Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Czerwionce stanęły sztuczne płuca. Pokazują jak brudnym powietrzem oddychamy

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Lada moment będą szare, a potem coraz bardziej czarne i czarne. Sztuczne płuca, czyli instalacja pokazująca jakim powietrzem oddychamy stanęła przed Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach. - Obstawiamy, że już za kilka godzin będą szare, przy tej jakości powietrza jaką obecnie w regionie mamy - mówili członkowie Polskiego Alarmu Smogowego.

Inicjatorem ustawienia instalacji z płucami w Czerwionce jest Leszek Szejka, pracownik CKE i społecznik. - Niebawem mamy święta, wszyscy będziemy sobie życzyć przede wszystkim zdrowia. Aby te życzenia mogły się spełnić, sami musimy się do tego przyczynić. Instalacja ma uświadomić mieszkańcom, co nam zagraża i uzmysłowić, że wiele zależy od nas samych” - powiedział Leszek Szejka, społecznik działający na rzecz poprawy jakości powietrza w gminie.
Podobne instalacje były już ustawiane w innych, śląskich miastach, m.in. w Rybniku, Goczałkowicach. Najgorsze, najbardziej brudne wróciły z ... Sosnowca. - Takich mobilnych instalacji „jeździ” w naszym kraju pięć, mają one w tym sezonie grzewczym trafić do 40 miast. W Czerwionce-Leszczynach będą monitorować jakość powietrza przez około dwa tygodnie. Widzimy, że ta kampania przynosi efekty. Mieszkańcy, obserwując jak każdego dnia „płuca” zmieniają kolor, zaczynają rozumieć, że jakość powietrza ma znaczenie, a zanieczyszczenia którymi oddychamy mają negatywny wpływ na nasze zdrowie - wyjaśnił Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim.

Instalacja przedstawia model ludzkich płuc „oddychających” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrującym zawieszone w nim zanieczyszczenia, które osadzają się na białej przepuszczalnej tkaninie. Płuca wyposażone zostały w profesjonalny miernik jakości powietrza wraz z wyświetlaczem, który wskazuje rzeczywisty pomiar poziomu pyłów PM 2.5 i PM 10.

Chociaż problem brudnego powietrza dotyczy całego naszego regionu, to w Czerwionce - jak przyznają urzędnicy - mieszkańcy zdają sobie z wagi problemu sprawę. - Mieszkańcy Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny wymienili już ponad 1100 instalacji. W ostatnim rankingu programu Czyste Powietrze zajęliśmy drugie miejsce w kraju pod względem ilości złożonych wniosków, ale walka będzie na pewno długa i uciążliwa. Myślę, że te symboliczne płuca będą wskazywały kierunek mieszkańcom. Niestety, w tej chwili jakość powietrza jest fatalna. Musimy działać, aby nasza mentalność także się zmieniła. Młode pokolenie mówi nam dziś, że ma prawo do czystego powietrza, jak my wszyscy. Musimy sobie uzmysłowić ten problem, obraz czasem działa sugestywniej niż najlepsza ulotka, więc obserwujmy tę instalację i działajmy, na rzecz poprawy jakości powietrza - mówił Grzegorz Wolnik, Pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Sytuacja w gminie byłaby znacznie gorsza, gdyby nie systematyczne inwestycje - zarówno realizowane przez jednostki miejskie, gminę, jak i samych mieszkańców. Już kilkanaście lat temu termomodernizacji poddano kilkadziesiąt bloków na osiedlu w Leszczynach, przez co udało się zlikwidować w mieszkaniach ok 3500 pieców kaflowych. Teraz taka sama inwestycja trwa na osiedlu familoków w Czerwionce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto