Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie: Czy właściciele kąpielisk oszczędzają na ratownikach?

Michał Wroński
Kąpielisko Żabka w Łaziskach Górnych
Kąpielisko Żabka w Łaziskach Górnych Arkadiusz Ławrywianiec
Czerwiec mamy wyjątkowo upalny. Dziś i jutro temperatura w regionie sięgnie 29 stopni Celsjusza w cieniu. Zdaniem synoptyków, gorący ma być też koniec miesiąca. Tysiące ludzi ruszą poza miasto szukać ochłody w wodzie. I tu czeka ich przykra niespodzianka.

W całym województwie będzie można się legalnie pluskać tylko w 19 miejscach - tyle kąpielisk oraz miejsc wykorzystywanych do kąpieli zgłoszono do sanepidu i tylko tam bezpieczeństwa kąpiących się pilnować będą ratownicy. Jak skutecznie - to zależy od ich liczby.

Zgodnie z przepisami, każde 50 metrów linii brzegowej powinien dozorować jeden ratownik. Tyle teoria. W praktyce - jak przyznaje Wiktor Zajączkowski, prezes Zarządu Wojewódzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach - właściciele plaż i ośrodków wypoczynkowych coraz częściej oszczędzają na ratownikach bądź proponując im śmiesznie niskie wynagrodzenie, bądź zatrudniając niedoświadczonych adeptów tego fachu, bądź wręcz ograniczając ich liczbę.

- Jeśli na całym zbiorniku Nakło-Chechło jest czterech ratowników, a w weekendy przyjeżdża tam 100 tysięcy ludzi, to o czym my mówimy - pyta retorycznie Zajączkowski. Jak zapewnia, problemem nie jest brak kadry, ani jej wyjazdy w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy nad Bałtyk lub poza granice Polski.

- Podczas sezonu zajęcie w regionie może znaleźć 500 ratowników, a nasz oddział liczy ich 5700 - podkreśla Zajączkowski.

Za brak dostatecznej ilości ratowników na kąpielisku jego zarządcy grozi mandat. Tyle tylko, że aby wyegzekwować ten przepis, WOPR-owcy za każdym razem muszą wzywać policję.

- Poza tym 500 złotych kary nie robi wielkiego wrażenia - komentują ratownicy.

Tu spotkasz ratowników

Dąbrowa Górnicza: od 15 czerwca ratownicy pojawią się na Pogorii I. Weekendowe patrole na Pogorii III są już dzisiaj, od lipca powinny również pojawić się w dni robocze.

Sosnowiec: od 23 czerwca ratowników będzie można spotkać na "Stawikach", "Niwce" i "Sielcu".

Gliwice: od 18 czerwca codzienne dyżury ratownicy pełnić będą na kąpielisku "Czechowice" (obecnie są tylko w weekendy), a także w Pławniowicach i Kąpielisku Leśnym.

Kłobuck: od 24 czerwca do 31 sierpnia (między godz. 10 a 18) ratownicy dyżurować będą na "Zakrzówku".

Nakło: na zbiorniku "Chechło" ratowników można obecnie spotkać tylko w weekendy, jeszcze w czerwcu mają się także pojawić w dni robocze.

Jak skutecznie zapobiegać oszczędzaniu na bezpieczeństwie?

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto