Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Rybniku będzie rehabilitował chorych, którzy przeszli COVID-19. To jedyna tego typu placówka w regionie

Piotr Chrobok
WSS nr 3 w Rybniku to jedyna placówka w regionie, w której uruchomiony będzie program rehabilitacji po COVID-19.
WSS nr 3 w Rybniku to jedyna placówka w regionie, w której uruchomiony będzie program rehabilitacji po COVID-19. Aleksander Król
Szpital w Rybniku będzie rehabilitował chorych, którzy przeszli COVID-19. Osoby, które przeszły koronawirusa na rehabilitację po chorobie będą mogły się zgłosić do rybnickiego WSS nr 3. - Jesteśmy jedyną placówką w Subregionie Zachodnim Województwa Śląskiego, która będzie prowadzić to świadczenie - podkreśla dyrektor szpitala, Ewa Fica.

Szpital w Rybniku będzie rehabilitował chorych, którzy przeszli COVID-19. To jedyna tego typu placówka w regionie

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku z programem rehabilitacji dla osób, które przechorowały koronawirusa! Rybnicka placówka znalazła się w gronie jedenastu w województwie śląskim, w których chorzy po COVID-19 będą mogli wrócić do pełni zdrowia.

Jak tłumaczą władze szpitala, rybnicki WSS nr 3 jest jedyną placówką w regionie, która będzie prowadziła program pocovidowej rehabilitacji.

- Jesteśmy jedyną placówką w Subregionie Zachodnim Województwa Śląskiego, która będzie prowadzić to świadczenie - przyznaje dyrektor WSS nr 3 w Rybniku, Ewa Fica.

Dodaje, że szpital rozpoczął starania o uruchomienie programu rehabilitacyjnego ze względu na oczekiwania pacjentów. - Staraliśmy się o możliwość realizacji tego programu w Rybniku bo wiemy, że pacjenci tego oczekują - tłumaczy Fica.

W rybnickim szpitalu przekonują, że rehabilitacja po przebytym koronawirusie przywróci pacjentom wydolność oddechową sprzed choroby. Poprawi także ich kondycję psychiczną.

- Dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową - zwiększą wydolność wysiłkową, krążeniową i szybciej powrócą do pełnej sprawności - podkreśla rzecznik prasowy WSS nr 3 w Rybniku, Maciej Kołodziejczyk.

Pocovidowa rehabilitacja w szpitalu w Rybniku. Jak się zapisać?

Na pocovidową rehabilitację do szpitala w Rybniku pacjenci będą kierowani na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego, od którego decyzji zależy, czy chory po COVID-19 powinien być poddany rehabilitacji.

Do rehabilitacji w trybie stacjonarnym i uzdrowiskowym kwalifikowani są pacjenci, u których:

  • Stan funkcjonalny w skali Barthel wynosi od 0 do ≤ 60, 3-9 w skali oceny funkcjonalnej (0-10), z wykorzystaniem oceny siły mięśniowej MRC (0-5), lub
  • Spadek saturacji w czasie wysiłku jest powyżej 5% wartości wyjściowej, stan funkcjonalny w skali Barthel wynosi od 0 do ≤ 60, lub
  • Występuje zespół słabości nabyty podczas pobytu na OIT (ang. ICUAcquired Weakness), 3-9 w skali oceny funkcjonalnej (0-10), z wykorzystaniem oceny siły mięśniowej MRC (0-5).

Program rehabilitacji po przebytym koronawirusie w szpitalu w Rybniku obejmuje szereg świadczeń. Pacjenci w trakcie rehabilitacji mogą liczyć na:

  • Kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu
  • Opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe
  • Inhalacje indywidualne (solankowe - haloterapia, mineralne, lekowe) lub okołotężniowe lub nadmorskie albo subterraneoterapia
  • Terenoterapię, treningi marszowe
  • Balneoterapię – według indywidualnych wskazań, w tym: wodne kąpiele balneologiczne (o stopniowanej temperaturze), w szczególności kąpiele kwasowęglowe, i/lub gazowe kąpiele CO₂, i/lub okłady z pasty borowinowej
  • Masaż – według indywidualnych wskazań
  • Hydroterapię, fizykoterapię – według indywidualnych wskazań
  • Treningi relaksacyjne
  • Edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia
  • Leczenie dietetyczne – według indywidualnych wskazań
  • Wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących

- Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, które są niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia - wyjaśnia rzecznik prasowy placówki w Rybniku, Maciej Kołodziejczyk.

Testy pokażą, czy rehabilitacja przynosi efekty

Jak zapewniają w rybnickim WSS nr 3 przez cały okres rehabilitacji pacjent jest pod opieką lekarską i pielęgniarską. Personel medyczny stałe kontroluje postępy w powrocie pacjenta do pełni sprawności po przebytej chorobie.

- O tym, czy pacjent dochodzi do pełni sił dzięki rehabilitacji, decyduje porównanie wyników badań i testów, które przeprowadza się na początku i na zakończenie leczenia - dodaje Kołodziejczyk.

Testy przeprowadzane u rehabilitowanych obejmą między innymi: test wysiłkowy, ocenę nasilenia duszności i badanie spirometryczne.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto