Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapora na Zalewie Rybnickiem ponownie otwarta

AK, mat. nadesłany
Już od środy, 20 maja zapora czołowa zbiornika wodnego należąca do Elektrowni Rybnik ze spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, zostanie otwarta dla spacerowiczów oraz rowerzystów. Konstrukcja o długości 975 metrów stanie się ponownie miejscem rekreacji dla mieszkańców Rybnika i okolic.

Zapora w Rybniku Stodołach ponownie otwarta

Tereny wokół zbiornika wodnego Elektrowni Rybnik to bardzo popularne miejsce wycieczek rybniczan. Dlatego po przerwie zdecydowaliśmy się na udostępnienie zapory dla spacerowiczów i rowerzystów. Chcielibyśmy zachęcić mieszkańców do korzystania z jej uroków zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami – mówi Paweł Noga, p.o. dyrektora oddziału PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Oddział Elektrownia Rybnik.

Osoby, które chcą skorzystać ze spacerów po zaporze, muszą pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa wprowadzonych przez administrację rządową i służby sanitarne w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, czyli obowiązku zasłonięcia ust i nosa oraz zachowaniu 2 m odległości od innych osób w przestrzeni publicznej.

Zapora czołowa powstała w 1972 roku jako część infrastruktury hydrotechnicznej elektrowni. Dzięki spiętrzeniu wód rzeki Rudy został utworzony sztuczny zbiornik zakładu zwany Zalewem Rybnickim, który jest popularnym miejscem wypoczynku dla wielu osób. Ma on długość ok. 7 km i mieści niemal 22 mln m3 wody.

Zalew Rybnicki jest najcieplejszym akwenem w Polsce – to tutaj rozpoczyna się co roku letni sezon żeglarski. Na jego wodach odbywają się liczne regaty, zawody surfingowe oraz wędkarskie, natomiast wokół zbiornika zlokalizowane są wielokilometrowe i bardzo popularne ścieżki rowerowe.

Zalew Rybnicki położony na skraju Parku Krajobrazowego – Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, jest też enklawą dla wielu gatunków ptaków. Zimą to jedno z najważniejszych miejsc zimowania ptaków wodno-błotnych na Śląsku. Podwyższona temperatura wody przyciąga nie tylko ptaki związane ze środowiskiem wodnym, ale także ptaki szponiaste i wróblowate. Poza rzadkimi gatunkami wymienionymi w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt pojawiają się tutaj gatunki pospolite: mewa śmieszka, mewa siwa, mewa białogłowa czy kormora

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto