Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sławne osoby, u których zdiagnozowano epilepsję. Wśród nich Prince, Elton John, Melanie Griffith i inni

Redakcja
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Epilepsja to jedna z najczęstszych chorób neurologicznych na świecie. Choruje na nią ok. 50 milionów ludzi na całym świecie. Padaczka nie omija też znanych osób – choroba dotknęła wielu artystów, muzyków, aktorów, polityków i sportowców. Zobacz, jakie znane osoby dowiedziały się, że są chore na epilepsję.

Spis treści

Znane osoby, u których zdiagnozowano epilepsję

Epilepsja, znana też jako padaczka, to powszechny zespół zaburzeń neurologicznych, które charakteryzują się napadami padaczkowymi.

Około 50 milionów ludzi na całym świecie cierpi na padaczkę, co czyni ją jedną z najczęstszych chorób neurologicznych na świecie – podaje Światowa Organizacja Zdrowia.

Prince, Elton John, Melanie Griffith
Padaczkę zdiagnozowano m.in. u Prince'a, Eltona Johna i Melanie Griffith. Zobacz, kto jeszcze usłyszał taką diagnozę. AKPA/Retna/Photoshot/REPORTER/OLI SCARFF/AFP/East News

Wśród chorych na epilepsję jest wiele znanych osób: muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Na padaczkę mieli chorować m.in. Napoleon Bonaparte, Juliusz Cezar, Kaligula, Aleksander Wielki czy Włodzimierz Lenin. Epilepsja dotknęła też pisarzy Trumana Capote i Fiodora Dostojewskiego oraz malarza Vincenta Van Gogha.

Zobacz najbardziej znanych epileptyków. To osoby, które chorowały na padaczkę od dziecka lub choroba została zdiagnozowana już w dorosłości, często przez nadużywanie narkotyków i alkoholu.

Czy epilepsja i padaczka to to samo?

Czym się różni epilepsja od padaczki? Choć może się wydawać, że te dwie nazwy wskazują na dwie różne dolegliwości, to epilepsja i padaczka dotyczą tego samego schorzenia. Epilepsja to termin specjalistyczny, a padaczka to potoczne określenie choroby, które są stosowane zamiennie.

Epilepsja (lub padaczka) to przewlekła, niezakaźna choroba mózgu, która dotyka około 50 milionów ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się nawracającymi napadami, które są krótkimi epizodami mimowolnych ruchów, które mogą obejmować część ciała (częściowe) lub całe ciało (uogólnione). Czasami towarzyszy im utrata przytomności i kontrola czynności jelit lub pęcherza.

Warto podkreślić, że jeden napad nie oznacza padaczki (nawet 10 proc. ludzi na całym świecie może doświadczyć jednego napadu w ciągu swojego życia). Epilepsję definiuje się jako występowanie dwóch lub więcej niesprowokowanych napadów. Obecnie nie ma lekarstwa na padaczkę, a leki mogą być stosowane w leczeniu objawów. W ciężkich przypadkach nawet leczenie nie może powstrzymać napadów.

Co może wywołać atak epilepsji?

U około połowy osób chorych na padaczkę nie można ustalić przyczyny napadów – podaje WHO. Czynnikiem wyzwalającym, czyli sytuacją lub zdarzeniem, które mogą wywołać napad, mogą być określone czynności lub zdarzenia, podczas gdy inne nie mają żadnych czynników wyzwalających napady.

Niektóre czynniki wyzwalające napady padaczki to:

  • pominięte leki,
  • brak snu (przemęczenie, niewystarczająca ilość snu),
  • stres,
  • infekcja lub choroba,
  • zmiany hormonalne (dojrzewanie, miesiączka, menopauza),
  • odwodnienie,
  • niski poziom cukru we krwi,
  • spożywanie alkoholu lub narkotyków,
  • stosowanie niektórych leków,
  • jasne, migające lub migoczące światła.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sławne osoby, u których zdiagnozowano epilepsję. Wśród nich Prince, Elton John, Melanie Griffith i inni - Strona Zdrowia

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto