Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strach ma wilcze oczy. Ale czy tak bardzo złe?

Redakcja
Od wieków wilki budziły w ludziach silne emocje. Przez stulecia tępiono je jako zagrożenie dla zwierząt łownych i gospodarskich. Ale dziś, ze względu na ich niewielką liczebność i poznanie ważnej roli, jaką w środowisku pełnią, wymagają one ścisłej ochrony gatunkowej oraz zaangażowania człowieka w przetrwanie tego gatunku.

Coraz bliżej ludzi, coraz bliżej zagrożenia
Wilki są gatunkiem zagrożonym między innymi dlatego, że stopniowo osiedlają się także w nizinnych lasach regionu. Młode, dojrzałe osobniki wędrują czasem nawet na odległość kilkuset kilometrów, aby znaleźć partnera i miejsce na założenie grupy rodzinnej. Wędrując pomiędzy kompleksami leśnymi, przez poprzecinane drogami i ludzkimi osiedlami tereny, narażone są na wiele niebezpieczeństw. Nierzadko stają się ofiarami kolizji drogowych, giną we wnykach kłusowników lub są nielegalnie odstrzeliwane. Często też zapadają na podobne jak u psów choroby, które w przypadku dzikich zwierząt okazują się śmiertelnym zagrożeniem. Zdarza się też, że ich szczenięta zabierane są z nor i zabijane lub nielegalnie przetrzymywane przez ludzi.

Ludzko-wilcze animozje...
Najczęstszą przyczyną ludzko-wilczych animozji są szkody wśród zwierząt gospodarskich. Sytuacji takich można jednak uniknąć dzięki właściwej opiece nad inwentarzem oraz stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń. Proste, a skuteczne w użyciu, są fladry (cienkie sznury z przywieszonymi paskami czerwonego, zwiewnego materiału ) oraz pastuchy elektryczne, którymi otacza się pastwiska. Efektywnym sposobem jest posiadanie przeszkolonego owczarka podhalańskiego. Istotną sprawą jest też zabieranie na noc zwierząt z pastwisk. Pozostawione bez opieki są łatwą zdobyczą.

Gdzie po radę i po kasę?
Opis metod ochrony inwentarza znajduje się na stronie Stowarzyszenia dla Natury Wilk. Jeśli chodzi o gratyfikację za szkody wyrządzone przez wilki, trzeba złożyć wniosek w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Informacje, w jaki sposób załatwić tę sprawę, znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej RDOŚ. Dyrekcja prosi też o informacje o występowaniu wilków i udzielaniu pomocy rannym zwierzętom. Informacje można przekazywać za pomocą formularza do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, a także bezpośrednio do pracowników Stowarzyszenia, czyli: dr Sabiny Pierużek-Nowak ([email protected]; tel. 606-110-046), jak również do Roberta Mysłajka (e-mail: [email protected]; tel. 788-795-353). Pomogą ludziom oraz wilkom.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto