Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie: Rehabilitacja po COVID będzie bezpłatna. W woj. śląskim świadczenie realizuje już 25 placówek

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc. mat. prasowe / Centrum REHABILIS w Katowicach
Rehabilitacja po koronawirusie w woj. śląskim. Kolejna placówka w Katowicach zawarła kontrakt na realizację rehabilitacji pocovidowej. Łącznie już 25 ośrodków w woj. śląskim pomaga ozdrowieńcom dojść od siebie po przebyciu COVID-19. Mogą korzystać z zabiegów rehabilitacji zarówno w gabinetach fizjoterapii, jak i w szpitalach i sanatoriach. Wszystko na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Nowo powstałe Centrum REHABILIS w Katowicach może przyjąć dziennie nawet pół tysiąca pacjentów. Jak zapowiadają zarządzający placówką, terminy są krótkie, praktycznie z dnia na dzień, wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego.

Nawet 500 pacjentów dziennie może przyjąć Centrum REHABILIS w Katowicach, które powstało w miejscu dawnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Rekreacyjnego KWK Murcki. – Terminy są krótkie, praktycznie z dnia na dzień, wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego – przekonuje Joanna Rutkowska, dyrektorka zarządzająca ds. rehabilitacji katowickiego centrum.

Zawarty z Narodowym Funduszem Zdrowia kontrakt katowickiej przychodni obejmuje rehabilitację w trybie ambulatoryjnym. W praktyce oznacza to, że pacjenci nie muszą przebywać całą dobę w ośrodku, a przychodzą wyłącznie na konkretne zabiegi. – Jesienią tego roku do dyspozycji pacjentów z oddalonych miast oddamy specjalnie przygotowany hotel, który powstaje w przyległym budynku – zapowiada Joanna Rutkowska.

Rehabilitacja pocovidowa. Dlaczego warto?

Korzyści z 6-tygodniowej rehabilitacji są niezaprzeczalne. – Dzięki rehabilitacji pacjenci, którzy chorowali na COVID-19 i utrzymują się u nich m.in. duszność czy osłabienie, szybciej wracają do pełnej sprawności – poprawiając swoją sprawność oddechową oraz zwiększając wydolność wysiłkową – zapewnia dr n. med. Wiesław Rycerski, konsultant wojewódzki ds. rehabilitacji, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, związany także z Centrum REHABILIS.

Terapia polega na wykonywaniu treningów oddechowych, wytrzymałościowych i interwałowych. Wszystko po to, aby pacjenci jak najszybciej odzyskiwali pełną sprawność. Ponadto pacjenci poznają ćwiczenia, które będą mogli samodzielnie i bezpiecznie wykonać w domu - po zakończeniu programu. W zależności od potrzeb i stanu zdrowia chorego, możliwe jest włączenie dodatkowych elementów terapii, m.in. technik odkrztuszania, treningu równowagi, specjalnych metod rehabilitacji dla pacjentów z problemami neurologicznymi.

Skala powikłań ogromna. Coraz więcej placówek rehabilituje ozdrowieńców

Obecnie w województwie śląskim rehabilitację po COVID-19 na koszt NFZ realizuje 25 placówek, w tym niektóre zarówno w trybie stacjonarnym (szpitale i sanatoria), jak i ambulatoryjnym. 16 gabinetów fizjoterapeutycznych zapewnia pomoc pacjentom po COVID-19 w warunkach ambulatoryjnych, a 13 placówek medycznych i uzdrowisk prowadzi rehabilitację stacjonarną.

Pierwszą placówką realizującą w regionie świadczenie było Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "REPTY" w Tarnowskich Górach. Obecnie prowadzi rehabilitację zarówno w trybie ambulatoryjnym, jak i stacjonarnym. Takie placówki są u nas cztery. Poza "Reptami" są to także: Beskidzki Zespół Leczniczo-Rehabilitacyjny Szpital Opieki Długoterminowej w Jaworzu, Śląskie Centrum Rehabilitacji i Prewencji w Ustroniu oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku.

Skala powikłań po przejściu COVID-19 jest ogromna. – Szacuje się, że powikłania dotyczą aż 20 proc. pacjentów, którzy podlegali hospitalizacji i kilku procent tych, którzy przechodzili zakażenie koronawirusem w domach – mówił podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W całej Polsce obecnie już blisko tysiąc placówek realizuje rehabilitację po COVID-19. W tym 618 w warunkach ambulatoryjnych, 161 podmiotów zapewnia rehabilitację domową, a 179 placówek - w trybie stacjonarnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śląskie: Rehabilitacja po COVID będzie bezpłatna. W woj. śląskim świadczenie realizuje już 25 placówek - Katowice Nasze Miasto

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto