Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stary kościół w Rybniku w remoncie! Pomaga finansowo miasto

Aleksander Król
Aleksander Król
Trwa remont zabytkowego, barokowego kościoła Matki Bożej Bolesnej w Rybniku. Prace w "Starym Kościele" prowadzone są przy finansowym wsparciu miasta Rybnika.

Stary kościół w Rybniku w remoncie! Pomaga finansowo miasto

Trwa remont zabytkowego, barokowego kościoła Matki Bożej Bolesnej w Rybniku. Prace w "Starym Kościele" prowadzone są przy finansowym wsparciu miasta Rybnika.

Na wrześniowej sesji Rady Miasta Rybnika radni zdecydowali o przekazaniu kwoty 95 tys. zł z budżetu miasta na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane, polegające na remoncie więźby dachowej i sklepień poddasza w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Bolesnej, wpisanym do rejestru zabytków. Przekazana dotacja to 20 proc. kosztów całego remontu, wycenionego w sumie na 451,5 tys. zł.

Drewniana więźba dachowa XVIII-wiecznej świątyni, od czasu do czasu remontowana, przetrwała w pierwotnej formie do dziś z większością autentycznej substancji budowlanej.

- Ostatni remont konstrukcji dachowej i poddasza, włącznie z wymianą pokrycia dachu na kościele miał miejsce w latach 90. XX wieku – przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

- Obecnie zabytkowa konstrukcja dachu starego rybnickiego kościoła wymaga kolejnych, dość poważnych, zabiegów naprawczych i remontowych, aby wzmocnić i utrzymać nadal w dobrym stanie substancję budowlaną, a jednocześnie poprawić parametry termoizolacyjne samego kościoła poprzez wykonanie ocieplenia na sklepieniu nad nawą kościoła – przekonuje prezydent.

Prace muszą być wykonane jeszcze w tym roku. Dach jest najważniejszym elementem zabezpieczającym cały budynek. Zły stan techniczny dachu powoduje osłabienie całej budowli, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty cennego dla dziedzictwa materialnego i historii miasta obiektu, który jest świadectwem wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej w naszym mieście.

Wykonanie prac remontowych na poddaszu oraz naprawa i rekonstrukcja uszkodzonych elementów konstrukcji dachowej, wzmocnienie stropu nad nawą i prezbiterium jest konieczne, aby uratować ten zabytkowy obiekt przed zniszczeniem.

Warto dodać, że niezależnie od remontu kościoła, Zarząd Zieleni Miejskiej prowadzi w tej chwili prace również w jego najbliższym otoczeniu. Nowy wygląd zyskuje skwer z zabytkową figurą Św. Jana Nepomucena, którą wkrótce otoczą nowo posadzone drzewa: w połowie października pojawią tam m.in. cztery głogi.

Historia Starego Kościoła

Historia budowy świątyni (zwanej przez rybniczan „Starym Kościołem”) sięga końca XVIII wieku, kiedy to Rybnik stał się miastem królewskim, a władca pruski Fryderyk II Wielki podjął decyzję o przebudowie zamku rybnickiego na potrzeby inwalidów wojennych.

Król wysłał do Rybnika swojego nadwornego architekta Fryderyka Ilgnera, który przebudował zamek, wybudował kościół ewangelicki, głównie dla przybyszów, a dla mieszkańców wyznania rzymsko-katolickiego, których liczba znacznie wzrosła od czasów średniowiecza, ze względu na mocno podupadły wówczas już kościół parafialny na tzw. Górce Kościelnej (dziś – akademicki), zaprojektował i wybudował barokowy kościół MB Bolesnej.

Forma architektoniczna świątyni z wieżą w fasadzie, apsydialnym prezbiterium i wysokim dachem z dwoma rzędami półokrągłych lukarn, nie uległa zmianie przez kolejne wieki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto