Szermierze z Rybnika na Mistrzostwach Polski Seniorów w Szpadzie w Krakowie

Bardzo dobrze zaprezentowali się młodzi rybniccy szermierze podczas rozgrywanych w Krakowie Mistrzostw Polski Seniorów w szpadzie.

W turnieju szpady kobiet wystartowały 94 zawodniczki, natomiast w szpadzie męskiej 127 zawodników. W pierwszej kolejności na plansze wyszli szpadziści.

Nasz klub reprezentowało 4 zawodników złożonych z kadetów i juniorów: Marcin Tumas, Wiktor Wałach, Tomasz Wąsiewicz oraz Sebastian Mandrysz. Najlepiej tego dnia spisał się Wiktor Wałach, który awansował do najlepszej 64 turnieju. Tam spotkał się ze zdecydowanie starszym kadrowiczem, Janem Wenglarczykiem z AZS AWF Katowice i po dobrej walce przegrał 10:15 zajmując 64 miejsce. Pozostałe miejsca naszych zawodników: Marcin Tumas 69, Sebastian Mandrysz 74, Tomasz Wąsiewicz 105.

W turnieju szpady kobiet wystartowały 3 nasze kadetki, Alicja Klasik, Kinga Zgryźniak oraz Patrycja Frystacka.

Dziewczęta, po bardzo dobrych walkach eliminacyjnych rozstawiły się wysoko i nie musiały walczyć w walkach o „64”. W pierwszej swojej walce Kinga Zgryźniak spotkała się z Sarą Pytka z AZS Warszawa i po bardzo emocjonującej walce przegrała 14:15 zajmując 40 miejsce.

Patrycja Frystacka walczyła o „32” z Karoliną Mazanek z AZS-u Wrocław i niestety również po dobrej walce przegrała 13:15 zajmując miejsce 38.

Natomiast, Alicja Klasik w walce o „32” pewnie wygrała z Zuzanną Olchowik z KSz Warszawianka 15:6, a następnie o najlepszą „16” z Karoliną Staszulonek z Piasta Gliwice 15:12. W walce o finałową „8” Ala walczyła z wieloletnia kadrowiczką i zdecydowanie starszą od siebie zawodniczką, Jagodą Zagałą, również z Piasta Gliwice. Walka od początku była bardzo wyrównana, dopiero w końcówce dwa ostatnie trafienia należały do Zagały, która wygrała 15:13. Tym samym Alicja odpadła z turnieju zajmując znakomite 13 miejsce !!!

W drugim dniu odbył się turniej drużynowy. Oczywiście i w tym turnieju nie mogło zabraknąć naszych zespołów. W szpadzie kobiet RMKS Rybnik reprezentowały: Alicja Klasik, Kinga Zgryźniak i Patrycja Frystacka, w szpadzie męskiej: Wiktor Wałach, Sebastian Mandrysz oraz Tomasz Wąsiewicz.

Nasze drużyny były zdecydowanie najmłodszymi ekipami ze wszystkich drużyn startujących w MP. Panowie w swojej pierwszej walce podejmowali drugą drużynę AZS AWF Kraków i niestety po dramatycznej końcówce przegrali 44:45 zajmując 17 miejsce. Natomiast w szpadzie kobiet, dziewczęta gładko pokonały bardzo silny zespół II AZS AWF Warszawa 45:24 i zameldowały się w najlepszej „8”. Tam czekały już na nie zawodniczki z AZS AWF Kraków, które w składzie miały dwie, aktualnie najlepsze zawodniczki w kraju, Renatę Miazgę oraz Aleksandrę Zamachowską, trzeba tu również wspomnieć, że na tydzień przed mistrzostwami zajęły 1 miejsce w Drużynowym Pucharze Świata w Dubaju.

Turniej ten był również pierwszym turniejem kwalifikacyjnym do Igrzysk w Tokio.

Mecz ten przeszedł wszelkie nasze oczekiwania. Młodziutkie rybniczanki prowadziły spotkanie, aż do 7 walki 28:24 ! Dopiero w 8 walce Aleksandra Zamachowska wygrała z Kingą Zgryźniak 12:4 i do 9, ostatniej walki w meczu, Alicja Klasik przejmowała wynik 36:32 dla AZS AWF Kraków. Niestety, odrobienie 4 trafień straty w ciągu 3 minut z Renata Miazgą było ogromnym wyzwaniem dla Alicji. Pomimo ogromnej chęci i zapału do walki zawodniczka z Krakowa nie dała sobie odebrać zwycięstwa w tym meczu i nasze kadetki przegrały 45:38. W walce o miejsca 5-8 nasz zespół wygrał z KSz Warszawianka 45:28 oraz przegrał o 5 miejsce z Piastem Gliwice 45:43 zajmując 6 miejsce..

6 miejsce tak młodej drużyny w Mistrzostwach Polski, to ogromny i można śmiało powiedzieć kolejny historyczny sukces klubu RMKS-u Rybnik. Tym turniejem nasze zawodniczki zakończyły sezon 2018/2019 zdobywając Drużynowe Mistrzostwo Polski juniorek młodszych (U17) oraz Drużynowe Mistrzostwo Polski juniorek (U20). Teraz czas na odpoczynek i regenerację. Nasi zawodnicy swoje przygotowania do kolejnego sezonu rozpoczną od 1 sierpnia na zgrupowaniach kadr narodowych i wojewódzkich - mówi Artur Fajkis, trener Młodzieżowej Kadry Narodowej w szpadzie męskiej oraz RMKS Rybnik.

A tymczasem w najbliższy weekend w Rybniku odbędą się Mistrzostwach Polski w kategorii młodzików U14. Turniej odbędzie się w Rybniku na hali ZSE-U. Szczegóły na plakacie.