Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia nauczycieli z Rybnika. Niektórzy skarżą się na dolegliwości po szczepieniu przeciw COVID19

Redakcja
fot. Łukasz Kaczanowski
Część nauczycieli z Rybnika, którzy zostali zaszczepieni przeciw COVID-19 skarży się na poszczepienne dolegliwości. Informują o wystąpieniu gorączki, dreszczy, bólach głowy i mięśni. W wydziale edukacji rybnickiego magistratu przyznają, że mieli sygnały o tym, że ktoś źle się poczuł, ale to sporadyczne przypadki. Eksperci uspokajają - gorączka czy bóle stawów nie są niczym nadzwyczajnym po szczepieniu.

Szczepienia nauczycieli z Rybnika. Niektórzy skarżą się na dolegliwości po szczepieniu przeciw COVID19

Akcja szczepień nauczycieli najmłodszych klas rozpoczęła się w piątek 12 lutego. Część zaszczepionych już nauczycieli z Rybnika skarży się na skutki uboczne.

- Rodzice zaszczepili się przeciw COVID19 i świetnie czuli się po szczepieniu. Dlatego nie miałam żadnych obaw i zapisałam się na szczepienie. Niestety na drugi dzień po przyjęciu szczepionki czułam się fatalnie. Miałam dreszcze i wysoką gorączkę – informuje nas nauczycielka z Rybnika.

Podobne głosy słychać z innych placówek, choć nie wszystkich. Dyrektor jednej z rybnickich podstawówek, tłumaczy, że po szczepieniu w jego szkole nie ma większej absencji chorobowej niż przed szczepieniem.

Izabela Faksa, prezes oddziału ZNP w Rybniku przyznaje, że dochodzą do niej sygnały o tym, że część nauczycieli skarży się na dolegliwości poszczepienne.

- Z telefonicznych rozmów wynika, że dwie na pięć osób gorzej się poczuły – mówi Faksa.

W wydziale edukacji rybnickiego magistratu mówią, że dotarły do nich tylko pojedyncze sygnały o tym, że ktoś źle się poczuł.

- Mieliśmy taki sygnał, ale nie są to zgłoszenia na masową skalę. Nie ma masowych zwolnień lekarskich w szkołach. Dyrektorzy szkół nie informują wydziału edukacji o absencji swoich pracowników – tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta Rybnika.

Przyznaje, że jeden taki przypadek odnotowano w rybnickim żłobku, gdzie pracownik źle poczuł się po szczepieni i jeden dzień został w domu.

Tłumaczy, że miasto nie ma też żadnych sygnałów z Sanepidu czy Kuratorium Oświaty, a informacje o dolegliwościach poszczepiennych wśród nauczycieli rozchodzą się raczej w postaci plotki.

W Szkole Podstawowej nr 2 w Rybniku na szczepienie czeka większość nauczycieli.

- My jeszcze nie mieliśmy szczepień, czekamy. 80 procent naszych nauczycieli chce się zaszczepić – mówi nam Ewa Jankowska, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 10 w Rybniku.

Dodaje, że sama też chce się zaszczepić i nie miało dla niej znaczenia, czy będzie ro szczepionka Pfizera czy AstraZeneca.

- Sama przeszłam COVID19 i wiem co to jest za choroba, dlatego nie zastanawiałam się ani chwili, czy się szczepić – mówi pani dyrektor.

Dodaje, że gdy we wrześniu załatwiała szczepienie przeciw grypie “wzięła co było” i nikt nie zastanawiał się z jakiej firmy jest szczepionka.

Prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Mazur, śląski konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych, tłumaczy, że wystąpienie NOP, czyli niepożądanego odczynu poszczepiennego, nie jest niczym nadzwyczajnym i może wystąpić po podaniu każdego produktu medycznego, w tym szczepionki przeciw COVID10.

Tłumaczy, że skutki uboczne, jakie mogą wystąpić po szczepionce mogą być lokalne, występują w miejscu iniekcji, a także uogólnione – takie jak stany podgorączkowe, bóle mięśniowo-stawowe, ogólne uczucie osłabienia, sporadycznie wymioty i biegunka.

Mazur dodaje, że kazuistyczne przypadki pokazują, że może dochodzić do bardzo rzadkiego powikłania, jakim jest zapalenie rdzenia kręgowego i mózgu (taki przypadek znany jest np. po podaniu szczepionki w Meksyku).

Dodaje, że NOP może wystąpić po podaniu szczepionki każdej firmy. Ważne jest raportowanie, zgłaszanie wystąpienia przypadków NOP przez lekarzy i pacjentów, co pozwoli na dokonanie analiz.

Po przyjęciu szczepionki mogą wystąpić reakcje alergiczne czy wstrząs anafilaktyczny i trzeba być przygotowanym na to już w momencie samego podawania szczepionki. Dlatego też po podaniu preparatu pacjent zostaje pod obserwacją przez 30 minut.

Bieżący raport dotyczący NOP publikowany jest na stronie rządowej.

Do 17 lutego 2021 roku, od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 2131 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 1789 miały charakter łagodny - czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

W raporcie nie ma zgłoszeń NOP z Rybnika po 12 lutego (czyli od czasu rozpoczęcia szczepienia nauczycieli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto