Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sejmik "zlekceważył Rybnik i problem smogu". Nie dopuścił nawet do dyskusji

Aleksander Król
Sejmik województwa śląskiego nie przychylił się do prośby rady miasta Rybnika, by zająć się uchwałą dotyczącą smogu. Przewodniczący sejmiku nie dopuścił nawet do głosu Wojciecha Kiljańczyka, przewodniczącego rady Miasta Rybnika. - Mamy do czynienia z grą pozorów, markowaniem działań ze strony PiS-u w zakresie walki z niską emisją - mówi Łukasz Kłosek, rady miasta Rybnika.

Sejmik województwa śląskiego nie przychylił się do prośby rady miasta Rybnika, by zająć się uchwałą dotyczącą smogu. Przewodniczący sejmiku nie dopuścił nawet do głosu Wojciecha Kiljańczyka, przewodniczącego rady Miasta Rybnika. Dziś przed teatrem w Rybniku odbyła się konferencja w tej sprawie.

- Pod koniec lutego przyjęliśmy jako rada miasta Rybnika uchwałę w sprawie uchwały antysmogowej w województwie śląskim. Chodzi o to, by na obszarze miasta Rybnika przyspieszyć realizację terminów z uchwały antysmogowej a oprócz tego chcemy by w nowych budynkach nie można było instalować pieców węglowych. Na początku marca wysłałem pismo do pana przewodniczącego sejmiku śląskiego razem z uchwałą w tej sprawie. Otrzymałem pismo zwrotne, że konwent przyjął decyzję by takiej uchwały nie wprowadzać na obrady sejmiku województwa śląskiego. W związku z tym odpowiedziałem panu przewodniczącemu, że konwent jest ciałem nieformalnym, w związku z czym proszę o debatę, merytoryczną rozmowę o szczególnej sytuacji Rybnika. Niestety pan przewodniczący uznał, że nie będzie podejmował sprawy Rybnika. W tej sytuacji przy wsparciu pana radnego wojewódzkiego Grzegorza Wolnika 20 maja wziąłem udział w sesji sejmiku wojewódzkiego. Niestety nie zostałem dopuszczony do głosu. Nie miałem możliwości by wytłumaczyć radnym wojewódzkim dlaczego zależy nam na tym, by przyspieszyć uchwałę antysmogową na obszarze miasta Rybnika - mówi Wojciech Kiljańczyk, przewodnicząc rady miasta Rybnika.

Rady sejmiku wojewódzkiego Grzegorz Wolnik mówi o skandalu

Z przykrością muszę stwierdzić, że stała się rzecz absolutnie bez precedensu, by na forum jednego z organów samorządu, nie wysłuchać innego samorządu. Przypomnę samorządy nie są wobec siebie zhierarchizowane, jesteśmy wobec siebie równi. Równie dobrze ja zabieram głos na sesji rady miasta Rybnika, powinno być to naturalne, że na sejmiku może wystąpić przewodniczący rady miasta Rybnika. Jest to skandaliczna sprawa ponieważ formalna przepychanka trwała 40 minut a my prosiliśmy o 3 minuty dla pana przewodniczącego by wytłumaczył nad czym mają głosować w zmianie porządku obrad. Gdyby została wprowadzona ta zmiana do porządku mogłaby się odbyć dyskusja. Niestety taki twardy opór ze strony przewodniczącego i klubu PiS że do dyskusji nie doszło. My nie odpuścimy tej sytuacji, na następnej sesji jako klub radnych PO skierujemy po raz kolejny projekt uchwały z którą wystąpiło miasto Rybnik i po raz kolejny będziemy próbowali wprowadzić ten temat pod obrady. Jeżeli po raz kolejny nam się nie uda to skierujemy petycję. Wtedy nie będzie już możliwości by z formalnego punktu widzenia można było utrącić dyskusję. Ja nie przesądzam jakie będzie głosowanie na sejmiku jesli chodzi o samą uchwałę ale bez tej dyskusji cała sytuacja jest niezdrowa - mówi Grzegorz Wolnik.

Radny Łukasz Kłosek mówi o markowaniu działań ze strony PiS.

Petycja nad którą debatowaliśmy w radzie miasta była petycją złożoną przez Rybnicki Alarm Smogowy. My jako radni PO zgłosiliśmy poprawkę dotyczącą zakazu montowania w nowych budynkach pieców węglowych od 1 stycznia 2020 roku. W związku z tym że taka sytuacja miała miejsce w Sejmiku również ten zapis nie wejdzie w życie. My jako radni miasta Rybnika będziemy podejmować dalsze działania, w celu wprowadzenia tego zapisu do życia. Myślę, że wszyscy się zgodzimy, że mamy do czynienia z grą pozorów, markowaniem działań ze strony PiSu w zakresie walki z niską emisją - mówił Kłosek.

Poseł Marek Krząkała mówił o lekceważeniu mieszkańców i problemu smogu

To jest po pierwsze lekceważenie mieszkańców, społeczeństwa obywatelskiego, organizacji pozarządowych, lekceważenie samorządu i kompetencji rady miasta i lekceważenie smogu. Nie pozwolimy by ten temat dzielił nas, bo smog jest ponad podziałami. Zależy nam na zdrowiu mieszkańców i zrobimy wszystko by ten temat powrócił - mówił Krząkała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto