Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wrębowa" do lokatorów swoich mieszkań: Oszczędzanie energii powinno być nie tylko ekonomicznym, ale i patriotycznym obowiązkiem

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Oszczędzanie energii powinno być nie tylko ekonomicznym, ale i patriotycznym obowiązkiem społeczeństwa – w ten sposób zarząd Spółki „Wrębowa” poinformował lokatorów mieszkań, którymi zarządza o planowanym opóźnieniu tegorocznego sezonu grzewczego. Komunikat w tej sprawie pojawił się na klatkach schodowych bloków zarządzanych przez "Wrębową", między innymi w Niedobczycach. W dzielnicy zawrzało.

Komunikat jest dość krótki i oszczędny w słowach. Ale jego wydźwięk jest jasny: trzeba oszczędzać ciepło, bo będzie drożej. W związku z tym w zasobach zarządzanych przez "Wrębową" w Niedobczycach planowane jest opóźnienie tegorocznego sezonu grzewczego, co ma obniżyć zapotrzebowanie i koszty zużycia energii cieplnej. Zarząd spółki zapowiada, że trzeba jak najdłużej wytrzymać bez ciepła, a lokatorzy mieszkań muszą się liczyć z tym, że ciepło dostarczane w terminie późniejszym też będzie miało obniżoną temperaturę.

Komunikat wywołał konsternację, bo w ostatnich dniach pogoda, szczególnie w nocy nas nie oszczędza. Temperatura spada do poziomu zaledwie kilku stopni Celsjusza. Mamy wprawdzie dopiero połowę września, ale i tak wielu mieszkańców regionu wciąż z strachem myśli o zimie. Tysiące mieszkańców są bez węgla czy innego opału , a ci którzy korzystają z ciepła sieciowego martwią się wysokością swoich rachunków. We „Wrębowej” nie ukrywają, że trzeba się przygotować na „zimne” czasy.

- Oszczędzanie energii powinno być nie tylko ekonomicznym, ale i patriotycznym obowiązkiem społeczeństwa. Głębokość kryzysu w czasie najbliższego sezonu grzewczego będzie zależała od czynników całkowicie poza naszą kontrolą, jak pogoda oraz dostępność energii elektrycznej oraz cieplnej. Wobec narastającego kryzysu energetycznego Zarząd "Wrębowa" Spółka z o.o. oczekuje od mieszkańców zrozumienia, wyrozumiałości i cierpliwości, zwłaszcza w opóźnieniu tegorocznego sezonu grzewczego, aby jak najdłużej wytrzymać bez ogrzewania, co w znacznym stopniu obniży zapotrzebowanie i koszty zużycia energii cieplnej - zapisano w komunikacie.

Zarząd spółki prosi też mieszkańców, by ci zapoznali się z rekomendacjami "Eksperckiej Rad ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu" i z nich korzystali. - Rekomendacją Rady dla nas jako odbiorców energii cieplnej do ogrzewania mieszkań i cwu jest jej redukacja poprzez: opóźnianie i skrócenie sezonu grzewczego, obniżenie temperatury dostarczanego ciepła oraz interwencje izolacyjne – czytamy w piśmie. Zarząd spółdzielni nie podaje o jakim poślizgu ze startem sezonu grzewczego możemy mówić.

Powszechnie przyjęło się, że sezon grzewczy rozpoczyna się najczęściej na przełomie września i października. Nie ma żadnej umownej daty kiedy należy zacząć grzać. To indywidualna decyzja zarządcy budynku, a na tą wpływ może mieć m.in. temperatura na zewnątrz - kiedy średnia temperatura na zewnątrz spada poniżej przyjętej normy, zarząd podejmuje decyzję o włączeniu kaloryferów; może to być np. 10 stopni C. Drugim z czynników są informacje od mieszkańców, czyli w chwili, gdy ci zgłaszają potrzebę włączenia kaloryferów, zarząd może podjąć taką decyzję. Pod uwagę może też być brana temperatura w mieszkaniach – tutaj pewnym wskaźnikiem są przepisy mówiące o minimalnej temperaturze w pomieszczeniach w budynkach mieszkalnych; to 20 st. C w pokojach oraz 24 st. C w łazienkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto