Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszędzie wyrzucamy śmieci. Nawet w parkach narodowych

BAW
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy
Wchodząc do parków narodowych, musimy liczyć się z dodatkowymi obostrzeniami. Najbardziej oczywistymi zakazami są m.in. zakazy schodzenia ze szlaków turystycznych, zbioru grzybów, niszczenia roślin, hałasowania czy wyrzucania śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Choć parki narodowe często wychodzą naprzeciw oczekiwaniom turystów, wciąż znajdziemy tam wiele porzuconych śmieci. O tym, jak powinniśmy zachowywać się w takich miejscach, mówi mgr inż. Tomasz Gierat, dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego. OPN odwiedzany jest rocznie przez około 400-450 tys. turystów, w tym wielu mieszkańców woj. śląskiego.

Jak w każdym parku, także w Ojcowskim Parku Narodowym obowiązują zakazy m.in. wymienione w ustawie o ochronie przyrody. - W poszczególnych parkach narodowych są pewne różnice i odstępstwa od zakazów, wynikające ze specyfiki danego parku - mówi mgr inż. Tomasz Gierat, dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego. - Na przykład w większości parków narodowych jest całkowity zakaz wprowadzania psów, ale w OPN ze względu na stosunkowo dużą liczbę mieszkańców oraz wsi w środku parku, psy można wprowadzać na szlaki turystyczne, jednak cały czas muszą być trzymane na smyczy. Oczywiście nie można wchodzić z psem do jaskiń i innych obiektów udostępnionych do zwiedzania - podkreśla dyrektor OPN.

Przyjeżdżając do parku narodowego należy przede wszystkim zapoznać się z jego regulaminem. Takie informacje znajdziemy na stronach internetowych parków, a także na miejscu, np. przy parkingach czy turystycznych obiektach. Oprócz przepisów obowiązujących na danym terenie należy również wziąć pod uwagę swoje bezpieczeństwo i zapoznać się z prognozami pogody. Natomiast w przypadku wędrówek po najtrudniejszych szlakach, należy pamiętać o odpowiednim obuwiu, ubraniu oraz wyposażeniu.

Śmieci problemem także w parkach narodowych

- Wielu turystów zostawia śmieci na szlakach lub wrzuca je do lasu. Pomimo faktu że na większości szlaków są kosze na śmieci, rocznie Ojcowski Park Narodowy wywozi ponad 200 metrów sześciennych pozostawionych przez turystów odpadów - mówi mgr inż. Tomasz Gierat, dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego. - Bardzo dużym problemem są śmieci wyrzucane do rzek i wąwozów przez ludzi z miejscowości położonych w sąsiedztwie parku. Liczba dzikich wysypisk śmieci, które muszą być systematycznie usuwane, jest dość duża. Odpady szczególnie są widoczne po wezbraniu potoku, kiedy osadzają się na drzewach i krzewach wzdłuż Prądnika. Wszystkie śmieci usuwamy systematycznie na swój koszt - tłumaczy dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego.

Nie we wszystkich parkach narodowych, lasach i innych turystycznych terenach znajdziemy kosze na śmieci. Dlatego pamiętajmy, aby nie zaśmiecać tych terenów i stosować się do jednej i prostej zasady - to co wnosisz, powinieneś ze sobą również wynieść.

Ojcowski Park Narodowy najmniejszy w kraju

Zajmuje powierzchnię nieco powyżej 21 km kw. - Założony został w 1956 r. jako szósty park narodowy w Polsce. W niezwykły sposób łączy on ze sobą cenne walory przyrodnicze, kulturowe i krajobrazowe. Na terenie Parku odkryto ponad 1000 gatunków roślin naczyniowych, co pomimo niewielkiej powierzchni daje jedną z czołowych pozycji wśród polskich parków narodowych - mówi mgr inż. Tomasz Gierat.

Wśród roślin jest wiele gatunków bardzo rzadkich w skali kraju, ujętych w czerwonej księdze i liście roślin. Najrzadszym gatunkiem występującym w OPN jest macierzanka wczesna - jedyne jej stanowiska są w dolinie Prądnika. Jednymi z najbardziej charyzmatycznych zwierząt w OPN są nietoperze, te jedyne ssaki zdolne do aktywnego loty upodobały sobie jaskinie, budynki i lasy Ojcowskiego Parku Narodowego. Do tej pory stwierdzono tam 19 gatunków spośród 26 występujących w Polsce. Dlatego właśnie sylwetka nietoperza znajduje się w godle Ojcowskiego Parku Narodowego.

Jednym z najważniejszych przedmiotów ochrony w OPN są murawy kserotermiczne występujące na nasłonecznionych skałach i zboczach. Są to zbiorowiska półnaturalne, które powstały i utrzymywane są dzięki działalności człowieka. Najlepszym sposobem ochrony tych siedlisk jest prowadzenie wypasu owiec i kóz oraz usuwanie drzew, oraz krzewów z zarastających skał i zboczy. Ojcowski Park Narodowy prowadzi działania w zakresie ochrony czynnej, mające na celu utrzymanie tych zbiorowisk w jak najlepszym stanie. Są one miejscem występowania rzadkich i cennych gatunków roślin i zwierząt. Poza tym przez cały rok pracownicy związani z edukacją prowadzą zajęcia, głównie dla dzieci i młodzieży, mające na celu poszerzanie wiedzy dot. parku oraz uświadamianie społeczeństwa, jak cenny jest to obszar.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto