Wojciech Sobczak, dyr. generalny elektrowni w Rybniku opowiada o tym, jak funkcjonuje zakład pod nową marką PGE Energia Ciepła [WYWIAD]

SK
Wojciech Sobczak, dyr. generalny  elektrowni w Rybniku
Wojciech Sobczak, dyr. generalny elektrowni w Rybniku arc.
Wojciech Sobczak, dyr. generalny elektrowni w Rybniku opowiada o tym, jak funkcjonuje zakład pod nową marką PGE Energia Ciepła i jakie wyzwania stoją przed nim [WYWIAD]

Rybnicka elektrownia pod nową marką PGE Energia Ciepła

W ubiegłym roku rybnicka elektrownia skończyła 45 lat. W tym czasie elektrownia przeszła wiele zmian zarówno w obszarze infrastruktury (nowe instalacje odsiarczania i odazotowania, oczyszczalnia ścieków przemysłowych, instalacja do współspalania biomasy), a także zmiany właścicielskie. Od listopada ubiegłego roku, rybnicka elektrownia należy do Grupy Kapitałowej PGE. O nowych wyzwaniach strategicznych oraz planach rozwoju elektrowni opowiada Wojciech Sobczak, dyrektor generalny elektrowni.

Jakie wyzwania w chwili obecnej stoją przed zakładem oraz przed Panem w roli jej nowego szefa?
Przed nami jedno podstawowe wyzwanie, czyli zapewnienie dalszej eksploatacji elektrowni. Mają się do tego przyczynić nowe plany rozwojowe, a w szczególności projekt uciepłownienia elektrowni. Zgodnie z projektem elektrownia ma być głównym dostawcą ciepła dla mieszkańców miasta począwszy od sezonu 2022/23. Wymaga to jeszcze szeregu decyzji, umów, a potem realizacji inwestycji, zatem przed nami dużo prac, ale też nadzieja na przyszłość z bezpieczną dostawą ciepła.
Kolejne wyzwania dotyczą zmieniających się przepisów, głównie w obszarze ochrony środowiska. Przed nami nowe zadania związane z konkluzjami BREF/BAT ustanawiającymi nowe normy emisji tlenków azotu, dwutlenku siarki, pyłów oraz rtęci. Dlatego w chwili obecnej realizujemy szereg inwestycji, które pozwolą nam spełnić nowe wymagania np. modernizujemy elektrofiltry, budujemy instalację ciągłego monitoringu ilości rtęci w spalinach czy też doposażamy laboratorium w dodatkowy sprzęt pomiarowy.

Wspomniał Pan o planowanych dostawach ciepła dla mieszkańców Rybnika. Na jakim etapie są obecnie prowadzone prace związane z tym projektem?
Projekt „Uciepłownienie elektrowni w Rybniku” polega na przebudowie dwóch bloków elektrowni w sposób umożliwiający jej produkcję ciepła w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej, czyli w tzw. kogeneracji. Uciepłownienie rybnickiej elektrowni umożliwi także produkcję ciepła na potrzeby ciepłej wody użytkowej – tak jak w pozostałych miastach ogrzewanych przez elektrociepłownie należące do spółki PGE Energia Ciepła.
Prace nad projektem przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem. W grudniu 2017 r. PGE Energia Ciepła podpisała z władzami Rybnika porozumienie prowadzące do ograniczenia tzw. niskiej emisji w regionie, którego efektem jest projekt Uciepłownienia elektrowni w Rybniku. Sygnatariuszami porozumienia są także PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa – operator sieci ciepłowniczej w Rybniku oraz Polska Grupa Górnicza – zarządzająca obecnie elektrociepłownią Chwałowice, lokalnym źródłem ciepła.
W marcu tego roku został przygotowany harmonogram przewidywanych prac związanych z projektem, został on również wysłany do Urzędu Miasta Rybnika. W połowie sierpnia zakończono realizację Studium Wykonalności. Studium potwierdziło możliwość realizacji projektu w zakładanym terminie do września 2022. Produkcja ciepła na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej w Rybniku planowane jest we wrześniu 2022 r.


Rybnik to jedno z miast, które najbardziej odczuwa skutki smogu. Jak i czy w ogóle projekt uciepłownienia Rybnika będzie miał wpływ na ograniczenie emisji?

Elektrownia w Rybniku już od wielu lat dysponuje nowoczesnymi instalacjami odsiarczania, odazotowania i redukcji pyłów, a produkcja ciepła skorzysta z tych instalacji, które początkowo były instalowane z myślą o produkcji energii elektrycznej.
Wprowadzenie kogeneracji w Rybniku wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców tego miasta, które jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Produkcja ciepła w skojarzeniu z energią elektryczną – czyli w kogeneracji – jest jednym z kluczowych narzędzi do walki z niską emisją oraz smogiem w wielu polskich miastach, wpisując się w rządowy program „Czyste Powietrze”.

*Wojciech Sobczak jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej o specjalności elektroenergetyka oraz Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończył Podyplomowe Studium Prawa i Ekonomii Wspólnot Europejskich. Ponadto ukończył kurs aplikacyjny administracji państwowej w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, w którym był zatrudniony w Departamencie Energii i Paliw. Pracował także w firmach zajmujących się dostawami surowców energetycznych, zarówno na rynku europejskim, jak i krajowym. Zajmował w tym czasie stanowiska m.in. Prezesa Zarządu – Dyrektora Naczelnego, Doradcy Prezesa Zarządu, jak również przez kilka lat był członkiem rad nadzorczych tych spółek.
W latach 2010-2015 i 2016-2018 pracował w SEJ S.A. i PGNIG Termika Energetyka Przemysłowa S.A., gdzie był zatrudniony m.in. na stanowisku Dyrektora Sprzedaży, Dyrektora Projektu oraz Dyrektora Biura Rozwoju. Od 2 sierpnia br. sprawuje funkcję Dyrektora Generalnego rybnickiej elektrowni.

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Humberto b.energetyk.
Nic konkretnego nie powiedział.Jednym słowem"slogany"takie same jak zawsze.A my mieszkańcy Rybnika czekamy na konkretne ciepło do naszych domostw.
A
Anonim
Bla bla bla ładnie się mówi o planach o przyszłości a prawda jak zawsze jest inna...
Dodaj ogłoszenie