Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z Elektrowni w Rybniku nie popłynie ciepło dla Rybnika? Taniej zmodernizować ciepłownię Chwałowice?

Ewa Woryna
Podczas wtorkowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa, na której podjęto temat budowy kopalni Paruszowiec w Rybniku, rozmawiano też o przyszłości Elektrowni Rybnik. Czy z elektrowni popłynie ciepło dla Rybnika? Wiceprezes PGE zasugerował, że bardziej opłaci się modernizacja ciepłowni Chwałowice. - Koszty dostosowania dwóch bloków elektrowni są znacznie wyższe niż koszty modernizacji tego co jest w elektrociepłowni w tej chwili w Chwałowicach - mówił wiceprezes PGE.

Z Elektrowni w Rybniku nie popłynie ciepło dla Rybnika? Taniej zmodernizować elektrociepłownię Chwałowice?

Podczas wtorkowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa, na której podjęto temat budowy kopalni Paruszowiec w Rybniku, rozmawiano też o przyszłości Elektrowni Rybnik. Czy z elektrowni popłynie ciepło dla Rybnika? Wiceprezes PGE zasugerował, że bardziej opłaci się modernizacja ciepłowni Chwałowice.
- Koszty dostosowania dwóch bloków elektrowni są znacznie wyższe niż koszty modernizacji tego co jest w elektrociepłowni w tej chwili w Chwałowicach - mówił wiceprezes PGE.

Co mówiono na komisji?

Minister energii

Kwestia budowy kopalni węgla kamiennego przez prywatnego inwestora pozostaje poza kompetencjami Ministerstwa energii do momentu ubiegania się przez niego o wydanie koncesji wydobywczej zgodnie z przepisami prawa górniczego i geologicznego. Minister uzgadnia Udzielenia koncesji przez Ministerstwo środowiska. Także że do tej pory do nas taki wniosek nie wpłynął.

Poseł Grzegorz Janik

Właściwie to jestem z Rybnika i od elektrowni Rybnik mieszkam 500 m. Część elektrowni powstało w ogóle na terenach mieszkania mojej babci, dlatego myślę, że jestem też bardzo emocjonalnie związany z tą sytuacją i trudno się tutaj nie zgodzić ze słowami pana posła Krząkały oczywiście to nie będę polemizował czy z taką metodą która jest tańsza gorsza, także niech się pan o to nie martwi, ale do pana prezesa PGE. Dobrze że pan powiedział, że rozważają państwo ten list inwestycyjny, że macie go na stole, myślicie o nim bo myślę, że gdyby doszło do podpisania takiego listu, wtedy jest to zła informacja dla mieszkańców Rybnika dlatego że tym prywatnym inwestorom daje to jakby paliwo do tego żeby pozyskać większe kredyty, większe zabezpieczenie budowy bo wiadomo że koszt budowy kopalni to nie jest 5 zł. Tego kapitału też nikt nie ma, trzeba się posiłkować jakimiś bankami czy polskimi czy zagranicznymi tego nie wiemy bo to już oni muszą zrobić i tak jak mówię podpisanie tego listu da im jakby koło napędowe do tych dodatkowych działań. Także ja tutaj apeluje w imieniu mieszkańców miasta Rybnik gdzie na dzisiaj jest bardzo duży opór przeciwko budowie tej kopalni ponieważ tu wszystkie argumenty już padły ja nie będę tego powtarzał na którym miejscu jesteśmy zanieczyszczeniem to jest pytanie myślę do Ministerstwa energii . Przy Kopalni Jankowice nikt się o tą koncesję nie starał nie wiem czy mogła się starać grupa PGE o tą koncepcję, nie wiem czy stara się teraz prywatny właściciel czy właściwie to było możliwe. Co podkreślam bo być może jest to niemożliwe ale wiem, że dzisiaj po węgiel sięga się dosyć daleko. Jeszcze raz apel do pana prezesa żeby się naprawdę pochylić nad tym listem intencyjnym i wziąć wszystkie za i przeciw. Ja oczywiście rozumiem, że w waszym interesie jest kupowanie takiego węgla bo to jest normalna rzecz, to jest rynek to jest biznes, ale są jeszcze te koszty społeczne, na które też musimy zwrócić uwagę.

Chciałem zapytać jeszcze o ten problem że PGE elektrownia Rybnik ma produkować ciepło dla całego miasta Rybnika na jakim etapie to jest, czy są rozważane jeszcze jakieś inne możliwości bo wiem że są wyliczenia takie że gdyby zmodernizować (elektrociepłownię) Chwałowice - dużo mniejsza inwestycja też tego ciepła dla Rybnika, bo oni chcą oddychać czystym powietrzem i tutaj się nie ma co dziwić.


Poseł Krzysztof Gadowski

Polska grupa górnicza powstała niedawno, ma dzisiaj problemy z wydobyciem. Nie potrafi wydobyć 30000000 ton węgla i może przejęła jeszcze dodatkowo Katowicki Holding Węglowy więc kilka milionów ton węgla powinna wydobyć więcej. Pytanie jest czy Polska Grupa Górnicza na tych terenach sprawdzała możliwość budowania jakieś kopalni czy nie. Czy to złożę było dla niej niedostępne czy uznała że ten węgiel nie nadaje się nie przyniesie? Żadnych profitów nie przyniesie, zysków z eksploatacji. Mam pytanie do pana prezesa. Panie prezesie, pana spółki w grupie kupują również węgiel z importu. Proszę mi powiedzieć czy ten węgiel jest kupowany po cenach niższych niż te w kraju czy wyższych, czy ten węgiel, który przychodzi z Rosji jest tańszy niż ten, który kupujecie z polskich kopalń czy nie i ostatnie pytanie państwo jak słyszałem zadają pytanie odnośnie tej modernizacji tej Elektrowni.

Użył pan takiego sformułowania że pracujecie nad koncepcją w jakiej dalej formie ta Elektrownia będzie pracowała czy będzie to tak jak pan przypomniał Elektrownia Dolna Odra gdzie bloki wyłączono i przebudowano na elektrownię gazową w większości. Czy to też państwo planujecie modernizować? Te bloki pod kątem zaangażowania gazu dla tej elektrowni, Czy macie już państwo koncepcję? EDF do roku 2020 miał wyłączyć z eksploatacji cztery bloki, takie były ich plany w związku z tym że kończą jakby swoją żywotność techniczną. Kiedy państwo zamierzacie zająć się dalszą inwestycją na tej elektrowni?

Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu PGE

Bez tych wszystkich bloków które na razie są, planujemy wyłączyć jedynie bloki 1 i 2 całe chcemy dostosować do konkluzji BAT i te będą pracowały nadal. A to nie jest tak, że w planach mamy 6. Ja potwierdzam, że bloki 1 i 2 planujemy włączyć, a pozostałe dostosować do BAT, ponieważ pozostałe bloki będą pracowały.

Będzie potrzebny węgiel kamienny żeby móc w ogóle te bloki utrzymywać, ja użyłem sformułowania następującego, że dla nas, dla spółki ważne jest po jakiej cenie ten węgiel będzie zakupywany chociażby z takiego powodu, że wtedy ma to oczywiście przełożenie na cenę energii elektrycznej jeśli węgiel będzie tańszy to bardziej zrozumiałe że mamy mniejsze koszty.

Możemy takie zaoferować na giełdzie bo o 100% wtedy sprzedajemy niższe ceny i wtedy ta Elektrownia będzie bardziej ekonomiczna. I tu odnosząc się do zasadności zakupów, chciałem powiedzieć, że elektrownia Rybnik przynosi zyski więc to nie jest tak, że to był zakup chybiony. To nie był zakup który powoduje generalnie jakiekolwiek straty, ponieważ te liczby są publicznymi liczbami, to ja również państwu przypomnę, że 4 miliardy zostało zapłacone za wszystkie aktywa PDF w tym elektrownia Rybnik, ale jednocześnie przypominam państwu, bo to prasa również podawała, że my jakby pozyskaliśmy uprawnienia do CO2 warte ponad miliard trzysta zł a więc patrząc na to z punktu widzenia rachunku to my znacznie mniej wydaliśmy niż te cztery miliardy dwieście. Oczywiście jeśli chodzi o to jakie są plany, to pan poseł pamięta pewnie jak byłem na komisji i mówiłem o ewentualnych planach związanych z blokiem gazowym w elektrowni Rybnik. Takie plany mieliśmy i je realizujemy w tej chwili. Na ostatniej komisji powiedziałem, że taką ostateczną decyzję podejmiemy za rok. Takie mamy następne plany, chcemy wykorzystać fakt, że elektrownia Rybnik jest bardzo centralnie położona, ma dużo infrastruktura związaną z w przewodzeniem mocy i dobrze byłoby jeśli znikają bloki 1 i 2 aby wykorzystać wszystkie te elementy infrastruktury które są istotne z punktu funkcjonowania tej elektrowni. Nie podjęliśmy jeszcze tej decyzji, ale nie ukrywam też czekamy jak skończy się aukcja mocowa w grudniu bo będziemy wiedzieli czy te modernizowany bloki zostaną, podpiszemy kontrakt pięcioletni i wtedy będzie można mówić o dłuższym funkcjonowaniu w tym systemie, który w tej chwili jest. I jeżeli tak się właśnie stanie to te nasze analizy w tej chwili przyspieszymy w ciągu roku na pewno podejmiemy o dalszej rozbudowie lub nie Elektrowni Rybnik wiemy jakie elektrownia spełnia funkcje lokalne żeby ona mogła dalej funkcjonować z tą ilością załogi Jaka jest w tej chwili.[...]

Jeśli chodzi o ciepło dla Rybnika tuż po zakupie EDF myśmy podpisali taki czterostronny list intencyjny dla Elektrowni Rybnik, że będziemy dostarczać ciepło. w tej chwili prowadzimy analizy i wszystko wskazuje na to, że pan poseł ma rację koszty dostosowania dwóch bloków elektrowni są znacznie wyższe niż koszty tego co jest w elektrociepłowni w tej chwili w Chwałowicach.W przyszłym tygodniu będziemy dyskutowali na spotkaniu jakie przedsięwzięcie jest najlepsze w tej relacji koszty dostosowania bloków w Rybniku + vs elektrociepłownia Chwałowice. To też są dodatkowe koszty plus jeszcze opory hydrauliczne które trzeba pokonać.


Poseł Krzysztof Gadowski

Pytałam o to czy ten węgiel importowany jest tańszy od tego polskiego pytam pod pod kątem tego, co Pan powiedział, że analizujecie to porozumienie czy list intencyjny z przyszłym ewentualnie inwestorem. Czy Dajecie temu inwestorowi nadzieje na to, że węgiel kupicie nie dając oczywiście żadnych gwarancji, że tak będzie. Budowa kopalni to nie jest kilkaset milionów, tylko to jest kilka dobrych miliardów złotych, więc po jednej jak i po drugiej stronie wymagana jest jakaś taka uczciwość. Pytam o ten węgiel importowany bo pan mówi że wszystko traktujecie pod kątem jakiegoś rachunku ekonomicznego, tak powinno by,ć natomiast albo je przyjmuje albo nie albo te strategie ustala więc jest pytanie takie skoro było wpisane gdzieś w polityce funkcjonowanie górnictwa kamiennego budowy jakieś kopalni to pojawia się też pytanie czy to tylko to co się buduje w Jastrzębiu to uzasadniona inwestycja pod kątem węgla koksującego kontynuuje właściwie to co rozpoczęto za rządowi Platformy Obywatelskiej.Czy państwo również macie pomysł i to jest zapisane w tej strategii funkcjonowania o kontekście politycznym. To słyszeliśmy od Ministrów tego rządu że my po prostu słuchamy Polaków chcemy być rzeczywiście blisko i najbliżej Polaków, tutaj ruszamy z centrum Polski żeby z Polakami jak najwięcej rozmawiać to są słowa premiera Morawieckiego, które wygłosił jeszcze nie tak dawno, w maju. Już jest ten czas żebyśmy my wszyscy Polacy mogli osiągnąć Europejski poziom życia.

Czy te działanie państwa dają mieszkańcom Rybnika Europejski poziom życia ?To miasto jest pod względem zanieczyszczenia powietrza jest 5 w Unii Europejskiej. Czy te działania państwa prowadzą do tego żeby był Europejski poziom życia Polaków w Rybniku skoro mieszkańcy mówią "nie", protestują, to pan minister mówi "No, ja rece umywam, bo tu przychodzi inwestor prywatny, a my kupimy ten węgiel. Może u nas mamy na stole list intencyjny nad którym się pochylamy, analizujemy i rozmawiamy z przyszłym inwestorem". To proszę uczciwie powiedzieć to mieszkańcom.

Ministerstwo PGE

Oczywiście węgiel importowany, wtedy gdy myśmy go kontraktowali w roku ubiegłym, kiedy na wyznaczniku ceny węgla on był droższy od węgla polskiego w tej chwili ponieważ pierwszy kwartał pokazał że to zapotrzebowanie na węgiel jest znacznie mniejsze to oczywiście ograniczamy import jak gdyby eskanujemy więc z tego punktu punktu widzenia nam zależy żeby pozyskiwać i spalać węgiel Polski, a nie węgiel importowany. Ten import tylko i wyłącznie wynika z faktu, że nie mogliśmy go zamknąć wtedy. W tej chwili to już jest zupełnie inna sytuacja, wiedzą państwo z prasy, że pierwszy kwartał to zapotrzebowanie na energię, na węgiel kamienny były znacznie większe teraz jest mniejsze. Import jest znacznie ograniczony, pan poseł odnosił się do smogu, do zanieczyszczenia, do Rybnika. Chciałbym może w ten sposób. To nie jest wina Elektrowni Rybnik wszystkie te normy europejskie,
które dotyczą elektrowni, w tej chwili ma spełnione i wchodzą nowe normy 1 sierpnia.

Elektrownia będzie dostosowana, problem jeśli mogę powiedzieć Rybnika, a mogę ponieważ 13 lat byłem prezesem energii cieplnej, to jest problem niskiej emisji a nie elektrowni więc mówiąc o tym czy konieczność likwidacji smogu i tych wszystkich zanieczyszczeń Rybnika to jest rozbudowa systemu ciepłowniczego ciepła systemowego bo wtedy możemy mieć wpływ na jedno źródło i emisję ograniczać tym jednym źródle, a nie w tysiącach palenisk które są w Rybniku dowodem na to że tak właśnie jest. Jest fakt że Rybnik nie potrzebuję ciepłej wody użytkowej w okresie letnim. Co to znaczy? To znaczy, że ciepła woda jest w inny sposób pozyskiwana niekoniecznie od ciepła systemowego.

Poseł Marek Krząkała

Pan dobrze wie że program czyste powietrze jest zagrożony i możemy wyrzucić miliony na walkę ze smogiem. Chciałbym zaapelować żeby brać pod uwagę czynnik społeczny, a nie ekonomiczny. Naprawdę nie może być tak, że tylko ekonomia rządzi, bo w przeciwnym razie powinniśmy produkować prąd i wysyłać go, nie wiem do Syrii lub Rosji. Proszę sobie odpowiedzieć, kto zapłaci nie tylko za zdrowie mieszkańców, ale też za dewastacje terenu, dewastacje infrastruktury. Miasto z tym zostanie po prostu same. Dlatego apeluję żeby uwzględnić również strategia rozwoju i wolę mieszkańców. W strategii jest tak, że miasto chce czystego powietrza, jest nastawione na turystykę i rekreację. Przecież w Unii Europejskiej odchodzi się od tradycyjnego przemysłu na rzecz nowoczesnych technologii i innowacyjności. Proszę mieć w tyle głowy, że młode pokolenie chce naprawdę żyć inaczej.

BAPRO prędzej czy później przestanie istnieć, natomiast młodzi zostaną z tym problemem i z tą dewestacją. Dlatego apeluję jeszcze raz, żeby poważnie pochylić się nad tym problemem i uwzględnić te wszystkie uwagi środowiskowe i uwagi mieszkańców.

Pozwalam sobie na koniec przekazać przedstawicielowi Ministerstwa środowiska opinie, która powstała przy wydziale górnictwa i Politechniki Śląskiej. Odnosi się do tego raportu. Bo odnoszę wrażenie, że pan nie ma tej wiedzy, która jest zawarta tutaj w tej opinii

Ministerstwo środowiska

Jestem naczelnikiem wydziału ochrony atmosfery ochrony powietrza i środowiska i chciałem państwu przedstawić informacje dotyczące działań rządu, które zmierzają do ograniczenia niskiej emisji na terenie miasta Rybnika, które niestety w ubiegłorocznym rankingu światowej organizacji zdrowia zajęło takie niechlubne miejsce. Oczywiście priorytetem nie tylko dla ministra środowiska, ale dla całego rządu jest ograniczenie rządów zjawiska niskiej emisji czyli emisji zanieczyszczeń powietrza powodowanych głównie przez rozproszone indywidualne źródła spalania oraz środków transportu. Potwierdzeniem tej tezy ogłoszenie zarządzenia nr 30 dnia 16 marca 2018 roku w sprawie ustanowienia pełnomocnictwa do spraw programu czyste powietrze należy tutaj zauważyć że zgodnie z prowadzoną polityka szeroko pojętej poprawie jakości powietrza w Polsce zarząd zarządzanie jakością powietrza na poziomie krajowym leży w kompetencjach ministra właściwego do spraw środowiska, który jest odpowiedzialny za ustanowienie systemu oceny Jakości powietrza polegającego na prowadzeniu monitoringu stanu powietrza w kraju a także ustanowienia prawodawstwie kraje O poziomie Wojewódzkim lokalnym a także moje dokumenty strategiczne na poziomie wojewódzkim i lokalne działanie na poziomie krajowym zaangażowani są pozostali Członkowie rady ministrów odpowiedzialnych za realizację działań będących i kompetencjami. Niestety ta jakość powietrza i ochrona powietrza to jest takie działanie do którego tak jakby każdy musi swoją cegiełkę do tego dołożyć.

Podczas swojego wystąpienia koncentruje się głównie na działaniach resortu środowiska w tym zakresie i tutaj z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić że minister środowiska wykorzystał swoje uprawnienia do stworzenia Odpowiednich warunków umożliwiających poprawę jakości powietrza na obszarze Polski w tym oczywiście Miasta rybnik między innymi przez opracowanie pozytywnie przez najwyzszą Izbę Kontroli Krajowego programu ochrony powietrza do roku 2020 z perspektywą do 2030r. Efektem powyższego było między innymi wprowadzenie do krajowego porządku prawnego wymagań emisyjnych dla producentów kotłów na paliwa stałe oraz prowadzenia do prawodawstwa krajowego wymagań jakościowych dla paliw stałych stosowanych w sektorze bytowo-komunalnym W związku z powyższym oraz ze względu na fakt, że minister energii odpowiada za sprawy związane z rynkiem energii surowców energetycznych i paliw (...) natomiast konkretne działania naprawcze ukierunkowane na źródła przekroczenia norm jakości powietrza podejmowane są przez administrację samorządu terytorialnego na poziomie wojewódzkim i lokalnym.Wyżej wymienione zadania zgodnie z ustawą z dnia 29 Lipca 2005 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji administracji terenowej samorządu terytorialnego realizuje już począwszy od 1 stycznia 2008 roku. Dlatego też zgodnie z cytowanych wyżej ustawą przygotowanie takich działań naprawczych w postaci ochrony powietrza należy do kompetencji samorządu województwa administracja samorządu terytorialnego szczebla województwa odpowiedzialna za zarządzanie jakością powietrza na obszarze województwa. Zgodnie z artykułem 91 i 92 Ustawy o prawie ochrony środowiska przyjmuje w drodze uchwały sejmiku Wojewódzkich programu ochrony powietrza oraz planu działań krótkoterminowych oraz również na podstawie artykułu 76 wyżej wymienionej ustawie uchwały antysmogowej, które wprowadzają zakazy ograniczenia w zakresie użycia paliw oraz koordynuje ustawy środków finansowych Unii Europejskiej w ramach zakresu tworzenia programu ochrony powietrza jak również określone w nim działania naprawcze które dedykowane są Organem samorządowym (..)

W związku z tym niechlubnym miejscem w rankingu należy podkreślić, że miasto zmaga się z zatrzymaniem normy jakości powietrza dla niektórych substancji. Głównie chodzi tu o substancje pył drobny i benzyna. Pomiary jakości powietrza w ramach państwowego monitoringu środowiska nadzorowanego przez ministra środowiska, które są prowadzone na stacji w Rybniku przy ulicy której funkcjonuje 14 stanowisk pomiarowych, w których wyniki uwzględniane są w ocenie dokonywanej pod w celu ochrony zdrowia wykonywane są metodami zarówno automatycznymi jakie manualnymi w ramach rocznej oceny powietrza ze względu na ochronę zdrowia ludzi obejmujących lata 2017 i 2018 Rybnik został naliczony do obszarów przekroczeń.(...)

Aktualna uchwała z tego roku nastąpiła już cztery istniejące obecnie programy. (...) Wpływ na jakość powietrza ma transport. Ponadto miasto Rybnik objęte jest tak zwaną uchwałą antysmogową przyjętą przez sejmik województwa Śląskiego w kwietniu 2017 roku.

(...)

Te akty prawne wzmocnią system zarządzania jakością powietrza w Polsce właśnie poprzez nałożenie dodatkowego zadania na Resort środowiska polegającego na weryfikacji programów, które do tej pory były przygotowywane z poziomu wojewódzkiego, jak i również pojawi się i efektywność realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego ochrony powietrza oraz planów działań krótkoterminowych ważną w zakresie poprawy jakości powietrza. Co do inicjatywy, która znajdowała się tam i inne resorty, minister rozwoju finansów wydając rozporządzenie z 1 sierpnia 2017 roku w sprawie kotłów na paliwa stałe dofinansowanie związane z wymianą na realizację tego programu. (...)W celu poprawy działań jakości programu ochrony powietrza prowadzono cykl spotkań w gminach mający mają charakter informacyjny i i edukacyjny. Chodzi o to żeby przyszłych beneficjentów wesprzeć w możliwości wykonywania konkretnych wniosków, możliwości ubiegania się o wnioski. Działania te będą kontynuowane również w 2019 roku także ten program będzie w ciągu najbliższych 10 lat realizowany. Stwierdzenia, które przed chwilą przedstawiłem upoważniają do podjęcia takiej do stwierdzenia że w najbliższym okresie czasu w ciągu najbliższych kilku lat. Ta systematycznie się zmniejsza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto