Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybuch metanu w KWK Pniówek: tak kilometr pod ziemią wygląda akcja ratownicza. Stężenie metanu uniemożliwia dotarcie do poszkodowanych

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Ratownicy górniczy poszukują siedmiu osób poszkodowanych.
Ratownicy górniczy poszukują siedmiu osób poszkodowanych. Piotr Chrobok, Lucyna Nenow
Siedmiu poszkodowanych po dwóch wybuchach metanu w kopalni Pniówek w Pawłowicach wciąż jest poszukiwanych. Pod ziemią trwa akcja ratownicza. Ratownicy zakończyli uzupełnianie zapory przeciwpyłowej, która ma ich zabezpieczyć przed kolejnym wybuchem. Przypomnijmy, że ofiar wybuchu metanu w KWK Pniówek jest już pięć.

Wybuch metanu w KWK Pniówek: kilometr pod ziemią trwa akcja ratownicza. Zakończono budowę tamy przeciwpyłowej. Poszukiwanych siedem osób

Aktualizacja, godz. 18:15

Ratownicy górniczy podejmą kolejną próbę dalszej penetracji chodnika. Ma im to umożliwić rozłożenie linii chromatograficznej, która nieustannie będzie prowadzić pomiar składu atmosfery.

- Na obecną chwilę prowadzone są działania na "wyczekiwanie" i na zmniejszenie warunków niebezpiecznych - tłumaczy Waldemar Stachura, dyrektor Biura Strategii i Optymalizacji Procesów w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - chodnik zostanie przewietrzony, a stężenie metanu spadnie - ratownicy rozpoczną dalsze penetrowanie chodnika za około godzinę. Chodnik musi być jednak wietrzony bardzo ostrożnie.

- Trzeba to zrobić na tyle rozważnie, mając świadomość, że może tam być zarzewie ognia i dojdzie do kolejnego wybuchu - dodaje Stachura, określając to zagrożenie jako najpoważniejsze w obecnej chwili.

Wcześniej pisaliśmy:

Od kilkunastu godzin trwa dramatyczna akcja ratownicza w kopalni Pniówek w Pawłowicach, w której w środę, 20 kwietnia, około godziny 0:15 doszło do wybuchu metanu. Zaangażowanych jest w nią trzynaście zastępów ratowników górniczych.

Ratownicy na ratunek górnikom ruszyli tuż po wybuchu. Niestety, w trakcie akcji ratowniczej metan eksplodował ponownie.

- Około 3:00 w nocy nastąpił drugi wybuch. Ten wybuch odciął drogę ratownikom, doprowadził do kolejnych ran i oparzeń - relacjonował premier Mateusz Morawiecki, który przyjechał do Pawłowic i przebywał na obradach sztabu koordynującego akcję ratowniczą.

20.04.2022 Premier Mateusz Morawiecki w kopalni Pniówek w Pawłowicach, gdzie doszło do wybuchu metanu

Premier Morawiecki: Pięć osób nie żyje, siedem poszukujemy. ...

Akcja ratownicza, podobnie jak sytuacja pod ziemią jest bardzo trudna. Po kilku godzinach od rozpoczęcia, konieczne było jej przerwanie. Wymagane było odbudowanie zapory pyłowej, która miała chronić górników przed ewentualnym kolejnym wybuchem metanu. To udało się przed godziną 15:00. Od tego czasu akcję ratowniczą wznowiono.

Jak poinformował Tomasz Cudny, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, ratowników od poszukiwanych osób dzieli odległość około trzystu metrów. Ze względu na stężenie metanu nie można jednak do nich dotrzeć. Przygotowywane są wentylatory lutniowe oraz lutnie, które pozwolą przewietrzyć chodnik.

- Musimy znaleźć takie rozwiązanie, żeby wejście ratowników w tą strefę zagrożenia nie było obarczone ryzykiem kolejnego wybuchu - wyjaśnia Tomasz Cudny.

Obecnie nadmiarowe stężenie metanu jest jedyną przeciwnością, z jaką zmagają się ratownicy górniczy. Wyrobisko w którym zapalił się metan nie zostało zniszczone.

Robert Wnorowski, rzecznik prasowy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego przyznaje, że ratownicy mają do dyspozycji chromotograf. To urządzenie analizujące skład atmosfery pod ziemią. Zebrane przez nie dane są przekazywane na powierzchnię, kierownikowi akcji ratowniczej, który dzięki nim może decydować, co dalej z akcją.

Mimo wyjątkowo skomplikowanej akcji, w CSRG wierzą, że uda się ją zakończyć powodzeniem. - Mamy za zadanie odnaleźć poszukiwanych górników i tego się trzymamy. Nadzieja umiera ostatnia. Historia pokazuje. że to możliwe - zauważa Robert Wnorowski.

Kilometr pod ziemią - do tragedii doszło na poziomie 1000 - wciąż poszukiwanych jest siedem poszkodowanych osób. Nie wiadomo, w jakim są stanie, ani ilu wśród nich jest górników, a ilu ratowników górniczych.

W tragicznym wybuchu metanu zginęło co najmniej pięć osób, w tym jeden z ratowników. Do czterech ciał udało się dotrzeć pod ziemią. Kolejna ofiara zmarła w szpitalu. W sprawie wypadku gliwicka Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić okoliczności tragedii.

Tragedia w KWK Pniówek. Pięć osób nie żyje. Siedem pod ziemi...

Kolejnych poszkodowanych dwadzieścia pięć osób przebywa w śląskich szpitalach. Najciężej ranni zostali przewiezieni do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

- Mamy informację, że dwie osoby są na intensywnej terapii zaintubowane. Kolejne dwie osoby, które są w lepszym stanie są w komorach tlenowych. Czekamy na ewentualnych kolejnych rannych. Mamy bardzo dynamiczną sytuację - mówił także obecny na Śląsku, Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Jeszcze przed wybuchem metanu, ściana, w której doszło do zapłonu była bardzo mocno eksploatowana, ale jednocześnie nie dawała żadnych oznak, że może się cokolwiek wydarzyć.

- Będzie analiza zapisów, które są na metanomierzach i wszystkich innych czujnikach - zapowiada prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, dodając, że pod lupę weźmie je specjalnie powołany zespół.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto