Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zasięg wstrząsów może objąć znaczne tereny Rybnika i okolic gdyby powstała nowa kopalnia

Aleksander Król
„Ewentualne wstrząsy górotworu będą negatywnie oddziaływały na ludzi i obiekty” - piszą naukowcy z Politechniki Śląskiej w opracowaniu dotyczącym skutków ewentualnej budowy nowej kopalni Paruszowiec.

Zasięg wstrząsów może objąć znaczne tereny Rybnika i okolic gdyby powstała nowa kopalnia

Eksploatacja projektowana, szczególnie w pokładach grupy 500 może również powodować wstrząsy górotworu [...] Ewentualne wstrząsy górotworu będą negatywnie oddziaływały na ludzi i obiekty. Zasięg ich oddziaływania szczególnie w przypadku wstrząsów o dużej energii będzie znacznie większy niż wyznaczona granica terenu górniczego i może objąć znaczne tereny Rybnika i jego okolice - czytamy w opinii opracowanej przez zespół pracowników Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej powołany przez Dziekana tegoż wydziału, a przygotowanej na zlecenie prezydenta Rybnika.

Opinię, w której pracownicy Politechniki Śląskiej wskazali mnóstwo zagrożeń, a także swoje uwagi do raportu oddziaływania na środowisko inwestycji, jaką ma być planowane uruchomienie wydobycia węgla ze złoża „Paruszowiec”, miasto Rybnik przesłało do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

- Po zapoznaniu się z tym raportem jestem absolutnie zdruzgotany zakresem degradacji środowiska związanym z planowanym otwarciem kolejnej kopalni na terenie Rybnika - mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Wśród najważniejszych uwag do raportu miasto wskazało także znaczne zwiększenie stanu zapylenia oraz ilości odpadów, degradację terenów rekreacyjnych oraz lasów wchodzących w skład Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych, znaczne szkody górnicze zarówno na terenach mieszkalnych jak i zajmowanych przez duże firmy przemysłowe i usługowe. Planowane szkody górnicze (osiadanie terenu nawet o16 metrów) spowodują również poważne utrudnienia komunikacyjne na ul. Mikołowskiej (będącej drogą dojazdową do autostrady A1) oraz w transporcie kolejowym na liniach Katowice Ligota - Nędza i Rybnik-Pszczyna. Nowa kopalnia spowoduje również znaczną ingerencję w rzekach i potokach, powodując m.in. zmianę koryta rzeki Rudy.

Dlatego prezydent Kuczera wysłał też pisma do ministrów i parlamentarzystów, czy PKP PLK, mające zwrócić uwagę na problem.

W galerii slajdów opinia opracowana przez zespół pracowników Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej powołany przez Dziekana tegoż wydziału, a przygotowanej na zlecenie prezydenta Rybnika

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto