Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wtorek to ostatni dzień pracy oddziału chirurgii w rybnickim szpitalu. Lecznica zawiesza oddział na dwa miesiące

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Szpital w Rybniku zawiesza chirurgię
Szpital w Rybniku zawiesza chirurgię BKK
Od najbliższej środy, czyli od 1 czerwca, zawieszona zostanie praca oddziału chirurgii ogólnej w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu numer 3 w Rybniku. Na oddział nie będą przyjmowani pacjenci, nie będzie planowanych zabiegów i przede wszystkim, pacjenci wymagający interwencji chirurga będą przewożenie do jednego z sąsiednich szpitali. Taka sytuacja potrwa dokładnie dwa miesiąca. Od 1 sierpnia oddział wznowi działalność wraz z nową ekipą lekarzy.

Szpital w Rybniku zawiesza od 1 czerwca pracę jednego z najważniejszych oddziałów w lecznicy - chirurgii ogólnej. Zawieszenie ma potrwać dwa miesiące, do końca lipca. Od 1 sierpnia, czyli z dniem, kiedy pracę w Rybniku rozpoczną nowo zatrudnieni lekarze, oddział wznowi działalność.

Sprawa jest już przesądzona Kiedy ostatnio pisaliśmy o planie zawieszenia oddziału słyszeliśmy: rozmowy z lekarzami jeszcze trwają, tych którzy się zwalniają poprosiliśmy o przedłużenie okresu wypowiedzenia, tak by nie trzeba było zawieszać oddziału. Dziś już wiemy, że te plan nie wypalił.

Z pracy zwolniło się pięciu z siedmiu zatrudnionych na oddziale chirurgów, a ich następcy, z którymi lecznica podpisała już umowy przedwstępne, mogą rozpocząć prace dopiero od 1 sierpnia. - Konieczność czasowego zaprzestania działalności leczniczej wynika, ze złożenia przez pięciu lekarzy zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych wypowiedzeń umów ze skutkiem na 31 maja 2022. Złożenie wypowiedzeń przez lekarzy oznacza brak możliwości zapewnienia odpowiedniej liczby personelu lekarskiego wymaganego do realizacji świadczeń na Oddziale Chirurgii Ogólnej - podkreśla w piśmie do wojewody Ewa Fica, dyrektorka lecznicy w Rybniku.

Obecnie w szpitalu w Rybniku na chirurgii zatrudnionych jest siedmiu lekarzy. Pięciu z nich to pracownicy zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych, dwaj to pracownicy etatowi. - Złożone wypowiedzenia umów cywilnoprawnych, oznaczają, że na przedmiotowym oddziale pozostanie jedynie dwóch lekarzy specjalistów gotowych do udzielania świadczeń. Biorąc pod uwagę, że oddział chirurgii liczy 60 łóżek szpitalnych, pozostała ilość lekarzy nie zabezpieczy możliwości prawidłowej realizacji świadczeń na rzecz pacjentów - tłumaczy dyrektor Fica.

Dwaj, którzy nie złożyli wypowiedzeń, mają na czas zawieszenia oddziału, zostać przeniesieni do pracy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Równocześnie Szpital w Rybniku pozyskał zespół liczący 13 chirurgów. - Z lekarzami tymi w kwietniu zawartych zostało siedem umów przedwstępnych o pracę i pięć umów przedwstępnych o wykonywanie świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z umowami obie strony zobowiązały się do zawarcia umów przyrzeczonych - pisze do wojewody Ewa Fica. - Z uwagi na dotychczasowe zobowiązania zawodowe, pozyskani lekarze mogą podjąć pracę dopiero od 1 sierpnia 2022, czyli po upływie okresu wypowiedzenia umów zawartych przez nich z poprzednim pracodawcą – dodaje. Jak zapewnia dyrekcja WSS nr 3 w Rybniku, planowe pobyty pacjentów ustalane są na terminy po 1 sierpnia i na te terminy wyznaczane są także daty zabiegów chirurgicznych.

Co więc od 1 czerwca zmieni się dla pacjentów? Ci, którzy nie wymagają hospitalizacji, a konsultacji chirurgicznej zabezpieczani będą na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. - Dodatkowo ewentualne potrzeby pacjentów leczonych na innych oddziałach, zostaną zabezpieczone przez zapewnienie konsultacji chirurgicznych przez pozostających w szpitalu lekarzy - mówi Fica. W razie, gdyby pojawiła się konieczność hospitalizacji i zabiegu pacjenci będą kierowani do innych placówek. Szpital w Rybniku podpisał porozumienie z pięcioma lecznicami w okolicy, które zadeklarowały przyjęcia pacjentów, którzy w normalnych warunkach, leczeni byliby na oddziale chirurgii ogólnej w Rybniku. To Szpital Miejski w Żorach, lecznica w Raciborzu, Mikołowie oraz Szpital Specjalistyczny numer 2 w Bytomiu.

Jednocześnie dyrekcja lecznicy zaznacza, że lekarze chirurdzy, którzy zostali w szpitalu oraz nowi, dochodzący medycy, którzy będą w stanie rozpocząć prace w trybie dyżurów, będą zabezpieczali tzw. nagłe przypadki i to ten zespół w razie sytuacji awaryjnej będzie w stanie wykonać zabieg chirurgiczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto