18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz jak udziela się pierwszej pomocy. Dzięki temu możesz komuś uratować życie

KUB
Przed rozpoczęciem reanimacji należy udrożnić drogi oddechowe. Jedną rękę kładziemy na żuchwie, drugą na czole osoby poszkodowanej i odchylamy głowę do tyłu.
Przed rozpoczęciem reanimacji należy udrożnić drogi oddechowe. Jedną rękę kładziemy na żuchwie, drugą na czole osoby poszkodowanej i odchylamy głowę do tyłu.
Jeśli widzisz na ulicy osobę potrzebującą pomocy, nie bój się zareagować. Twoja reakcja może komuś uratować życie. Kurs pierwszej pomocy specjalnie dla Was prezentuje ratowniczka, Justyna Podgórska

Jak mamy się zachować, jeśli widzimy osobę leżącą na chodniku?

Przede wszystkim należy się rozejrzeć i zorientować, czy do takiej osoby można bezpiecznie podejść. Jeśli tak, to należy to zrobić. W pierwszej kolejności sprawdzamy, czy leżąca osoba reaguje na cokolwiek. Łapiemy poszkodowanego za ramiona i głośno pytamy: "halo, czy pan mnie słyszy". Zwracamy uwagę na to, czy ta osoba nie zacznie mrugać oczami, poruszać się. Jeśli nie, należy głośno wołać o pomoc, bo przyda nam się wsparcie drugiej osoby. Jedna osoba dzwoni pod numer alarmowy 112 albo 999, a w tym czasie druga osoba sprawdza, czy poszkodowany oddycha.

Załóżmy, że osoba poszkodowana nie reaguje, jest nieprzytomna i nie oddycha. Jak możemy jej pomóc?
Na początku trzeba udrożnić drogi oddechowe. Jak to zrobić? Jedną rękę kładziemy na żuchwie, drugą na czole poszkodowanego i głowę odchylamy do tyłu. Obserwujemy potem przez 10 sekund, czy dana osoba nie zaczęła oddychać. Można obserwować ruch klatki piersiowej, posłuchać, czy słyszalny jest szmer oddechu, albo pochylić się i sprawdzić, czy oddech da się wyczuć na policzku. Jeśli nie, to przystępujemy do reanimacji.

Od czego zaczynamy?
Od uciśnięć klatki piersiowej. Kładziemy obie ręce na środku klatki piersiowej, rąk nie zginamy w łokciach i rytmicznie uciskamy klatkę z prędkością około 110 uciśnięć na minutę na głębokość około 5 centymetrów. Ruchy mają być płynne. Wykonujemy ich dokładnie 30. Po takiej serii ponownie udrożniamy drogi oddechowe i rozpoczynamy sztuczne oddychanie. Zatykamy osobie poszkodowanej nos, ustami obejmujemy szczelnie jej usta i wdmuchujemy powietrze z taką siłą, jakbyśmy normalnie oddychali. Wykonujemy dwa takie oddechy, po czym odsuwamy usta i sprawdzamy, czy klatka piersiowa opada.

Jak długo należy wykonywać reanimację?
Przerwać należy dopiero w momencie przyjazdu pogotowia, chyba że jesteśmy już tak wykończeni, że nie dajemy rady dalej tego robić. Przerywamy też, jeśli stwierdzimy, że poszkodowany zaczął w końcu samodzielnie oddychać.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto