Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szansa dla sercowców

Marcin Kasprzyk
Dr Wojciech Kreis w pracowni hemodynamiki. AGNIESZKA MATERNA
Dr Wojciech Kreis w pracowni hemodynamiki. AGNIESZKA MATERNA
Gdy człowiek ma zawał, wtedy najbardziej liczy się czas. Do tej pory pacjenci z ostrym zawałem serca musieli przebyć w karetce podróż z Rybnika do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Gdy człowiek ma zawał, wtedy najbardziej liczy się czas. Do tej pory pacjenci z ostrym zawałem serca musieli przebyć w karetce podróż z Rybnika do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Już niebawem to się zmieni – w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku uruchomiono oddział kardiologiczny oraz tzw. pracownię hemodynamiki. To jeden z czterech tego typu oddziałów na Śląsku. Dzięki niemu pacjenci z zawałem serca będą leczeni w Rybniku, a lekarzom łatwiej będzie wygrać wyścig z czasem.


Potrzebni kardiolodzy

Oddział, który może pomieścić 30 pacjentów jest już pełny. Pracownia hemodynamiki jest ciągle w fazie rozruchu. Kadra lekarska nie jest jeszcze skompletowana, bo brakuje kardiologów inwazyjnych.

— Gdy obsada będzie pełna, wszyscy, którzy trafią do nas z zawałem, będą leczeni na miejscu. To pozwoli na skrócenie czasu między rozpoznaniem objawów zawału serca, a najbardziej efektywną pomocą jaką jest koronarografia i plastyka naczyń wieńcowych — tłumaczy dr Wojciech Kreis, ordynator Oddziału Kardiologicznego w Rybniku.


Nie ma prowizorki

Sercem pracowni hemodynamiki jest skomputeryzowane stanowisko do diagnostyki i przeprowadzania zabiegów. To bardzo nowoczesne urządzenie. Koszt wyposażenia pracowni wyniósł kilka milionów zł.

— Nie ma tam żadnej prowizorki, wszystko jest na światowym poziomie — zapewnia Roman Gnot, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku.

Obecnie pracownia wykorzystywana jest głównie do diagnostyki. W przyszłości kardiolodzy regularnie będą przeprowadzać tam zabiegi likwidujące niedrożność naczyń wieńcowych.

— Zabieg polega na wprowadzeniu w naczynie małego balonika i rozprężeniu zwężonego miejsca. Dodatkowo stosujemy technikę wszczepiania stentów, czyli tzw. rusztowań metalowych, które pozwalają trwale zapewnić drożność naczyń — tłumaczy dr Wojciech Kreis. — Takie zabiegi pozwalają pacjentom normalnie funkcjonować — dodaje.


Dochodowe zabiegi

Jak zapewnia dyrektor Gnot działalność pracowni będzie przynosiła szpitalowi dochód. — Dziś kredytujemy te zabiegi, ale mam zapewnienie z Narodowego Funduszu Zdrowia, że otrzymamy pieniądze na ich prowadzenie. Być może w przyszłości zakupimy drugie stanowisko do plastyki naczyń wieńcowych — dodaje.



Mówi dr Wojciech Kreis, ordynator Oddziału Kardiologii
w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku
Dziennik Zachodni: Na czym polega zabieg diagnostyczny w pracowni?
Wojciech Kreis:
Nakłuwamy tętnicę udową i wprowadzamy w nią specjalne cewniki. Możemy wtedy sprawdzić stan naczyń wieńcowych. Możemy oglądać łuk aorty, tętnice szyjne, aortę piersiową, aortę brzuszną z wszystkimi odgałęzieniami, tętnice nerkowe i biodrowe itd.

DZ: Czy pracownia jest już przygotowana do normalnego funkcjonowania?
WK:
Tak. Pierwsze badania mogliśmy wykonywać dzięki uprzejmości Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Żeby wykonywać zabiegi w pracowni, oprócz skomputeryzowanego stanowiska, potrzebne są jeszcze cewniki jednorazowego użytku. Ten sprzęt wypożyczyło nam właśnie zabrzańskie centrum. Mogliśmy zacząć pracę szybciej, jeszcze przed rozstrzygnięciem przetargu na zakup jednorazówek.

DZ: Na Śląsku choroby serca to wciąż problem bardzo wielu osób.
WK:
Problem chorób serca dominuje w cywilizacjach uprzemysłowionych, a do nich należy nasz kraj. Na Śląsku negatywny wpływ na to mają również przyzwyczajenia żywieniowe mieszkańców. Dieta wysokotłuszczowa preferowana na tych terenach powinna być wyeliminowana. To na pewno miałoby pozytywne skutki w przyszłości, w następnych pokoleniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto