Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Rybniku: Normy znów przekroczone. Jaki pomysł na rozwiązanie problemu?

Barbara Kubica
Smog w Rybniku: Od początku listopada, każdego dnia, dopuszczalne normy pozioumu pyłu zawieszonego w Rybniku, są przekraczane. Z tego powodu oddycha nam się fatalnie. Co z tym można zrobić?

Smog w Rybniku: Normy od początku listopada są przekroczone

Smog w Rybniku znów się utrzymuje. Od początku listopada, każdego dnia dopuszczalne normy pyłu PM 10 są przekroczone. 7 listopada stężenie pyły wynosiło 152 mikrogram na metr sześcienny (a na norma wynosi 50). O fatalnej jakości powietrza w Rybniku wiedzą wszyscy - władze miasta, władze województwa. Co z tym zrobią? Miasto Rybnik podpisało kilka dni temu z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie umowę na dofinansowanie ze środków unijnych stworzenia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Rybnika. - Stworzenie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Rybnika jest kolejnym krokiem w kierunku podjęcia skutecznej walki o bezzwrotne środki zewnętrzne wspomagające działania na rzecz poprawy jakości powietrza w naszym regionie. Jest to jeden z absolutnych priorytetów naszego miasta na nową perspektywę 2014-2020 - mówią urzędnicy z Rybnika.

Zgodnie z wymaganiami Komisji Europejskiej, Plany Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN) w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 będą stanowić podstawę do ubiegania się o jakiekolwiek bezzwrotne dotacje z zakresu m.in.: walki z niską emisją, energooszczędności infrastruktury, niskoemisyjnego transportu. Zgodnie z przyjętymi zasadami każdy PGN musi obowiązkowo zawierać w sobie m.in. bazę danych pozwalającą na ocenę gospodarki energią na terenie miasta oraz inwentaryzację emisji gazów cieplarnianych. W ramach działań związanych z tworzeniem planu przewidziano także przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla powstałego dokumentu.

Dofinansowanie na stworzenie planu wynosi 70 048,50 zł, co stanowi 85% zakładanych kosztów przedsięwzięcia. Opracowanie planu zostało rozpoczęte w dniu 8 sierpnia 2014 r., zaś zakończenie projektu przewidziane jest na lipiec 2015 r.

Małgorzata Kuchna, kierownik zespołu funduszy europejskich w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, podkreśla, że stworzenie planu jest konieczne dla miast, które chcą walczyć z niską emisją. - Już wiadomo, że podstawą do pozyskiwania unijnych środków w nowej perspektywie unijnej, będą planu gospodarki niskoemisyjnej, które muszą stworzyć gminy. Rybnik – miasto na Śląsku, gdzie oddycha się najgorzej właśnie jest na etapie przygotowywania takiego planu. Potrwa do lipca przyszłego roku. – Bezpieczeństwo energetyczne i likwidacja niskiej emisji – to nowe kierunki, które w nowej perspektywie unijnej są kierunkami priorytetowymi, tak jak do tej pory była to gospodarka wodno-ściekowa czy odpady - mówi Małgorzata Kuchna. - W nowej perspektywie unijnej przede wszystkim efektywność jest rozumiana bardzo szeroko i po raz pierwszy są możliwości sfinansowania i termomodernizacji w sensie budownictwa mieszkaniowego – tego do tej pory nie było – to duża szansa modernizacji budynków mieszkalnych, a nie tylko budynków użyteczności publicznej. Mówimy o pozyskiwaniu środków dla spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych - dodaje.

POLUB NAS NA FACEBOOKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto