Zmiany w ZUS-ie 28.01.2022, które dotkną każdego. Co warto wiedzieć?

Newsroom 360
Newsroom 360
Najnowsze wiadomości z ZUS-u na Twitterze
Najnowsze wiadomości z ZUS-u na Twitterze Tomasz Czachorowski
Udostępnij:
28.01.2022 na profilu ZUS-u pojawił się tweet: "@p_a_baranowski @Bogdan_Rzonca Myli się Pan. W zakładce świadczeniobiorcy w PUE ZUS podajemy m. in. dane o aktualnej wysokości emerytury lub renty i potrąceniach. Emeryt/rencista może również wygenerować z PUE dokument, który potwierdza te informacje, np. dla banku. Na PUE umieszczamy też rozliczenia PIT. ".

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli ZUS, powstał w 1934 roku. Jego zadaniem jest pobieranie składek m.in. na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, a następnie przyznawanie odpowiednich świadczeń. Zarówno wysokość składek, jak i przyznawanych później świadczeń mogą nieznacznie zmieniać się co roku. Na twitterowym koncie ZUS znajdziesz m.in. informacje na temat świadczeń, które mogą Ci przysługiwać.

28.01.2022 w ZUS-ie. Co musisz wiedzieć?

@p_a_baranowski @Bogdan_Rzonca Myli się Pan. W zakładce świadczeniobiorcy w PUE ZUS podajemy m. in. dane o aktualnej wysokości emerytury lub renty i potrąceniach. Emeryt/rencista może również wygenerować z PUE dokument, który potwierdza te informacje, np. dla banku. Na PUE umieszczamy też rozliczenia PIT.


@UkiKotek Staż pracy to pytanie do @pipgip.
Jeśli zaś chodzi o świadczenia z ZUS, to okres pobierania zasiłku chorobowego może być uwzględniony przy obliczaniu stażu jako tzw. okres nieskładkowy.


@Anna_00033 Zasiłki dla bezrobotnych wypłacają urzędy pracy, więc na to pytanie odpowie Pani urząd pracy.


@quandjedis Jeśli potrzebuje Pani informacji o ubezpieczeniach i składkach, to może my będziemy mogli pomóc w sprawie takiej umowy?


@KlaraVeritas Informację może Pani przekazać Oddziałowi ZUS w Chorzowie, pod numerem infolinii 22 560 16 00 lub pisząc na adres [email protected]


Mija termin na zgłoszenie do #małyZUSplus❗️

#Przedsiębiorcy, którzy chcą zacząć korzystać z ulgi w 2022 r., muszą zgłosić to w #ZUS do 3⃣1⃣ stycznia.

Korzystałeś z ulgi w 2021 r. i wciąż spełniasz warunki❓
🚨 Nie musisz zgłaszać się ponownie.

Więcej👇
https://t.co/urh8mBQiXx


@jankbur To nie jest nasza strona internetowa.
Wysokość składki zdrowotnej według nowych zasad zależy od formy opodatkowania działalności gospodarczej. Na naszej stronie znajduje się kalkulator, w którym można wyliczyć prawidłową wysokość składki: https://t.co/jGdauBeCGf


@Grayna44499548 Pytała Pani o etat, dlatego napisaliśmy o umowie o pracę.
Jeśli prowadzi Pani działalność gospodarczą na karcie podatkowej, to w tym roku miesięczna składka zdrowotna wynosi 270,90 zł.


@trancemasta75 Osoba przebywająca w izolacji może pracować zdalnie, pod warunkiem, że za ten okres nie pobiera zasiłku. Zasiłek wypłacamy na wniosek, wystarczy nie składać wniosku o wypłatę.


💳 Dziś i jutro wypłacamy pierwsze świadczenia Rodzina #500plus. W sumie w tym tygodniu przelejemy na konta rodziców prawie 6⃣0⃣0⃣ tys. złotych.

Od 1 stycznia #ZUS przyjmuje wnioski o 500+ na nowo narodzone #dzieci.
https://t.co/2zSIcs76IL


@kidrauhludaone Skoro zlecenie wykonuje Pani na rzecz innego podmiotu i nie płaci z niego składek, to przychód z tego zlecenia nie ma wpływu na rozliczenie renty rodzinnej.


@kidrauhludaone Przychody z umowy o pracę zawsze bierzemy pod uwagę przy rozliczeniu renty.
Czy dobrze rozumiemy, że umowy-zlecenia nie wykonuje Pani na rzecz pracodawcy (czyli podmiotu, z którym ma Pani umowę o pracę)? Nie płaci Pani ze zlecenia składek na ubezpieczenia społeczne?


🗓️ 3⃣1⃣ stycznia upływa termin na złożenie informacji o danych do ustalenia #składki na #ubezpieczenie wypadkowe - #ZUS IWA za 2⃣0⃣2⃣1⃣ rok.

#BHP #bezpiecznapraca

Więcej informacji 👇
https://t.co/1nuWwh3Mvc


@Grayna44499548 Zasady obliczania składki zdrowotnej z umowy o pracę nie zmieniły się. Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% wynagrodzenia brutto pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika.


@kidrauhludaone Uczeń lub student, który nie ukończył 26 roku życia, nie ma opłacanych składek na ubezpieczenia społeczne ze zlecenia. Dlatego nie bierzemy pod uwagę przychodów z takiej umowy przy rozliczaniu renty rodzinnej.
Prosimy o informację, w której placówce nie uzyskała Pani odpowiedzi.


@ukasz20625907 @MRiPS_GOV_PL @MF_GOV_PL @MRiTGOVPL ZUS nie tworzy przepisów, tylko je wykonuje. Składkę zdrowotną według zasad Polskiego Ładu może Pan policzyć w kalkulatorze, który udostępniliśmy na naszej stronie internetowej.


@mateusz_rasala Dziękujemy za opinię. W naszej strategii na najbliższe lata jest między innymi przebudowa PUE.


@Darek70510651 @PolskiLad_PiS @MRiPS_GOV_PL @MF_GOV_PL @MRiTGOVPL Zgodnie z obowiązującymi przepisami na umowie o pracę składki na ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe. Pracujący emeryt może złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia w związku z odprowadzonymi na emeryturze składkami.


@natka891 @wPolscepl Wysyłka deklaracji za styczeń będzie możliwa od lutego.


@KamsPiekarski To nieprawda. Zasady wypłaty wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego opisaliśmy tutaj: https://t.co/yVhJlMoM5B


ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w ZUS-ie 28.01.2022, które dotkną każdego. Co warto wiedzieć? - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie