Wyjście smoga w Rybniku, czyli chcą walczyć z niską emisją
Wyjście smoga w Rybniku - rozpoczęcie kampanii pod tym hasłem jest pierwszym krokiem w walce z niską emisją. Przedsięwzięcie animowane jest przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w partnerstwie ze stowarzyszeniem Krakowski Alarm Smogowy. Wczoraj akcja została zainaugurowana.
W ramach wydarzenia Janusz Piechoczek, koordynator projektu „Wyjście smoga”, przedstawił wnioski z przeprowadzonych przez CRIS badań na temat postrzegania problemu jakości powietrza w Rybniku. Wynika z nich że tzw. niska emisja jest przede wszystkim efektem spalania w domowych kotłowniach i piecach niskiej jakości paliw lub śmieci oraz stosowanie niewydajnych kotłów centralnego ogrzewania.
Jak wynika z badań, rybniczanie chcąc poprawić jakość powietrza - m.in. deklarują chęć inwestycji w ekologiczne źródła ciepła czy ocieplenie domów, o ile otrzymają wsparcie finansowe od miasta. Postulują również, aby miasto m.in. skuteczniej karało spalających odpady i śmieci oraz pomogło w uzyskaniu dostępu do sieci ciepłowniczej lub gazowej.
Z kolei Anna Pomykoł, szefowa CRIS, przedstawiła z kolei plany działań zmierzających do ograniczenia niskiej emisji w nadchodzącym sezonie grzewczym. Mowa przede wszystkim o szeregu inicjatyw skoncentrowanych na edukacji i uświadamianiu mieszkańców, że to, jakim powietrzem oddychają, zleży w głównej mierze od nich samych.
Podczas spotkania uruchomiona została też pierwsza w Rybniku tablica informacyjna podająca aktualny stan pyłu zawieszonego PM10, parametry zanieczyszczenia będą też wyświetlane na elektronicznych tablicach przystanków komunikacji miejskiej.
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?