Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Tak się prezentuje dom Heleny Grossówny przeniesiony z ulicy PCK na Wolę Zamkową

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Tak się prezentuje dom Heleny Grossówny przeniesiony z ulicy PCK na Wolę Zamkową.
Tak się prezentuje dom Heleny Grossówny przeniesiony z ulicy PCK na Wolę Zamkową. Szymon Spandowski
Zgodnie z obietnicą górali, którzy przed laty postawili kilka zagród Olenderskiego Parku Etnograficznego, a teraz zajęli się odbudową przeniesionego z ul. PCK domu Heleny Grossówny, budynek do końca roku znalazł się pod dachem.

Zrekonstruowany na Woli Zamkowej dom Heleny Grossówny jest niewątpliwie pomnikiem kunsztu XIX-wiecznych producentów cegieł, ponieważ wszystkie przeniesione na Wolę Zamkową cegły, po oczyszczeniu stały się elementami odtwarzanych murów. Gorzej próbę czasu zniosły 130-letnie elementy drewniane, większość trzeba było zastąpić nowymi, odtworzonymi na wzór oryginałów. Tak samo jednak dzieje się z drewnianymi zagrodami trafiającymi do skansenów. Budynek powinien zostać oddany do użytku jeszcze w pierwszym kwartale nowego roku.

Jak już wcześniej wielokrotnie informowaliśmy, dom przy ul. PCK 30 miał zostać zburzony, aby zrobić miejsce dla parkingu przed budowanym po sąsiedzku blokiem. Tuż przed planowaną rozbiórką obiektem zainteresował się samorząd województwa, w odpowiedzi na to toruński Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami złożył wniosek o wpis budynku do rejestru zabytków, a konserwator wojewódzki wszczął postępowanie, które zatrzymało prace rozbiórkowe. Po negocjacjach z właścicielem samorząd województwa przejął zabytkową nieruchomość. Niestety nie można jej było pozostawić w oryginalnym miejscu i pomimo pertraktacji z Młodzieżową Spółdzielnią Mieszkaniową oraz władzami Torunia, nie udało się dla niego znaleźć miejsca w najbliższej okolicy. Dom został w częściach przewieziony na Wolę Zamkową, gdzie bardzo prężnie działa "marszałkowskie" Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży.

Jak długo rodzina Heleny Grossówny mieszkała w domu na rogu Głowackiego i Wodnej?

Rodzina Heleny Grossówny, jednej z największych gwiazd przedwojennego polskiego kina, a także bohaterki wojennej, wprowadziła się do domu przy ul. Wodnej (przemianowanej po wojnie na PCK) koło 1920 roku. Stąd Grossówna ruszyła w świat, trafiając pod koniec lat 20. do podparyskiego majątku Poli Negri, którego zarządcą był jej pierwszy mąż - Jan Gierszał. Dzięki wsparciu pochodzącej z Lipna gwiazdy Hollywood, Helena Grossówna ukończyła renomowaną paryską szkołę baletową a także, jak ustalił dr Krzysztof Trojanowski z UMK, wypowiedziała pierwsze polskie słowa w dziejach kina dźwiękowego. Jej ścisłe związki z domem przy ul. Wodnej, gdzie przez cały czas mieszkała jej matka, trwały do końca lat 40. To właśnie toruński adres podała pani Helena, gdy po zakończeniu wojny wróciła do kraju z niemieckiej niewoli.

Na Woli Zamkowej dom Grossówny stanął w miejscu, w którym na początku XX stulecia znajdował się podobny budynek szkieletowy. Gdy już będzie gotowy, zostaną tam wyeksponowane filmowe tradycje regionu, rzecz jasna z Heleną Grosówną i Polą Negri na czele. Powstanie tu kawiarnia muzyczno-filmowa, generalnie jednak dom ma być miejscem spotkań młodzieży.

Co się będzie mieściło w domu Grossówny?

- Chcielibyśmy nadać temu miejscu twórczy charakter - mówił w połowie listopada 2023 roku marszałek Piotr Całbecki. - Grossówna jest dla nas inspiracją, aby dać szansę młodym ludziom, którzy nie wiedzą jeszcze, jak pokierować swoim życiem czy karierą, aby tutaj mogli spotkać się z ciekawymi ludźmi, bądź rówieśnikami.

Ma to być również pierwszy przystanek dla odwiedzających Toruń wycieczek, które często wchodzą na starówkę właśnie od Woli Zamkowej. Turyści znajdą tu informacje na temat atrakcji miasta, a także warunki do tego, aby po podróży rozprostować kości. Z tego zresztą zapewne będą korzystali nie tylko przyjezdni. Bastion Menniczy jest jednym z niewielu zielonych miejsc na starówce, a po tym, gdy został uporządkowany i zagospodarowany, śmiało może konkurować z miejskimi parkami i nie chodzi tu o parki kieszonkowe.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto