MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Skromny wielki patron

MARCIN KASPRZYK
Przed galą kompozytor chętnie rozdawał autografy.  MARCIN KASPRZYK
Przed galą kompozytor chętnie rozdawał autografy. MARCIN KASPRZYK
Wczoraj w Wodzisławiu odbyła się niezwykła uroczystość. Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia, która obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia, otrzymała imię Wojciecha Kilara.

Wczoraj w Wodzisławiu odbyła się niezwykła uroczystość. Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia, która obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia, otrzymała imię Wojciecha Kilara. Wybitny kompozytor przybył do miasta osobiście, by odsłonić tablicę z nową nazwą placówki.

- Wybraliśmy Wojciecha Kilara na naszego patrona, bo to jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów. Poza tym mieszka na Śląsku i jest z naszym regionem bardzo związany - mówił Lucjan Łucki, dyrektor wodzisławskiej szkoły.

Przypomnijmy, iż patron placówki jest autorem m.in. słynnej "Mszy o pokój", oraz muzyki do wielu filmów, m.in. "Draculi" Francisa Forda Coppoli. Wczorajsze uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, którą odprawił ks. proboszcz Bogusław Płonka. Później władze miasta, szkoły i zaproszeni goście spotkali się w sali MOK-u "Centrum" na uroczystej gali, którą prowadziła Danuta Węgrzyk. Wojciecha Kilara przywitano owacjami na stojąco. Odczytano również list ministra kultury o nadaniu szkole imienia wielkiego kompozytora.

- Bardzo cieszę się z tego wyróżnienia. Choć pochodzę ze Lwowa, związałem się ze Śląskiem. Mieszkam tu już pół wieku. Jest to więc moja druga mała ojczyzna - mówił Wojciech Kilar. Kompozytor był szczerze wzruszony i dodał skromnie, że będzie starał się być godnym patronem placówki. - Talent zależy od bardzo różnych czynników. Kompozytorzy mają wzloty i upadki. Mogę jednak zapewnić, że swoim życiem będę zabiegał o to, aby zasłużyć na to wyróżnienie i nie zawiodę was - mówił KIlar.

W dalszej części uroczystości odbył się koncert, w którym wystąpili m.in. uczniowie i absolwenci wodzisławskiej szkoły muzycznej. Grali Aleksander Mocek, Anna Hajok, Marek Świerczek, Aleksandra Jędrzejewska, Kamil Staszowski, Andrzej Otremba i Radosław Soroka. Wystąpiły również Orkiestra Kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku oraz Orkiestra Dęta Szkoły Muzycznej w Jastrzębiu Zdroju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto