Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Czerwionce-Leszczynach powstanie nowe osiedle. Na 7-hektarowej działce zbudują kilkaset mieszkań

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
W Czerwionce powstanie kilkaset nowych mieszkań w ramach inicjatywy o nazwie SIM Południe. Gmina, wspólnie z kilkoma innymi śląskimi gminami - miedzy innymi Kuźnia Raciborską, Jastrzębiem, Bielskiem, chce budować w ramach jednej spółki nowe osiedle. To ma być budowane za istniejącym dziś osiedlem Jana Pawła II. W urzędzie trwają już intensywne przymiarki do tej wielkiej inwestycji.

W gminie nowe bloki komunalne nie powstały od wielu lat. Jeśli już oddawano do użytku nowe mieszkania - to były to zazwyczaj lokale socjalne, jak te które powstały w wyremontowanym, dawnym hotelu robotniczym przy dawnej kopalni Dębieńsko. Teraz gmina przymierza się do wielkiej inwestycji w ramach tzw. inicjatywy SIM Południe. Wspólnie z innymi śląskimi gminami jak Kuźnia Raciborska, Racibórz, Jastrzębie, Bielsko chce w ramach jednej spółki zbudować łącznie około tysiąca nowych mieszkań. Kilkaset z nich ma być wybudowanych właśnie w Czerwionce-Leszczynach. W urzędzie trwają już intensywne przymiarki do tej wielkiej inwestycji. - W tej chwili prowadzony jest podział geodezyjny nieruchomości, na której mają powstać mieszkania. To jest teren za osiedlem Jana Pawła II. Na początku przyszłego roku podział geodezyjny powinien być zakończony. Będzie to teren około 7 ha
przeznaczony pod budowę mieszkań - informuje Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka Urzędu Miasta i Gminy w Czerwionce-Leszczynach.

Jak tylko podział geodezyjny grunty się zakończy, gmina przystąpi do kolejnego etapu prac. - Do końca marca przyszłego roku chcemy złożyć wniosek kredytowy do BGK-u. Do końca przyszłego roku chcielibyśmy ogłosić przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej - informuje rzeczniczka.

Ostatnie wybudowane osiedle mieszkaniowe w Czerwionce-Leszczynach to wspomniane osiedla Jana Pawła II. Bloki oddawano do użytku pod koniec lat 80-tych minionego wieku. Od tego czasu mieszkań komunalnych nie powstało w gminie zbyt wiele. Inwestowano - owszem - ale w zasoby socjalne. Na ten cel przekształcano między innymi dawne pokopalniane budynki, hotel robotniczy, budynki po dawnych PGR-ach. A głód mieszkań w gminie jest spory, bo według szacunków na przydział mieszkania komunalnego czeka blisko pół tysiąca osób.

Tych, którzy byliby zainteresowani pozyskaniem takiego mieszkania, gmina już w ubiegłym roku pytała o to jakim metrażem byliby zainteresowani, ile są gotowi zapłacić za czynsz i czy są gotowi partycypować w kosztach inwestycji. W ankiecie mieszkańcy odpowiadali na pytania ile są skłonni płacić czynszu, jakie mają dochody, czy chcą mieszkanie z aneksem kuchennym, czy wolą kuchnię w osobnym pomieszczeniu. Określają też czy interesuje ich kawalerka, czy na przykład duże, 4-pokojowe mieszkanie.
- Mieszkanie na wynajem ma być ofertą dla rodzin o średnich dochodach, które przekraczają jednak limit pozwalający ubiegać się o mieszkanie komunalne z zasobu gminnego, a nie zamierzają zaciągać długoterminowego zobowiązania finansowego w bankach - podkreślają urzędnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto