Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sierp i młot znów na Placu Wolności w Rybniku

Aleksander Król
aleksander król
Konsternacja w Rybniku. Nad miastem, tak jak dawniej, znów "wisi" radziecka gwiazda, sierp i młot. Na ścianie jednej z kamienic, znajdujących się na Placu Wolności, w samym sercu Rybnika, pojawiły się symbole minionej epoki.

- Zamalowali kiedyś tę gwiazdę, a teraz znowu wychodzi. Widać Związek Radziecki nigdy nie pozwoli nam o sobie zapomnieć - mówi Andrzej Potocki, mieszkaniec Rybnika, którego spotkaliśmy na Placu Wolności.

Od kilku dni wszyscy przecierają tu ze zdumienia oczy. Dotąd Plac Wolności był raczej symbolem nowoczesności. To tu znajduje się Centrum Rozrywkowo-Handlowe Focus Mall i najpiękniejsza w regionie, szklana fontanna. A tu coś takiego.

- O jasny gwint, komuna wraca? - mówi Damian Wrocki, gdy pokazujemy mu poszarzałą gwiazdę. Dawniej była ostro czerwona, narzucała się. Teraz ledwo ją widać. Ale to wystarczy, by wróciły wspomnienia.

- Widać w PRL-u mieli lepsze farby niż teraz. Zresztą nie tylko farby. Ludzie przynajmniej mieli robota. Co z tego, że sklepy są pełne towaru, jak nikogo na to nie stać. A jak wesoło było podczas pochodów pierwszomajowych - mówi Karol Sitek i wydaje się, że wcale nie żartuje.

- Właśnie pod tą kamienicą z sierpem i młotem w latach w latach 70 i 80 budowano trybuny pierwszomajowych pochodów. Plac Wolności był bardzo reprezentacyjny. Nieprzypadkowo propagandowe hasła i radzieckie symbole malowano na budynku obok schodów do nowo wybudowanego teatru. Ludzie idąc od ulicy Chrobrego w stronę Gliwickiej patrzyli na tą gwiazdę - mówi Bogdan Kloch, dyrektor rybnickiego muzeum.

Co ciekawe, wielu rybniczan uśmiecha się, wspominając pierwszomajowe pochody.
- To były czasy naszej młodości. Wtedy wkurzało człowieka, że musi iść z tą flagą, którą już po wszystkim rzucał gdzieś w bramie, ale teraz wspomina się to z rozrzewnieniem. Zakłady pracy prześcigały się, by jak najlepiej wypaść. Pamiętam, że delegacja elektrowni ściągnęła raz na pochód konie. Zwierzęta bały się tego huku - przecież grała orkiestra górnicza z Chwałowic i ten tłum. Konie strasznie szalały. Jeźdźcy ledwo mogli je utrzymać. Dobrze, że kogoś nie stratowały - wspomina Marian Palicki, mieszkaniec Rybnika.

- A delegacja Zakładów Mięsnych była zawsze bardzo kolorowa. Kobiety miały przypięte do fartuszków wstążeczki. Któraś ze szkół, chyba Mechanik "jechała" na gokartach - dodaje. - Każdy zakład miał swój transparent. Ludzie nieśli tablice z nazwiskami przodowników, czyli najlepszych pracowników. Był wielki cyrk. A dziś? Większość tych zakładów już nie ma. Padł gigant Elrow, nasza Silesia - wylicza Marian Palicki.

O rybnickim maju nie zapomni też Jacek Stochaj. - Byłem wtedy dzieckiem. Pamiętam, że dali nam do ręki chorągiewki i kazali machać. Staliśmy jeden obok drugiego. Uczniowie ze wszystkich szkół utworzyli gigantyczny szpaler. Cieszyliśmy się, bo nie było lekcji. Tylko ojciec był jakiś "nie w sosie". Nie wiedzieliśmy czemu - wspomina Stochaj, który najchętniej odrestaurowałby sierp i młot na kamienicy przy Placu Wolności. - Przeszłości nie zmażemy, a na takiej gwieździe można wiele ugrać. Gdyby ją poczerwienić, mielibyśmy atrakcję turystyczną jakich mało - śmieje się Stochaj. Przecież coraz modniejsze są na przykład knajpki stylizowane na czasy PRL.

W rybnickim muzeum tłumaczą, że takich malunków, jak ten, którego fragment ukazał się na ścianie kamienicy w mieście było mnóstwo.
- Znajdowały się na większości bloków przy ulicy Kościuszki. Jeszcze do niedawna taki malunek z propagandowym hasłem znajdował się obok rynku, tam, gdzie teraz jest restauracja Delicje - mówi Kloch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto