Pogrzeb mjra Antoniego Tomiczka. Bohater II wojny światowej, pilot RAF-u spoczął dzisiaj na cmentarzu parafialnym w Pstrążnej. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, przyjaciele, żołnierze, młodzież oraz okoliczni mieszkańcy.

Pogrzeb mjra Antoniego Tomiczka


Pogrzeb odbył się zgodnie z ceremoniałem wojskowym w parafii św. Mikołaja w Pstrążnej. W ostatniej drodze bohaterowi II wojny światowej towarzyszyła rodzina, przyjaciele, żołnierze, młodzież i mieszkańcy miejscowości. Podczas uroczystości byli obecni także przedstawiciele polskich sił powietrznych oraz reprezentant ambasady brytyjskiej. Na ręce rodziny w imieniu prezydenta RP Bronisława Komorowskiego kondolencję złożył ks. Krzysztof Spyra, proboszcz miejscowej parafii..

Przed złożeniem trumny do groby odegrany został hymn państwowy. Później żołnierze pożegnali mjra Antoniego Tomiczka salwą honorową.

- To był bardzo dobry i życzliwy człowiek. Co roku na 1 listopada zamawiał mszę za wszystkich zmarłych powstańców, żołnierzy, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Mimo swojego wieku, zawsze też opiekował się pomnikiem pogległych za wolność Polski, który znajduje się niedaleko kościoła - wspomniał w rozmowie z DZ ks. Krzysztof Spyra, proboszcz parafii św. Mikołaja w Pstrążnej.

Mjr Antoni Tomiczek spoczął obok swojej żony Emilii.

1 grudnia w sali przyjęć o godz. 14 "Pod Topolami" odbędzie się wernisaż wystawy "Długi lot do domu. Losy mjr Antoniego Tomiczka zapisane w ocalonych dokumentach i fotografiach". Będzie ona zawierać reprografie dokumentów i fotografii wraz z ich opisem.

Wystawa będzie mobilna i prezentowana w kilku miejscach (w następnych tygodniach) - wpierw w Gimnazjum w Lyskach (którego patronem jest mjr Tomiczek), następnie w Gimnazjum w Kornowacu, GBP Lyski oraz Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pstrążnej.

Mjr Antoni Tomiczek

Antoni Tomiczek urodził się 13 listopada 1915 r. w Pstrążnej. W latach 1939 - 1945 brał czynny udział w II wojnie światowej, jako pilot RAF-u na zachodzie. Najpiękniejsze karty zapisywał w 1944 roku. Pięć razy leciał z włoskiego Brindisi nad walczącą Warszawą z bronią, medykamentami, żywnością.

Za swoje zasługi został dwukrotnie uhonorowany Krzyżem Walecznych, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Zasłużonych dla Województwa Katowickiego, honorowym wyróżnieniem - Błekitne Skrzydła oraz jugosłowiańskim medalem Medalia "Smrt fasizmu - Sloboda Narodu". Był patronem gimnazjum w Lyskach.

Zmarł 19 listopada.

Wiadomości

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!