Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa kopalnia Ignacy w Rybniku odżywa. Otwarcie kolejnej, wyremontowanej części zaplanowano na czerwiec

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Pierwotnie wielkie otwarcie kolejnych, wyremontowanych budynków na terenie zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu oraz powstałego w gmachu muzeum planowano na 4 grudnia ubiegłego roku. Była jednak obsuwa i terminu nie udało się dotrzymać. Dziś już jest jest pewne, że otwarcie nowej części Hoym Gruby i pokazanie działającej, uruchomionej po wielu latach przestoju zabytkowej, ponad stuletniej parowej maszyny wyciągowej szybu Kościuszko, odbędzie się w pierwszy weekend czerwca.

W budynku maszyny wyciągowej, który przeszedł gruntowny remont, mieści się interaktywna wystawa. Co ważne, byłym pracownikom kopalni Ignacy, udało się także po latach przestoju, uruchomić ponad stuletnią, zabytkową wyciągową maszynę parową pracującą przez dekady w Szybie Kościuszko. To największe perełka Hoym Gruby. I to ten element na pewno przyjdą zobaczyć mieszkańcy Rybnika, byli pracownicy zakładu.

Pierwotnie uruchomienie maszyny oraz otwarcie nowej części kopalni Ignacy planowano na 4 grudnia ubiegłego roku. Pewne elementy wystawy oraz zewnętrzny plac zabaw, nie były jednak gotowe na czas. W piątek, 11 lutego urzędnicy poinformowali, że otwarcie kopalni zaplanowano na czerwiec tego roku. - W pierwszy czerwcowy weekend 2022 roku Zabytkowa Kopalnia Ignacy zostanie udostępniona zwiedzającym wraz ze wszystkimi planowanymi atrakcjami! W 230 rocznicę powstania Hoym Gruby kopalnia otworzy swój nowy rozdział - podkreślają urzędnicy.

Planowane w dniach 3-5 czerwca wydarzenie otwierające będzie stanowić symboliczne zakończenie wieloletniego procesu rewitalizacji i adaptacji Zabytkowej Kopalni Ignacy na potrzeby nowych funkcji.

– Wydarzenie adresowane będzie przede wszystkim dla rybniczan, którzy będą mogli docenić potencjał tego miejsca, poczuć dumę ze swojego dziedzictwa i zyskać przekonanie, że ta inwestycja została zrealizowana właśnie dla nich – wskazuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w czasie wydarzenia otwarcia pokaże rybniczanom, że jest miejscem doskonałym na atrakcyjne spędzenie czasu. – W remontowanym nadszybiu i maszynowni szybu Kościuszko uruchomiona zostanie interaktywna wystawa o charakterze popularno-naukowym, nawiązująca do idei centrum nauki. Będzie to wystawa, ukazująca w jaki sposób ujarzmienie sił przyrody przez człowieka w postaci pary wodnej jako nośnika energii radykalnie zmieniło nasz świat i nas samych. Wystawa stała z najważniejszym eksponatem – pracującą parową maszyną wyciągową – będzie od tej pory głównym składnikiem oferty Zabytkowej Kopalni Ignacy – wskazuje Marek Gołosz, dyrektor obiektu.

Data pełnego otwarcia kopalni Ignacy nie została wybrana przypadkowo. Wydarzenie wpisuje się w 230 rocznicę powstania Kopalni Hoym i rozpoczęcia wydobycia węgla kamiennego na ziemi rybnickiej. Otwarcie Zabytkowej Kopalni Ignacy nastąpi też tuż przed planowanymi na obiekcie w czerwcu wydarzeniami: Industriadą i Festiwalem Górnej Odry, które to z pewnością cieszyć się będą sporym zainteresowaniem i staną się okazją do szerokiej promocji tego wyjątkowego miejsca na industrialnej mapie Polski.

Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Rybniku-Niewiadomiu to jedna z priorytetowych inwestycji miasta, prowadzona w dużej mierze dzięki dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej. Od kilku lat odnawiane są kolejne kopalniane przestrzenie – zmodernizowano wieżę ciśnień oraz budynki stolarni, sprężarkowni, maszynowni szybów „Głowacki” i „Kościuszko”. Pomiędzy poszczególnymi budynkami „Ignacego” powstaje m.in. industrialny plac zabaw i rozrywki dla dzieci i rekreacyjno-wypoczynkowy teren, który będzie tworzył atrakcyjną całość dla odwiedzających. W kompleksie Kościuszko Zabytkowej Kopalni Ignacy przygotowywana jest wystawa stała pod nazwą „Wiek Pary”. Interaktywna ekspozycja poświęcona rewolucji przemysłowej zgodnie z przyjętymi założeniami w pełnym zakresie powinna zostać ukończona do końca marca. W kwietniu i maju planowany jest okres testowania eksponatów i schematów zwiedzania.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto