Szukają nowego dyrektora muzeum w Rybniku. Dotychczasowy szef placówki Bogdan Kloch zostaje, ale na innym stanowisku

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
ARC
Udostępnij:
W Rybniku trwają poszukiwania nowego dyrektora miejskiego Muzeum. Będzie on szefował nie tylko muzeum znajdującym się na rynku, ale także ma wziąć pod swoje skrzydła powstającą jeszcze placówkę muzealną na terenie szpitalnego kompleksu Juliusz. Dotychczasowy dyrektor - dr Bogdan Kloch w konkursie na stanowisko dyrektora nie wystartuje, ale ceniony historyk w muzeum zostaje.

Prezydent Miasta Rybnika ogłosił konkurs na stanowisko Dyrektora Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku. Nowy szef placówki będzie odpowiadał także za nową przestrzeń przestrzenią muzealno-wystawienniczą, która powstaje na terenie kompleksu Juliusz.

- Przed nowym dyrektorem wielkie wyzwanie – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Rybnickie muzeum, skupiające się do tej pory głównie na naturalnym i kulturalnym dziedzictwie Rybnika i Ziemi Rybnickiej, znacznie poszerzy obszar swoich zainteresowań. W wyremontowanych, zabytkowych budynkach poszpitalnego kompleksu Juliusz, powstaje bowiem edukatorium poświęcone przyrodzie Górnego Śląska oraz przestrzeń ekspozycyjna związana z historią medycyny i farmacji. Ze względu na unikalny charakter i prezentowaną tematykę obiekt będzie miał oddziaływanie o zasięgu regionalnym. Podobnej placówki nie ma w naszym regionie, więc jej powstanie jest wielką szansą dla Rybnika. Szansą, której potencjał powinien umieć wykorzystać nowy dyrektor – dodaje prezydent.

W konkursie na szefa muzeum nie planuje startować szefujący jednostce od 16 lat Bogdan Kloch. - Nie startuje w konkursie, ale zostaję w muzeum. Będę się dalej zajmował pracą naukową, merytoryczną dotyczącą historii regionu - mówi Bogdan Kloch.

Przed nowym dyrektorem postawiono sporo wyzwań. Bo kierowanie wystawą na Juliuszu i spełnienie wymagań dotyczących ilości odwiedzających to miejsce osób rocznie, wymaga nie lada umiejętności nie tylko menadżerskich ale i marketingowych.

Osoby zainteresowane udziałem w konkursie, spełniające kryteria wskazane w ogłoszeniu, prócz listu motywacyjnego, powinny również przygotować autorską, pisemną koncepcję (organizacyjno-finansową) funkcjonowania Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywicznej wizji rozwoju działalności.

Koncepcja powinna być przygotowana w oparciu o budżet oraz statut Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku. Dokumenty aplikacyjne można składać do 22 grudnia br.

Wymagania niezbędne, stawiane przed kandydatem na stanowisko dyrektora Muzeum, to m.in.:
· wykształcenie wyższe magisterskie: humanistyczne lub z zakresu zarzadzania lub zarządzania w kulturze,
· udokumentowane, doświadczenie w tworzeniu i realizowaniu projektów kulturalnych, w tym edukacyjnych, lub pracy w obszarze kultury,
· udokumentowane, doświadczenie w zarządzaniu zespołem w ramach struktury hierarchicznej lub zespołem w ramach metodyki projektowej,
· biegła znajomość ustawy o muzeach, o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej i powiązanych rozporządzeń,
· znajomość problematyki będącej przedmiotem dziedzictwa kulturowego, kultury, sztuki i pamięci,
· znajomość lokalnych, krajowych środowisk twórczych i transgranicznych w ramach obszaru historycznego Górnego Śląska,

Wymagania pożądane to m.in.:
· umiejętność konceptualizowania, organizowania i prowadzenia przedsięwzięć brandingowych, promocyjnych związanych z działalnością kulturalną,
· doświadczenie w realizacji interdyscyplinarnych wydarzeń i projektów kulturalnych,
· predyspozycje do budowania strategii krótko i długoterminowych,
· doświadczenie w projektach (preferowane stanowiska menedżerskie) dotyczących budowania marki turystycznej,
· znajomość trendów w marketingu produktów i marketingu w kulturze,
· doświadczenie w realizacji imprez masowych,
· znajomość trendów w zarządzaniu dziedzictwem industrialnym, kulturze, animacji i edukacji kulturalnej,
· doświadczenie w pozyskiwaniu środków finansowych z różnych źródeł publicznych i prywatnych, w tym krajowych i zagranicznych.

Przełomowe odkrycie polskich naukowców

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie