Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stara Kiszewa. Parafia istnieje od 7 wieków

eda
Początki powstania parafii pw. Św. Marcina w Starej Kiszewie datuje się na XIV wiek. Prawdopodobnie pierwszy kościół, jaki powstał w tej miejscowości, był drewniany. Mieścił się tam, gdzie dzisiaj stoi plebania. - Te informacje znalazły potwierdzenie w momencie, gdy budowaliśmy plebanię - mówi ks. prałat, dziekan dekanatu zblewskiego Stanisław Lenz, proboszcz parafii pw. Św. Marcina w Starej Kiszewie. - Wówczas też podczas wykopów znaleźliśmy szczątki, które mogłyby o tym świadczyć.

Następny kościół również został wybudowany z drewna. Stał jednak w miejscu, gdzie obecnie znajduje się świątynia. Dzisiejsza została oddana do użytku w 1892 roku. Jest ona zbudowana z cegły, w stylu neogotyckim. Wewnętrzne ściany kościoła zdobią malowidła przedstawiające sceny z życia św. Marcina. Wykonał je Włodzimierz Niewęgłowski ps. Brzoza. Powstały one w latach 60. Parafia w Starej Kiszewie należy do jednej z większych. Należą do niej takie miejscowości jak Bar-toszylas, Boże Pole, Chwarzenko, Chwarzno, Foshuta, Górne Maliki, Nowy Bukowiec, Pałubin, Stary Bukowiec, Stara Kiszewa, Struga, Strzelki, Wygonin, a także Zamek Kiszewski. Warto dodać, że w Starym Bukowcu działa także kościół filialny pw. Matki Bożej Królowej Polski. Powstał on w 1992 roku z inicjatywy mieszkańców, na miejscu dawnej sali gimnastycznej. - Przed siedemnastoma laty nie wszyscy byli tak zmotoryzowani jak dzisiaj, a w Starym Bukowcu było sporo dzieci - mówi ks. Stanisław Lenz. - Dlatego też jak najbardziej poparliśmy tę inicjatywę. Dzisiaj mieszkańcy Starego Bukowca oraz okolicznych miejscowości mogą korzystać także z tej świątyni.
Licząca ponad sto lat świątynia w Starej Kiszewie wymaga remontów. Dlatego od wielu lat sporo się tam dzieje. Wśród inwestycji należy wspomnieć m.in. o remoncie organów, malowaniu kościoła, wykonaniu nowego ogrodzenia wokół cmentarza, pokrycia dachowego, cho-dnika z kostki brukowej wokół kościoła. Wewnątrz odnowiono prezbiterium z ołtarzami, amboną, a także wykonano nagłośnienie. Nowością jest także Grota Matki Bożej, którą wybudowano w ub. r. przy kościele. Proboszcz parafii cieszy się dużą sympatią. Agata, uczennica II kl. szkoły podstawowej napisała o nim wiersz. "Kto mi głowę wodą przy chrzcie polewał? Kto ze mną w zerówce piosenki o Bogu śpiewał? Kto nauczył mnie modlitwy do Boga w niebie? Kogo widzę w kościele przy ołtarzu? Ciebie. Nasz proboszcz choć siwą ma głowę, to zawsze dociera do swych świętych słowem. Słuchają Go wszyscy i starzy i młodzi, jak dobry pasterz parafii przewodzi."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto