Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog zaatakował Rybnik. A Kraków "zielony" bo wprowadził zakaz spalania węgla?

Redakcja
Smog zaatakował Rybnik. Temperatura w okolicach zera i od razu smog zaatakował śląskie miasta. Mapy smogowe województwa śląskiego od rana są pomarańczowo-czerwone. Normy stężenia niebezpiecznych pyłów przekroczone są w wielu miejscowościach - między innymi w Gliwicach, Rybniku, Sosnowcu, Częstochowie, czy Zawierciu.

Smog zaatakował Rybnik. A Kraków "zielony" bo wprowadził zakaz spalania węgla?

Temperatura w okolicach zera i od razu smog zaatakował śląskie miasta. Mapy smogowe województwa śląskiego od rana są pomarańczowo-czerwone. Normy stężenia niebezpiecznych pyłów przekroczone są w wielu miejscowościach - między innymi w Gliwicach, Rybniku, Sosnowcu, Częstochowie, czy Zawierciu.

Tragicznie było w nocy (normy przekroczone o kilkaset procent) ale wciąż smog wisi nad Rybnikiem.

Bardzo zła jakość powietrza w tej chwili jest w Czerwionce-Leszczynach. Tu normy stężenie PM10 wynoszą 129 µg/m³ i przekroczone są o 258 proc.

Niedobrze jest w Rybniku, a szczególnie w dzielnicach domków jednorodzinnych - np. w Gotartowicach - stężenie szkodliwego PM 10 wynosi o godz. 9.30 - 109 µg/m³ (czyli 217 proc.).

"To nie jest dzień na spacer z dziećmi" - ostrzega aplikacja Airly mieszkańców Gliwic, które na mapie smogowej również są pomarańczowe.
Czujnik na ulicy Norberta Barlickiego pokazuje teraz przekroczenia PM10 o 184 proc.

Fatalny jest odczyt z urządzenia pomiarowego na ulicy Jana III Sobieskiego w Zabrzu.

A chyba najgorzej jest teraz w Zawierciu, gdzie czujnik zainstalowany na ulicy 11 listopada pokazuje przekroczenia trującego PM10 o 490 proc. normy (245 µg/m³).

Mieszkańcy Śląska i Zagłębia duszą się w smogu od niedzielnego wieczora. Tymczasem w Krakowie, mieście które dotąd było jednym z najbardziej zanieczyszczonych jeśli chodzi o jakość powietrza, mapy smogowe były wczoraj wieczór zielone!

- Ta zielona plama to Kraków, który jest pierwszym w Polsce miastem z zakazem ogrzewania paliwami stałymi.
Kolor punktów opisuje oczywiście jakość powietrza. A im bardziej zielono tym lepiej - informował w niedzielę w nocy SmogLab.

- Widać efekty wprowadzonego przez Kraków zakazu spalania paliw stałych w centrum - komentują mieszkańcy.

Tymczasem Minister środowiska obniżył progi alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza spełniając częściowo postulaty Polskiego Alarmu Smogowego. W tym sezonie grzewczym alarm smogowy ogłaszany będzie przy poziomie 150 ug/m3. Nowe poziomy wciąż odbiegają od rekomendacji Ministerstwa Zdrowia.

Poziom alarmowy jest to taka wysokość stężenia pyłu PM10 powyżej której instytucje państwowe i lokalne zobowiązane są podjąć natychmiastowe działania zaradcze obniżające groźne stężenie pyłów. Od siedmiu lat próg alarmowania wynosił 300 ug/m3 – poziom tak wysoki, że w niektórych latach w Polsce praktycznie niewystępujący. Nowy, obniżony próg – 150 ug/m3 pozwoli skuteczniej ostrzegać społeczeństwo przed zagrożeniem.

- Nasz pierwszy apel do ministra środowiska o obniżenie progów alarmowania wystosowaliśmy 4 lata temu - 15 listopada 2015 roku. Cieszę się, że minister Kowalczyk dostrzegł nasze starania i częściowo przychylił się do naszych postulatów – skomentował Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy powinni unikać wysokich stężeń zanieczyszczenia powietrza. Teraz alarmy smogowe będą pojawiać się przy stężeniach 150 ug/m3, czyli będziemy słyszeć o zanieczyszczeniu powietrza częściej. Oznacza to również konieczność wzmożenia działań antysmogowych ze strony Ministerstwa Środowiska – mam na myśli naprawę dysfunkcjonalnego programu Czyste Powietrze – dodaje Guła. To w gestii ministra środowiska leżą fundusze przeznaczone na realizację programu likwidacji kopciuchów.

PAS od lat apelował o obniżenie poziomu alarmowego. Przychylał się do rekomendacji ogłoszonych przez Ministerstwo Zdrowia – 80 ug/m3, czyli poziomu takiego jaki obowiązuje obecnie we Francji, czy Włoszech. Obecnie, przy progach alarmowania wynoszących 150 ug/m3 konieczne jest określenie ścieżki dojścia do progu docelowego jakim jest 80 ug/m3.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto