanego nadzoru ? mówi Piotr Bieniak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. - Mimo kilkunastoletniego stażu służby w policji, jego osiągnięcia są znaczne. Uchybienia stwierdzone w wyniku kontroli, które legły u podstaw decyzji o odwołaniu komendanta, nie negują jego niewątpliwych osiągnięć.

Szczegółów nie poznaliśmy, bo są poufne.

Nadkomisarz Sławomir Sałbut dwa miesiące temu został odwołany ze stanowiska komendanta policji w Rybniku. Tymczasem w lipcu otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi za szczególne osiągnięcia. Wniosek o jego odznaczenie wysłała do Kancelarii Prezydenta RP Komenda Wojewódzka Policji, a podpisał się pod nim szef garnizonu śląskiego, gen. Kazimierz Szwajcowski. Ten sam, który odwołał Sałbuta!
Żeby było jeszcze śmieszniej, wniosek poszedł do Warszawy w marcu, gdy w rybnickiej komendzie trwała już kontrola, po której Szwajcowski odwołał Sałbuta. Szef komendy wojewódzkiej argumentował wtedy swoje posunięcie tym, że Sałbut nie radził sobie z problemami podległej mu jednostki. Za co więc Sałbut otrzymał teraz Brązowy Krzyż Zasługi?

Zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wyjaśnia: w ciągu 14 lat służby nadkomisarz Sławomir Sałbut miał wiele osiągnięć.

Komenda pod lupą

Sałbut stracił posadę szefa rybnickiej policji, gdy ujawnione zostały wyniki kontroli przeprowadzonej na początku tego roku w komendzie miejskiej. Gruntowną inspekcję zlecił Szwajcowski po tragicznym zdarzeniu w styczniu tego roku. Wracający autem z pracy sierżant sztabowy z Rybnika przejechał leżącego na jezdni 54-letniego emeryta. Mężczyzna zginął na miejscu, a sprawca wypadku uciekł i przez półtorej doby był poszukiwany przez kolegów z jednostki. W samochodzie sierżanta znaleziono poufne dokumenty, które nigdy nie powinny były opuścić komendy. Już wtedy wiadomo było, że w rybnickiej policji dzieje się źle.

Stróże prawa dowodzeni przez Sałbuta mieli na koncie jeszcze inne grzechy. W styczniu jeden z funkcjonariuszy pionu kryminalnego wykazał się sporą niekompetencją, nieudolnie ścigając łapówkarza, o czym również informowała prasa. Przy okazji gruntownej kontroli wyszło na jaw, że aż jedenastu policjantów z rybnickiej jednostki ma kłopoty z prawem. Prowadzone były wobec nich postępowania przygotowawcze w różnych sprawach. Część trafiła już do sądów.

Za co ten medal?

W maju Rybnik odwiedził więc gen. Szwajcowski, który oficjalnie poinformował, że Sałbut nie będzie już dowodził rybnicką policją i że zostanie przeniesiony na stanowisko zastępcy komendanta w Żorach. Mówił, że komenda ma słabe wyniki w walce z przestępczością i trzeba to zmienić. Dwa miesiące wcześniej podpisał wniosek o przyznanie odznaczenia Sałbutowi.

Komisarz Piotr Bieniak z zespołu prasowego KWP przekazał DZ oficjalne stanowisko Szwajcowskiego: "W uzasadnieniu do wniosku o odznaczenie komendanta Sałbuta przywołano jego liczne zasługi. Chodzi o sprawy, które ten policjant rozwiązał czy też do realizacji których się przyczynił z tytułu sprawowanego nadzoru. Mimo zaledwie kilkunastoletniego stażu służby w policji, może się poszczycić znacznymi osiągnięciami, które doprowadziły go na stanowisko komendanta miejskiego w Rybniku. Uchybienia stwierdzone w wyniku kontroli, które legły u podstaw decyzji o odwołaniu komendanta, nie negują jego niewątpliwych osiągnięć. Nadkom. Sałbut nie był karany dyscyplinarnie i nie można przekreślać jego dotychczasowego dorobku".

Sławomir Sałbut powiedział w rozmowie z DZ, że szczegółów dotyczących wniosku o odznaczenie go nie zna. - To nie ja go pisałem. Uważam jednak, że to nagroda za moją pracę na stanowisku komendanta rybnickiej policji w 2003 roku. Wtedy jednostka osiągnęła najlepsze wyniki od trzech lat. Zanotowaliśmy spadek liczby przestępstw. Wykrywalność utrzymywała się na tym samym poziomie. Pracowaliśmy wtedy w trudnych warunkach. Mieliśmy braki kadrowe i sprzętowe - podkreśla.


Za sumienną pracę i ofiarność

Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi przyznaje Prezydent RP na wniosek kierowników urzędów centralnych i wojewodów. W Kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego dowiedzieliśmy się, że Krzyże Zasługi przyznawane są na mocy art. 16 ustawy o orderach i odznaczeniach z 16 października 1992 roku. Mówi on, że Krzyż Zasługi jest nagrodą dla osób, które wykazały się zasługami dla państwa. Przyznawany jest też obywatelom, którzy dokonali czynów przekraczających zakres ich zwykłych obowiązków, a które przyniosły znaczące korzyści państwu lub obywatelom. Krzyż Zasługi może być nadany także za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Przyznanie tego odznaczenia nie wiąże się z żadnymi przywilejami ani gratyfikacjami finansowymi.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto