Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog szkodzi płodom w łonie matki. Dzieci mają niższy iloraz inteligencji WIDEO

Aleksander Król
Aleksander Król
Smog szkodzi płodom rozwijającym się w łonie matki - zdradza dr Katarzyna Musioł, ordynator pediatrii w rybnickim szpitalu. - Pyły nie tylko szkodzą osobom dorosłym i dzieciom ale przenikają przez łożysko do rozwijającego się płodu - mówi dr Katarzyna Musioł, dodając, że badania wykazały, że matki, które przebywały w zanieczyszczonym środowisku rodziły dzieci, które miały mniejszą masę urodzeniową, a potem po kilku latach większą skłonność do infekcji i astmy. A badanie tych dzieci w wieku 10 lat wykazało, że miały mniejszy iloraz inteligencji.

Smog szkodzi płodom rozwijającym się w łonie matki ujawniła dr Katarzyna Musioł, ordynator pediatrii w rybnickim szpitalu podczas wyjazdowego parlamentarnego zespołu antysmogowego, który w piątek 7 lutego spotkał się w zabytkowej kopalni Ignacy w Niewiadomiu.

Pani doktor tłumaczyła, że niebezpieczne dla zdrowia i życia cząstki pyłów, będące składowymi smogu są mniejsze od komórek krwi. Erytrocyt ma średnicę około 8 mikrometrów, a niebezpieczne cząstki mogą mieć średnicę nawet 2,5 i 1 mikrometra, czyli znacznie mniejszą.

- Badania wykazują, że 5-minutowa inhalacja powietrzem zanieczyszczonym sprawia, że do każdej komórki naszego organizmu te pyły docierają, mają szybką zdolność penetracji - mówi dr Katarzyna Musioł.

Tłumaczy, że drobinki sadzy oklejone są różnymi substancjami - metalami ciężkimi, dioksynami, furanami, węglowodorami i są przenoszone w postaci areozolu do bardzo odległych miejsc.

Tłumaczy, że skład pyłów jest bardzo różny ale w Polsce za emisję pyłów PM10 odpowiada niska emisja, podobnie jak za emisję rakotwórczego benzoalfapirenu.

Dodaje, że dzieci i dorośli oddychając zanieczyszczonym powietrzem inhalują te pyłki, a one osadzają się w noso-gardle, tchawicy, oskrzelach, płucach i wywołują stan zapalny.

Smog szkodzi płodom rozwijającym się w łonie matki

- Pyły nie tylko szkodzą osobom dorosłym i dzieciom ale przenikają przez łożysko do płodu rozwijającego się w łonie matki. Polskie badanie profesora Jędrychowskiego z Krakowa, który przebadał 500 kobiet ciężarnych, udowodniły że matki , które przebywały w zanieczyszczonym środowisku rodziły dzieci, które miały mniejszą masę urodzeniową , mniejszy obwód główki, mniejszą długość urodzeniową - mówi dr Katarzyna Musioł.

- Potem w badaniu follow up, po 5 latach okazało się, że te dzieci mają mniejszą pojemność życiową płuc, co przekładało się na większą skłonność do infekcji, częstsze występowanie astmy. A badanie tych dzieci w wieku 10 lat wykazało, że miały mniejszy iloraz inteligencji - dodaje.

Powołuje się też na badania wykonywane w Londynie. - Badanie londyńskie na bardzo dużej grupie kobiet – w ciągu ostatnich 4 lat oceniono 540 tys. porodów - również wykazało korelację między zanieczyszczonym powietrzem, a gorzej rozwijającym się płodem. - Kobiety, które przebywają w zanieczyszczonym powietrzu rodzą dzieci mniejsze. Gorzej się rozwijają w łonie matki gdy mama przebywa w zanieczyszczonym środowisku - mówi Musioł.


Dr. Katarzyna Musioł przejęła stery rybnickiej pediatrii w październiku 2017 roku, zostając ordynatorem oddziału pediatrycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.
Już kilka miesięcy później powstała fundacja „mAli wspaniali”, wspierająca oddział dziecięcy, który zmienił się nie do poznania, stając się bardziej przyjazny małym pacjentom. Zaś doktor Musioł (posiada dwie specjalizacje: z pediatrii oraz onkologii i hematologii dziecięcej) rozpoczęła swoją walkę ze smogiem, odważnie mówiąc o wpływie szkodliwych substancji na zdrowie dzieci.

Akcja Karny Kopciuch

O konieczności likwidacji kopciuchów ma przypominać także medialna akcja Karny Kopciuch (którą wymyślił portal rybnik.com.pl i do której dziennikzachodni.pl i rybnik.naszemiasto.pl się przyłączyły).
Akcja społeczna Karny Kopciuch ma na celu pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci. Organizatorzy w „trzech krokach” mobilizują trucicieli do zmiany postępowania i wymiany źródła ciepła. Dodatkowo, rozdawane są nieodpłatnie naklejki „Karny Kopciuch za trucie sąsiada”. Przyjmujemy na karnykopciuch.pl zgłoszenia dotyczące domów, które zatruwają okolice. W pierwszym kroku edukujemy, w drugim kontrolujemy, w trzecim piętnujemy.

Wejdź na stronę akcji społecznej Karny Kopciuch:
AKCJA KARNY KOPCIUCH

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto