Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak Rybnik świętował setną rocznicę przyłączenia Górnego Śląska do Polski - ZDJĘCIA. Flagi na maszcie, na rynku inscenizacje i koncerty!

Robert Lewandowski
WEEKEND. Za nami uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski. W Rybniku, uroczyste obchody odbyły się w niedzielę 3 lipca. Prezydent Piotr Kuczera podkreślał, że Rybnik był i pozostał miejscem spotkania różnych religii, wyznań, poglądów etycznych, a także polityczno-społecznych. Zobaczcie zdjęcia!

Rybnik świętował setną rocznicę przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Biało-czerwona na maszcie, na rynku inscenizacje i koncerty!

Uroczyste obchody rozpoczęło złożenie przez delegacje władz miasta, powiatu i województwa wiązanek kwiatów pod tablicą i bramą powitalną przed Ratuszem. Na rynku pojawili się przedstawiciele władz miasta i powiatu rybnickiego, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, a także lokalni posłowie i senatorowie. Nie zabrakło również funkcjonariuszy służb mundurowych, górników, harcerzy oraz wielu innych mieszkańców Rybnika.

Przemówienie wygłosił prezydent miasta Piotr Kuczera, który zaznaczył, że skutki I wojny światowej "przeorały europejską scenę polityczną", na której znaleźli się również Polacy. Mówił także o trzech zbrojnych zrywach polskich, które dziś uznawane są za polsko-niemiecką militarną rywalizację na Górnym Śląsku.

- W Rybniku, podobnie jak w sąsiednich ośrodkach miejskich, plebiscytowa opcja przeważyła za przynależnością do Niemiec. Z kolei na terenach wiejskich powiatu większość opowiedziała się za przynależnością do Polski. Niemniej aktywność strony polskiej na arenie międzynarodowej, przyznanie autonomii mieszkańcom ziem, które miały wejść w skład Rzeczypospolitej, pozwoliły skonsumować czteroletnie zmagania jako sukces państwa polskiego. Szczególnie dotyczyło to kwestii gospodarczych. Finał zmian nastąpił, po wcześniejszych międzynarodowych ustaleniach, w czerwcu i lipcu 1922 roku – podkreślał Piotr Kuczera.

Prezydent wskazywał, że w Rybniku w napięciu oczekiwano na nadchodzące wydarzenia. 3 lipca 1922 roku o godz. 11, ceremonialnie wciągnięto na maszt polską flagę. Był to symboliczny moment zmiany biegu historii Rybnika.

- 4 lipca odświętnie udekorowane miasto stało się sceną finałowych wydarzeń. Wśród tłumów odświętnie ubranej ludności z terenu całego powiatu, wczesnym popołudniem przez trzy bramy powitalne wkroczyły do Rybnika oddziały wojska polskiego – 3 pułku strzelców podhalańskich pod dowództwem gen. Aleksandra Osińskiego. W ceremonii powitania i objęcia miasta przez władze polskie wziął udział Józef Rymer, wojewoda śląski, gen. Stanisław Szeptycki oraz prałat ks. Jan Kapica. Rybnik był i pozostał tyglem wielokulturowym, miejscem spotkania różnych religii, wyznań, poglądów etycznych a także polityczno-społecznych – mówił Piotr Kuczera.

Po przemówieniach zebrani wzięli udział w uroczystej Mszy św., która odbyła się w Bazylice św. Antoniego. W międzyczasie, mieszkańcy miasta mogli zobaczyć prezentację multimedialną w rybnickim Muzeum, przedstawiającą wydarzenia sprzed stu lat. Odtworzono także historyczne wydarzenia ubiegłego stulecia, po czym na scenie pojawili się artyści. Koncert „Fryderyk Chopin - Człowiek Artysta” wykonał Dariusz Jakubowski. Podczas jego występu, można było usłyszeć również śląskie i rybnickie akcenty, w postaci wierszy i fraszek.

Niedzielne wydarzenia uświetnił znakomity koncert "Tego nie zapomni nikt", podczas którego wystąpili Piotr Tłustochowicz, Weronika Skalska, Karolina Leszko oraz Kasia Moś. Na koniec na scenie pojawił się Sebastian Riedel ze swoim zespołem Cree. Syn Ryszarda Riedla, lidera zespołu Dżem, zaprezentował największe swoje utwory, czym porwał rybnicką publiczność.

Tak Rybnik świętował setną rocznicę przyłączenia Górnego Ślą...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto