Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wojewoda nie decyduje o tym, czy kopalnia na danym terenie powstaje czy też nie" Jest odpowiedź wojewody w sprawie kopalni Paruszowiec.

Aleksander Król
Lucyna Nenow
Służby nadzoru (urbanistycznego) Wojewody Śląskiego uznały, że wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego uchwały ws. planu zagospodarowania przestrzennego dla części Rybnika w obrębie ul. Golejowskiej było konieczne - informuje nas Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody. Przypomnijmy, w wyniku decyzji wojewody budowa kopalni Paruszowiec znów jest możliwa.

"Wojewoda nie decyduje o tym, czy kopalnia na danym terenie powstaje czy też nie" Jest odpowiedź wojewody w sprawie kopalni Paruszowiec.

W wyniku decyzji wojewody śląskiego, który wydał rozstrzygnięcie nadzorcze - stwierdzając nieważność uchwały Rady Miasta Rybnika z dnia 23 kwietnia 2020 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Rybnika obejmującej obszar w rejonie ulicy Golejowskiej, budowa kopalni Paruszowiec znów jest możliwa.

Jak to uzasadnia wojewoda?
- Służby nadzoru (urbanistycznego) Wojewody Śląskiego uznały, że wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego uchwały ws. planu zagospodarowania przestrzennego dla części Rybnika w obrębie ul. Golejowskiej było konieczne - informuje nas Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody.

Tłumaczy, że powodem był wprowadzony „zakaz realizacji przedsięwzięć zawsze znacząco oddziałujących na środowisko”. Wprowadzono go na trzech obszarach (o przeznaczeniu „produkcyjnym” ).

- W naszej ocenie jest to niezgodne z prawem geologicznym i górniczym, ale także z ustawą o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, ponieważ w związku z wprowadzonym „zakazem realizacji przedsięwzięć zawsze znacząco oddziałujących na środowisko” – dotyczy to także ograniczeń w realizacji infrastruktury telekomunikacyjnej - tłumaczy Alina Kucharzewska.

Dodaje, że ponadto, realizacja przebudowy, rozbudowy linii energetycznych powyżej 220 kV – istniejących na tym terenie – byłaby niemożliwa.

- Podobne stanowisko zajmowaliśmy w przypadku innych gmin, np. Jaworzno, Pszczyna, Orzesze, które wprowadzały podobne ustalenia - tłumaczy rzecznik wojewody.

- Należy podkreślić, że Wojewoda nie jest kreatorem zamierzeń inwestycyjnych. Jego rola sprowadza się do oceny zgodności z prawem. Wojewoda nie decyduje o tym, czy kopalnia na danym terenie powstaje też nie - mówi Kucharzewska.

Dodaje, że przedsiębiorca musi mieć koncesję, a o jej udzieleniu decyduje organ koncesyjny. A może ona być także udzielona, gdy na wskazywanym terenie nie ma planu miejscowego. Wówczas badana jest zgodność z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy (Prawo geologiczne i górnicze - Art. 7. 1. Podejmowanie i wykonywanie działalności określonej ustawą jest dozwolone tylko wówczas, jeżeli nie naruszy ona przeznaczenia nieruchomości określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz w odrębnych przepisach.

- W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego podejmowanie i wykonywanie działalności określonej ustawą jest dopuszczalne tylko wówczas, jeżeli nie naruszy ona sposobu wykorzystywania nieruchomości ustalonego w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz w odrębnych przepisach) - dodaje Kucharzewska.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto