MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik: w Niedobczycach powstanie hospicjum. Artyści nagrali płytę, która pomoże w jego budowie ZDJĘCIA

Karolina Trela
Rybnik: w Niedobczycach powstanie hospicjum. Artyści nagrali płytę, która pomoże w jego budowie
Rybnik: w Niedobczycach powstanie hospicjum. Artyści nagrali płytę, która pomoże w jego budowie Karolina Trela
W halo!Rybnik miała miejsce premiera płyty, która zwróci uwagę na potrzebę budowy hospicjum w Rybniku. Taki budynek ma powstać za niedługo w Niedobczycach. Miasto wyłoży na ten cel około 6 mln. zł.

Rybnik: w Niedobczycach powstanie hospicjum. Artyści nagrali płytę, która pomoże w jego budowie

Dzisiaj w halo!Rybnik odbyła się oficjalna premiera płyty "Każdy dzień jest początkiem". Płyta powstała dzięki współpracy zespołu Carrantuohill z Fundacją Puls-Med Blisko Ciebie oraz agencją artystyczną Celt. W tworzenie płyty zaangażowani byli m.in. Kuba Więcek, zespół Chwila Nieuwagi, Piotr Tłustochowicz oraz zespół 6na6. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany budowę i wyposażenie hospicjum stacjonarnego w Rybniku.

Miasto zamierza przekazać pod budowę hospicjum dwie działki przy ul. Barbórki w dzielnicy Niedobczyce. Środki finansowe na realizację zadania w zakresie etapu pierwszego i drugiego zostaną zabezpieczone
w budżecie miasta na lata 2018 - 2019, zaś na realizację trzeciego etapu zadania - w budżecie miasta na lata 2020 - 2021. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść ok. 6 mln. złotych.

Podczas spotkania, na którym pojawili się Sylwia Figura-Kluszczyńska, prezes fundacji Puls-Med Blisko Ciebie, Bogdan Wita - muzyk zespołu Carrantuohill oraz Prezydent Rybnika, a także sponsorzy i inne osoby zaangażowane w powstawanie płyty, poruszone zostały kwestie powstawania materiału, jego idei oraz plany budowy hospicjum w Rybniku.

Płyta powstała w celu zwrócenia uwagi na problem z dostępnością profesjonalnej opieki paliatywnej i hospicyjnej w regionie. Dzięki zaangażowaniu artystów znanych szerokiemu gronu odbiorców, płyta na pewno zyska na popularności, tym samym uda się pozyskać środki finansowe na realizację pomysłu. Współtwórcami płyty są: Kuba Więcek, zespół Carrantuohill, zespół Chwila Nieuwagi, Piotr Tłustochowicz, Krzysztof Popek, Jacek Glenc, zespół 6 Na 6, Chór Kameralny Autograph oraz ks. Marek Bernacki. Honorowy patronat nad wydawnictwem objął Piotr Kuczera, Prezydent Miasta.

Idea Hospicjum żyła przez ostatnie lata, cieszę się, że to planowanie jest przyspieszone. Przypomnę, że jest już wyznaczona działka miejska, gdzie powstanie Hospicjum. W 2019 roku chcielibyśmy przedstawić plan i projekt tego hospicjum i wpisać działanie inwestycyjne – do projektu podchodzimy realnie, mam nadzieję, że na przełomie 2019/2020 roku hospicjum powstanie. Potrzeba jest, musimy uzmysłowić mieszkańcom, że takie hospicjum jest w Rybniku potrzebne. Powstanie tej płyty jest kolejnym krokiem do realizacji tych planów, owocna sprzedaż zapewne wpłynie na wsparcie materialne w realizacji projektu. Dziękuję patronom i artystom – jest to widomy znak, że muzyka może służyć w pięknej idei

– powiedział prezydent Piotr Kuczera

Sylwia Figura-Kluszczyńska, prezes Fundacji Puls-Med Blisko Ciebie podkreśliła, jak pomocna w tworzeniu hospicjum jest idea powstania płyty charytatywnej.

Premiera płyty zbliża nas w dużym stopniu do budowy hospicjum. W Rybniku nie ma specjalistycznej opieki paliatywnej, hospicyjnej, stacjonarnej – taka potrzeba więc jest. Uważam, że tytuł płyty jest znaczący - Każdy dzień jest początkiem, odpowiada on temu, co przeżywają każdego dnia pacjenci hospicyjni – dla nich również każdy dzień jest wyzwaniem, początkiem, nie wiedzą co ich czeka, co się stanie. Tytuł ten przemawia głosem naszych pacjentów, zwraca uwagę na to, jak wygląda ich życie. Idea powstania hospicjum, miała początek w 2016 roku - początkowo nikt w tę ideę nie wierzył, teraz widzimy realne plany. W tej chwili ruszyliśmy do przodu również dzięki artystom, którzy wzięli udział w realizacji płyty – zagrali bezinteresownie, to z ich inicjatywy powstał ten krążek.

Bogdan Wita, członek zespołu Carrantuohill, współtwórca płyty, przybliżył w jaki sposób powstała, jakie rodzaje muzyki możemy na niej znaleźć.

Cieszymy się, że udało nam się stworzyć ten materiał. My, muzycy chcieliśmy wspierać dzieło hospicji. Na płycie są różne utwory, nawet takie, które już są znane, muzycznie jest bardzo zróżnicowana. Rozdźwięk artystyczny jest ogromny. Mamy na niej chór wokalny, muzykę folkową, ciężki jazz, klasykę. Wspólnym mianownikiem tej płyty są słowa ks. Marka – to one ją spajają. Dzięki temu ta płyta powinna być odbierana jako całość, jako dzieło artystyczne. Ważniejsze powinno być to, co niesie ta płyta – powiedzenie „tak, popieramy tę inicjatywę”, wygłoszone przez wszystkich muzyków, którzy się zaangażowali w powstanie tego materiału. Warto podkreślić, że nie było osoby, która nie chciałaby brać udziału w tym przedsięwzięciu. Dużo rybnickich artystów chciało wziąć w nim udział.

Całkowity czas realizacji płyty trwał 7 miesięcy – dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich tworzących ją artystów.

Nie realizowaliśmy sesji studyjnych, jedynie podczas nagrań księdza Biernackiego oraz przy obróbkach dźwiękowych. Artyści przekazywali nam więc już gotowe utwory, tym samym nie musieliśmy wynajmować studia, co ułatwiło i przyspieszyło nam pracę nad płytą

– poinformował Bogdan Wita.

Płyta będzie sprzedawana w halo!Rybnik, księgarniach internetowo. Cena egzemplarza wynosi 45 zł. W sklepie internetowym jest możliwy zakup wersji limitowanej, z podpisami twórców – cena wynosi wtedy 65 zł.

Pamiętajmy, że całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz powstającego hospicjum – każdy więc może przyczynić się do realizacji tej ważnej inwestycji. Przewidziany został także koncert promujący płytę. Odbędzie się on w rybnickiej bazylice, 29 lub 30 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto