MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Lokomotywa" z Torunia ma szczególną ofertę dla dzieci z niepełnosprawnościami

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Warsztaty dla studentów pedagogiki w Niepublicznym Punkcie Przedszkolnym "Lokomotywa" w Toruniu
Warsztaty dla studentów pedagogiki w Niepublicznym Punkcie Przedszkolnym "Lokomotywa" w Toruniu Agnieszka Bielecka
W Niepublicznym Punkcie Przedszkolnym "Lokomotywa" w Toruniu podopiecznymi są dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz autyzmem. Zajrzeliśmy do tej placówki przy okazji warsztatów dla studentów.

Warto obejrzeć: Daniel Ludwiński o fenomenie Mariana Rosego

od 7 lat

"Lokomotywa" działa od 2021 roku przy ulicy Mickiewicza 117 w Toruniu. Tworzą ją między innym Niepubliczny Punkt Przedszkolny, placówka Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka oraz punkt konsultacyjny dla rodziców. Oferuje kompleksową edukację i terapię dzieci z niepełnosprawnościami - intelektualnymi oraz z autyzmem.

"Lokomotywa" z Torunia: tu znajdą wsparcie dzieci z niepełnosprawnościami

O tym, jak w "Lokomotywie" pracuje się z dziećmi z niepełnosprawnościami można było przekonać się podczas niedawnych warsztatów. Ich gośćmi byli studenci kierunku pedagogika z Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach akcji "Niebieski kwiecień” i przy okazji udziału "Lokomotywy" w Niebieskich Igrzyskach organizowanych przez Instytut Wspomagania Rozwoju w Gdańsku. Inną inspiracją był przypadający w kwietniu Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Niepubliczny Punkt Przedszkolny "Lokomotywa" funkcjonuje na bazie doświadczeń zebranych przez lata przez pracujące tu osoby. Wcześniej funkcjonowały w organizacji procesu edukacyjno-terapeutycznego w wielu placówkach. Myślały o tym, co by zmienić, przeorganizować, ulepszyć, efektem tego jest "Lokomotywa"

Warsztaty dla studentów pedagogiki w Niepublicznym Punkcie Przedszkolnym "Lokomotywa" w Toruniu
Warsztaty dla studentów pedagogiki w Niepublicznym Punkcie Przedszkolnym "Lokomotywa" w Toruniu Agnieszka Bielecka

- Miałyśmy wielkie szczęście trafić na bardzo zaangażowaną kadrę, dzięki temu każde zajęcia w naszej placówce dostosowane są dwojako: do indywidualnych potrzeb dziecka, ale także do grupy, na podstawie występujących w niej relacji. W naszym stałym zespole posiadamy psychologa, pedagogów specjalnych, logopedów, terapeutów integracji sensorycznej, terapeutów dzieci z autyzmem i wielu innych spoza placówki - mówi wicedyrektor "Lokomotywy" Kornelia Stogowska.

To ona i dyrektor Agnieszka Rodzińska były inicjatorkami powstania placówki przy Mickiewicza.

- To, co nas na pewno wyróżnia, to co miesięczne wycieczki i wyjścia z dziećmi. Żadne zajęcia w przedszkolu nie są w stanie nauczyć dzieci odpowiednich wzorców zachowań. Chodzi o doświadczanie sytuacji życiowych w naturalnym środowisku. Pozwalają one na poznanie zachowań społecznie akceptowalnych w poszczególnych miejscach (np. teatr, kino, zoo), a przy okazji są przyjemna formą spęczania czasu. Raz w miesiącu zapraszamy też gości. Odwiedzają nas aktorzy, lekarze, a nawet prawdziwi rycerze. Prócz realizowania terapeutycznych zaleceń, na których zwykle skupiają się placówki realizujące kształcenie specjalne, my postanowiłyśmy pójść także w stronę rozwijania zainteresowań i zdolności dzieci. Jeśli ktoś poddaje tę informację w wątpliwość wystarczy odwiedzić nasz profil w mediach społecznościowych, żeby zobaczyć, że nasi uczniowie zostają już laureatami konkursów - podkreśla Agnieszka Rodzińska.

Warsztaty dla studentów pedagogiki w Niepublicznym Punkcie Przedszkolnym "Lokomotywa" w Toruniu
Warsztaty dla studentów pedagogiki w Niepublicznym Punkcie Przedszkolnym "Lokomotywa" w Toruniu Agnieszka Bielecka

"Lokomotywa" w Toruniu: wiele metod i terapii dla dzieci

W "Lokomotywie" oczywiście realizowana jest przedszkolna podstawa programowa. Dostosowana została do podopiecznych. Jest stały plan dnia, tygodniowy zakres terapii, a także plan miesięczny, który zawiera wszystkie dodatkowe zajęcia organizowane w przedszkolu.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

- W naszej placówce funkcjonują trzy pięcioosobowe grupy. Dzieci przypisane są do grup nie tylko ze względu na wiek, ale także poziom funkcjonowania w różnych sferach rozwojowych. Oczywiście w ramach pobytu w placówce organizowane są wszelkie niezbędne terapie, odpowiednio dobranymi metodami, a także kilka dodatkowych wspomagających wszechstronny rozwój dzieci. Takimi dodatkowymi terapiami są m.in. kynoterapia, fizjoterapia, muzykoterapia, logosensoryka, trening żywienia i zajęcia crossfitowe. Wprowadzamy także metodę Knillów z zastosowaniem muzyki, elementy metody Snoezelen (forma wsparcia rozwoju dzieci poprzez poznawanie przez nie świata zmysłami wzroku, dotyku, słuchu i węchu - przyp. red.) oraz pobudzanie zmysłów w Porannym Kręgu. W ujęciu całościowym terapie te pozwalają pozbyć się lęków, odwrażliwić dzieci na bodźce z otoczenia, pomagają w nabywaniu nowych doświadczeń, uczą umiejętności wyciszenia w atmosferze bezpiecznego środowiska - wyjaśnia Kornelia Stogowska.

Próbkę tego funkcjonowania "Lokomotywy" zaprezentowano podczas wspomnianych warsztatów.

- Lubimy i chcemy dzielić się doświadczeniami i pomysłami na zastosowanie w praktyce poszczególnych metod. Kwiecień szczególnie sprzyja poszerzaniu świadomości autyzmu, dlatego głównym celem warsztatów było uświadamianie powszechnego udziału dzieci ze specjalnymi potrzebami w systemie edukacji. Chciałyśmy też zachęcić studentów do dokształcania się w zakresie różnych technik nauczania i podzielić się przekonaniem, że każde dziecko jest inne i potrzebuje innego wsparcia - dodają Dominika Sekulska i Julia Mądrzejewska, nauczycielki z "Lokomotywy".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto