Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kłokocinie dyskutują o powstaniach śląskich. Jak uczyć o nich młodzież? Trwa naukowa konferencja w SP 19

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
W Kłokocinie dyskutują o powstaniach śląskich
W Kłokocinie dyskutują o powstaniach śląskich Arek Biernat
O trzech powstaniach śląskich, ale nie tylko dyskutują uczestnicy regionalnej konferencji naukowo -dydaktycznej "Konteksty, wartości, przestrzeń oswojona... - w służbie Powstań Śląskich i Ojczyzny umiłowanie" w Szkole Podstawowej nr 19 w Rybniku - Kłokocinie.

O powstaniach śląskich w Kłokocinie

Popularyzowanie i upamiętnienie powstań śląskich 1919-1921 oraz kształtowanie współczesnego patriotyzmu i innych wartości w kontekście śląskich zrywów - to główne cele trwającej (18 lutego) w Szkole Podstawowej nr 19 w Rybniku - Kłokocinie regionalnej konferencji naukowo -dydaktycznej „Konteksty, wartości, przestrzeń oswojona… - w służbie Powstań Śląskich i Ojczyzny umiłowanie”.

Uczestnicy mogą wysłuchać wykładów doświadczonych badaczy historii o Wojciechu Korfantym, kobietach w czasie powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku czy tzw. wojnie papierowej w latach 1919-1921 (czyli o polskiej i niemieckiej propagandzie w dobie powstań śląskich i plebiscytu). Dyskutowano również o tym, jak mówić o nieoczywistych aspektach patriotyzmu oraz o tym, czym jest współczesny patriotyzm.

Zaproszenia do udziału w wydarzeniu otrzymali studenci i nauczyciele z województwa śląskiego. To nie przypadek, bo organizatorzy chcą w ten sposób pokazać, jak trudną tematykę powstań śląskich przełożyć na pracę z dziećmi i młodzieżą na lekcjach historii i edukacji regionalnej.

- Celem konferencji jest upamiętnienie i popularyzowanie powstań śląskich, ale również kształtowanie patriotyzmu. Tego współczesnego. Czy można go uczyć? Nie, ale trzeba mówić o postawach, wartościach, pewnych zachowaniach - mówi Maria Stachowicz - Polak, dyrektor SP 19 w Rybniku-Kłokocinie.

Dodaje, że w czasach pokoju, młodzi ludzie mogą wyrażać swój patriotyzm lokalnie. Miłością do małej ojczyzny, w naszym przypadku do Górnego Śląska. To też jest sensem nauczycielskich działań.

Jak uczyć o powstaniach śląskich?

Regionalna konferencja naukowo-dydaktyczna jest pierwszą częścią szeroko zakrojonych działań. W środę (19 lutego) uczestnicy odwiedzą Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach, gdzie wezmą udział w warsztatach edukacyjnych. Odwiedzą też Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

- Chcemy pokazać jak trudną tematykę powstań śląskich przełożyć na pracę z młodszymi uczniami i młodzieżą. Na nasze zaproszenie najwięcej odpowiedziało nauczycieli szkół podstawowych. To budujące, bo w klasach czwartych prowadzimy edukację regionalną. My nauczyciele musimy znaleźć takie rozwiązania, aby przekaz jak najlepiej trafiał do młodego pokolenia - dodaje Maria Stachowicz - Polak.

Organizatorami konferencji są: Szkoła Podstawowa nr 19 w Rybniku (finansowo wsparło miasto Rybnik), Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Wydział Zamiejscowy w Wodzisławiu Śląskim Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej

w Łodzi, Stowarzyszenie Korzenie.pl w Rybniku.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto