Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Czerwionce-Leszczynach ratują ponad 100 kasztanowców [ZDJĘCIA]

UG, AK
UG Czerwionka-Leszczyny
Już po raz kolejny na pniach kasztanowców rosnących terenie Czerwionki-Leszczyn zamontowane zostały specjalne pasy folii. To efekt starań Urzędu Gminy i Miasta, by ocalać te piękne, okazałe drzewa przed groźnym szkodnikiem - szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.

W tym roku za pomocą folii zabezpieczono aż sto trzy drzewa: w sołectwie Bełk - 5 sztuk przy ul. Bełkowskiej, w dzielnicy Czerwionka - 8 sztuk przy ul. Parkowej oraz 10 szt. w parku przy ul. Parkowej, w dzielnicy Czuchów - 18 szt. przy ul. Kochanowskiego, a także 62 drzewa w dzielnicy Dębieńsko przy ul. Bełkowskiej, gdzie znajduje się okazała Aleja Kasztanowców, stanowiąca pomnik przyrody - mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Kasztanowiec to dekoracyjne drzewo, uprawiane głównie w parkach i dużych ogrodach, a także wzdłuż dróg i alei. W Polsce pojawił się w XVI wieku. Bardzo szybko przyjął się w ogrodach królewskich i możnowładczych. Kasztanowiec zwyczajny dorasta do około 25 metrów wysokości, przyciągając wzrok rozłożystą koroną, charakteryzuje się pięciopalczastymi liśćmi i bardzo dużymi, ciemnobrązowymi nasionami. Pełni nie tylko funkcje estetyczne, znajduje również zastosowanie w medycynie.

Warto dodać, że najgrubsze okazy tego drzewa, występujące na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, przekraczają ponad 500 cm obwodu. Niestety, kasztanowce narażone są na znaczne szkody, powodowane przez zaledwie 3-4 mm motyla - szrotówka kasztanowcowiaczka, który od ok. dwudziestu lat jest najgroźniejszym szkodnikiem kasztanowców w całej Europie.

Pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Środowiska w UGiM Czerwionka-Leszczyny podkreślają:

"Opanowane przez szkodnika liście przedwcześnie nabierają brązowego koloru, usychają i opadają. Drzewa są słabe i często przemarzają. Po kilku latach działania szrotówka, kasztanowiec całkowicie obumiera lub - tracąc dekoracyjny charakter - zostaje wycięty. Bez naszej pomocy natura sama sobie nie poradzi. Konieczne było podjęcie kompleksowych działań w celu ratowania osłabionych przez szkodnika kasztanowców".

Gmina, z dobrymi skutkami, prowadzi akcję ratowania kasztanowców już od dziewięciu lat.

Opaski montowane są dwa razy w ciągu sezonu. W listopadzie zostaną ostatecznie zdjęte, a następnie bezpiecznie zniszczone.

W tym roku koszt akcji ratowania kasztanowców wynosi ok. 20 tys. zł, zadanie finansowane jest z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Pracownicy UGiM zwracają się z prośbą, aby mieszkańcy nie niszczyli opasek lepowych zamontowanych na drzewach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto